صلاحیت بیش از ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان تایید شد

روتیتر: هم اینک در کشور نگرش ها به موضوع اقتصاد دانش بنیان نیست و در ابتدای این مسیر هستیم که می طلبد، دانشگاه ها به عنوان مراکز موثر در فعالیت های علمی کشور به این بخش توجه بیشتری کنند.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ،معاون علمی و فناوری رییس جمهور توجه به موضوع علوم شناختی را یکی از موضوعات راهبردی دولت تدبیر و امید عنوان کرد و از توجه جدی دولت به این حوزه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان در سفر یک روزه به استان سمنان در جمع روسا و دانشگاهیان این استان در دانشگاه سمنان گفت: یکی از علومی است که آینده بشر را تحت تاثیر قرار خواهد داد حوزه علوم شناختی است و از این رو، یکی از موضوعات راهبردی دولت تدبیر و امید توجه به این حوزه است به گونه ای که سرمایه گذاری خوبی هم در این حوزه در حال انجام است و در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ستادهای معاونت طرح های مختلف در این حوزه مورد حمایت قرار خواهند داد.
وی اضافه کرد: در سال های گذشته موضوع فناوری های نانو مورد توجه مسئولان قرار داشت و حال با نهادینه شدن این موضوع در کشور و فعالیت تخصصی در این حوزه به موفقیت های خوبی دست یافته ایم و اینک نیز، دولت با توجه به موضوع علوم شناختی می کوشد این علوم را در کشور نهادینه کند و در این راستا، در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موضوعات مربوط به این حوزه را مورد توجه و بررسی قرار داده و در این مسیر از فعالیت ها و طرح های علوم شناختی کشور حمایت می کنیم.

تلاش برای ایجاد زیر ساخت های صنعت تجهیزات آزمایشگاهی تولید داخل
ستاری با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است با اقدامات خود زیر ساخت های جدید را در شبکه علمی و فناوری کشور ایجاد کند، ابراز داشت: هم اینک با برگزاری نمایشگاه های تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی که گردش مالی هزار میلیارد تومانی در کشور دارد در تلاش هستیم صنعت تجهیزات آزمایشگاهی تولید داخل و زیر ساخت های آن را ایجاد کنیم و در این راستا تا ۴۰ درصد سوبسید برای خرید محصولات آزمایشگاهی ساخت داخل در این حوزه در حال پرداخت است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور ادامه داد: حمایت این معاونت در مرز دانش برای ایجاد زیر ساخت ها تنها از طریق ستادهای ۱۴ گانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به انجام خواهد رسید.

نیازمند اتحاد و همدلی برای تغییر نگرش های اقتصادی در کشوریم
دکتر ستاری، در بخش دیگری ازسخنانش با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان باید به گفتمان قالب در کشور تبدیل شود، بر ضرورت تغییر جهت و نگرش مسئولان و دانشگاهیان به این موضوع تاکید کرد و گفت: هم اینک در کشور نگرش ها به موضوع اقتصاد دانش بنیان نیست و در ابتدای این مسیر هستیم که می طلبد، دانشگاه ها به عنوان مراکز موثر در فعالیت های علمی کشور به این بخش توجه بیشتری کنند.
وی توضیح داد: اگر یک حرف نزنیم و متحد نباشیم نمی شود از سد تفکرات اقتصادی که در کشور وجود دارد بگذریم چرا که در بدنه ساختارهای دولتی هم با مشکل مقاومت در برابر تفکر اقتصاد دانش بنیان رو به رو هستیم که باید آن را با اتحاد و همدلی با یکدیگر بشکنیم و با تعامل و حرکت به سوی بخش خصوصی از آن بگذریم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور تاکید کرد: نباید از دولت این انتظار را داشت که با این روش برای کشور معجزه کند چرا که این روش جواب نمی دهد و باید با همتی ملی با وارد کردن بخش خصوصی به امور و استفده از مکانیزم های مختلف کشور را به سوی پیشرفت در عرصه های مختلف هدایت کرد.

دانشگاه ها نیازمند اصلاحات فرهنگی
رییس بنیاد ملی نخبگان درد ادامه با بیان این موضوع که دانشگاه ها با موضوع اقتصاد دانش بنیان و ضرورت اجرا و نهادینه کردن آن در کشور بیگانه هستند، گفت: هم اینک این تصور غلط در دانشگاه ها وجود دارد که صرفا باید نسبت به تربیت دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی اقدام کنند در حالی که این تصور غلط است و باید در مراکز دانشگاهی اصلاحات جدی در این بخش صورت گیرد تا دانشجویان و متخصصان تربیت شده در این مراکز با صنعت ارتباط برقرار کرده و بتوانند طرح های صنعتی و آزمایشگاهی را اجرایی کنند و بتوانند از حمایت صنعت برخوردار شوند.

تعریف اشتباه ارتباط میان صنعت و دانشگاه
ستاری با بیان اینکه همواره از نبود ارتباط میان صنعت و دانشگاه سخن گفته می شود گفت: متاسفانه در کشور ارتباط میان صنعت و دانشگاه به درستی تعریف نشده است و تعریف ارایه شده در این زمینه اشتباه بوده است چرا که در نظام نوآوری به نهادهای واسط نیاز داریم و این اتفاقی است که در دنیا رخ داده است و شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد از مراکزی هستند که در دانشگاه ها باید ایجاد شوند در حالی که چنین مراکزی در دانشگاه ها ایجاد نشده اند.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه نمی تواند به صورت مستقیم با صنعت در ارتباط باشند چرا که دانشگاه و صنعت دو زبان مختلف دارند که برای برقرار کردن ارتباط با یکدیگر نیازمند حلقه واسطه ای هستند که این کار را انجام دهند که در این راستا، به دنبال تشکیل نهادهای واسط در دانشگاه ها هستیم.

نیم درصد بودجه کشور به صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص می باید
عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به خدمات قابل ارایه از سوی این صندوق گفت: هم اینک هزار میلیارد تومان در این صندوق اعتبار برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و اساتید دانشگاه که با ایجاد شرکت های دانش بنیان در حال فروش محصول خود هستند وجود دارد که این رقم تا سه سال آینده سالانه هزار میلیارد تومان خواهد بود و در سال سوم نیز نیم درصد از بودجه کشور به آن اختصاص خواهد یافت که کار بزرگی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان خواهد بود.
وی افزودک هم اینک پرداخت وام به شرکت های دانش بنیان آغاز شده است به گونه ای که اینک روزانه ۱۲ تقاضا از شرکت ها برای دریافت تسهیلات دریافت می شود و تاکنون نیز به غیر از تسهیلات پرداختی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۴۰ میلیارد تومان وام از سوی صندوق پرداخت شده است و قطعا تا پایان سال افزایش می یابد.
ستاری از تایید صلاحیت بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در کارگروه تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان خبر داد.
وی در پایان از اساتید و دانشگاه ها خواست که آنها رافع و حل کننده مشکلات استان ها در موضوعات مختلف باشند و عنوان کرد: توقع از دانشگاه ها، رفع مشکلات مختلف صنعت، محیط زیست، اشتغال و… در هر استان است.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*