طی ۵ ماه دو برابر ۶ سال گذشته شرکت دانش بنیان جذب کرده ایم

روتیتر:رئیس پارک و علم و فناوری البرز گفت: دولت دکتر روحانی به دنبال تاکیدات مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به شرکت های دانش بنیان و فن آور دارند که این موضوع در فرمایشات رهبری و تاکیدات رییس جمهوری تبلور عینی دارد.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ،عطاء ا… ربانی که در بازدید یک روزه مدیر کل امور استان های معاونت علم  و فناوری ریاست جمهوری از دستاورد ها و توانمندی های پارک علم و فناوری البرز سخن می گفت، اظهار داشت: این توجهات و تاکیدات مسوولان ارشد و تراز اول نظام سبب شده است که انگیزه و توجه و جدیت خاصی بین شرکت های دانش بنیان و در مقیاس بزرگ تر در عمل و نگرش مسوولان ایجاد شود.


ربانی ادامه داد: افزایش شرکت های مستقر در پارک از ۶ به ۱۸شرکت نیز موید این تحرک و نشاط آوری است؛ چرا که در طی ۶ سال گذشته تنها ۶ شرکت دانش بنیان در پارک البرز پذیرش شده اند اما در سال ۹۳ و تنها در مدت ۵ ماه ۱۲ شرکت پذیرش قطعی شده اند که این شرکت ها تماما فن آور و دانش بنیان هستند.
ربانی با اشاره به توانمندی های استان البرز در زمینه های علمی، پژوهشی، صنعتی و نخبه پروری و مخترعین تاکید کرد: البرز دارای بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو، ۴۰ موسسه، پژوهشکده، پژوهشگاه و مراکز تحقیقاتی است که بسیاری از آنها در کشور و در سطح خاورمیانه مطرح هستند و این نشان از پتانسیل های بالقوه و بالفعل  این استان در زمینه نخبه پروری و تربیت محققین و مخترعین و مبتکرین ارزیابی می شود.

 البرز می تواند به یک قطب تولید فن آوری در کشور تبدیل شود

وی ادامه داد: با توجه به این توانمندی ها در حوزه توسعه فناوری و دانش بنیانی و تولید دانش هایی با قابلیت تجاری شدن در البرز در صورت حمایت های مورد نیاز از سوی وزارت علوم و سایر دستگاه های متولی این استان می تواند به یک قطب تولید دانش و فن آوری در کشور تبدیل شود.

وی یکی از مهمترین اشکالات موجود در بنگاه ها و مراکز صنعتی البرز و کشور را کپی سازی این مراکز از صنایع مشابه خارجی و عدم تبدیل این دانش ها به دانش های بومی قلمداد کرد و ادامه داد: متاسفانه اکثر صنایع کشور بویژه صنایعی که در البرز مستقر هستند شرکت های کپی ساز هستند و دانش یا فناوری را از خارج وارد کرده اند در حالی که ادامه این روند و عدم توجه به بومی کردن این فناوری ها و دانش ها در مغایرت با تاکیدات رهبری و سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور است در حالی که صنایع ما می بایست با راه اندازی بخش بومی سازی، دانش و فن آوری مورد استفاده بعد چند سال محصولات خود را بر اساس دانش و فن آوری بومی تولید کنند و از وابستگی به کشور های دیگر رها شوند.

ایجاد پیوند های کاربردی میان صنایع و مراکز نحقیقاتی و علمی و پژوهشی

وی یکی از مهمترین راهکارهای بومی سازی محصولات تولیدی و بومی سازی دانش ها فن آوری های مورد استفاده صنایع و شرکت ها را ایجاد پیوند های کاربردی میان صنایع و مراکز نحقیقاتی و علمی و پژوهشی عنوان کرد و گفت: تشکیل کمیته ای متشکل از  وزرای علوم، بهداشت، صنایع و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری می توان زمینه پیوند عملی علم و صنعت را ایجاد کند چراکه برای تولید دانش و فن آوری های بومی و حتی تجاری سازی و صادرات آن می بایست بین دانشگاه و صنعت پیوند ایجاد کنیم.

رییس پارک علم و فناوری البرز خاطر نشان کرد: در البرز خوشبختانه آمادگی و زمینه تعامل بین بخشی این مراکز ایجاد شده است و امیدواریم حلقه گم شده بین دانشگاه و صنعت را ایجاد کنیم چراکه جامعه علمی البرز آمادگی انتقال علم و به صنعت را دارد که امیدواریم با حمایت های لازم از سوی دولت این پتانسیل همکاری بین این دو بخش را فعال و شکوفا سازیم.

ربانی با بیان اینکه آمادگی لازم در جامعه علمی البرز جهت پیوند و همکاری با بخش صنعت وجود دارد، اظهار داشت: ایجاد هماهنگی بین دو بخش صنعت و علم در البرز بسیار راحت تر و ساده تر از سایر استانها بویژه تهران است که امیدواریم با همکاری دولت و نهاد های مربوطه زمینه های لازم جهت تحقق این مهم فراهم شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: انتظار و تقاضا داریم تا معاونت علم و فناور ریاست جمهوری حمایت های لازم را از شرکت های متقاضی و دارای شرایط انجام دهد تا بتوانند سریعتر ابلاغ دانش بنیانی را دریافت کنند.

البرز فاقد کارگزاری ارزیابی شرکت های دانش بنیان و فن آور است

وی ادامه داد: عدم بهره مندی از امکانات استانی از مهمترین مشکلات و کمبودهای شرکت های دانش بنیان است و به عنوان مثال البرز فاقد کارگزاری ارزیابی شرکت های دانش بنیان و فن آور است و می بایست در این خصوص به تهران مراجعه شود. همچنین استقرار کارگزاری امور اقتصادی مانند نمایندگی صندوق اقتصادی می تواند مسیر دریافت شرکت های دانش بنیان البرز را برای دریافت امکانات و وام های لازم تسهیل و تسریع بخشد.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته این نگاه ویژه به شرکت های دانش بنیان در بخش دولتی وجود نداشت افزود: خوشبختانه در دولت جدید و با توجه به تاکیدات ریاست جمهوری نگاه کلی به توسعه و تجاری سازی شرکت های دانش بنیان به صورت اساسی تغییر یافته و انتظار می رود که با تسری و تداوم این حمایت ها، شرکت های دانش بنیان البرز نیز به مرزشکوفایی بیشتری برسند.

برگزاری جشنواره شناسایی توانمندی شرکت های دانش بنیان

وی تصریح کرد: برای شناساندن توانمندی های شرکت های دانش بنیان البرز ما می توانیم جشنواره ای را به همین منظر برگزار کنیم تا توان البرز را در این حوزه بیش از پیش نشان دهیم.

خروج اقتصاد کشور از تک محصولی بودن

مدیرکل دفتر امور استان های معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه که در پارک علم و فناوری استان البرز و به منظور بررسی توانمندی های شرکت های دانش بنیان این پارک برگزار شده بود، سخن می گفت.

دکتر عمید پور اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف تشکیل جهاد دانشگاهی در سال ۵۹ خروج اقتصاد کشور از تک محصولی بودن و ایجاد اقتصاد دانش بنیان بود، هرچند هنوز این آرزو به صورت کامل محقق نشده اما حرکت کلی به سمتی است که بتوانیم کریدور و پیوند لازم بین علم و دانش و صنعت را ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: پارک های علم و فناوری می توانند این کریدور و پیوند میان علم و صنعت را ایجاد کنند و زمینه لازم برای تحقق اقتصادی دانش بنیان را ایجاد کنند.

تاکید کرد: ما باید نگاه مان را به اقتصاد جهانی تغییر دهیم چرا که هنوز وابستگی بسیاری به کالاهای خارجی داریم و وقتی تحریمی ایجاد می شود بسیاری از مراکز صنعتی و تولیدی دچار وقفه و ضربه می شوند و بخش عظیمی از صنایع ما مشکل پیدا می کنند.

صنایع ما به صورت انتقال تکنولوژی ناقص وارد کشور شده اند

وی با بیان اینکه صنایع ما به صورت انتقال تکنولوژی ناقص وارد کشور شده اند، ادامه داد: مهمترین مثال آن صنایع خودروسازی ما هستند که وابستگی بسیار شدیدی به کالاهای خارجی دارند و با کوچکترین تحریم و یا افزایش نرخ دلار، قیمت محصولات آنها به شدت افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه ما الگوریتم درستی از اقتصاد نداریمف تاکید کرد: باید مرز و فرقی میان صاحبان ایده و نخبگان قایل باشیم چراکه تنها ۳ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای ایده هستند.

مدیرکل امور استان های معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری گفت: بسیاری از شرکت های دانش بنیان  البرز دارای ایده نو هستند که باید این ایده ها را در مرحله پیش رشد کشف کنیم.

وی با اشاره به توانمندی ها و پتانسیل های البرز گفت: ۱۳ در صد صنایع کشور در البرز مستقر هستند و بی تردید این صنایع به شرکت های دانش بنیان نیاز دارند اما به شرطی که مشاوره و ارتباط مناسب برقرار شود.

این مقام مسئول اظهار داشت: دولت تدبیر و امید شرکت های دانش بنیان را می شناسد و به اهمیت و جایگاه و توانمندی های آنها به خوبی واقف است چون می داند این شرکت ها مسیری را طی می کنند که به نفع اقتصاد کشور است.

وی در خصوص تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان افزود: دولت به منظور رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان، ۳۰۰ میلیون تومان وام بدون سود و ۵ میلیارد تومان وام با سود ۱۷-۲۲ درصد اعطا می کند که شرکت ها می توانند با ثبت نام در سایت مربوطه از این تسهیلات بهره مند شوند که تا کنون بیش از ۷۰۰ شرکت ثبت نام کرده اند. ۶۰۰ شکت دانش بنیان بودن شان تایید شده است و ۳۰۰ شرکت هم موفق به دریافت وام شده اند.

 

 

 

 

DSC00582 DSC00619 DSC00620

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*