حبس ابد برای ۷ نفر به جرم تجاوز جنسی

روتیتر:دادگاهی در مصر هفت نفر را به جرم تجاوز جنسی به زنان به حبس ابد و دو نفر دیگر را در همین رابطه به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.ماه گذشته چند زن در جریان جشن پیروزی عبدالفتاح سیسی در انتخابات ریاست جمهوری مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ،بعد از این حادثه به دستور سیسی قانون جدیدی وضع شد که طبق آن برای اولین بار آزار جنسی جرم تلقی می‌شود.گروه های فعال در زمینه حقوق زنان در گذشته از مقامات مصری برای عدم مقابله با آزار جنسی انتقاد می‌کردند.

طبق تحقیقاتی که سازمان ملل متحد در ۲۰۱۳ انجام داد از هر ۱۰ زن در مصر ۹ نفر از آنان مورد یکی از انواع آزار جنسی (از مزاحمت گرفته تا تجاوز) قرار می‌گیرند.وزارت کشور مصر می‌گوید از روی فیلم‌هایی که دوربین‌های امنیتی و حاضران گرفته‌اند به نظر می‌رسد تجاوزها طی جشن پیروزی برنامه‌ریزی شده بود و گروه مردان، قربانیان بالقوه را در جمعیت شناسایی می‌کرده‌اند.

دست کم ۹ مورد تجاوز جنسی گروهی و مزاحمت در روزهای بین ۳ تا ۸ ژوئن که هواداران سیسی به مناسبت پیروزی او در انتخابات و مراسم تحلیف وی در میدان تحریر و اطراف آن جشن می‌گرفتند، به ثبت رسیده است.

به گزارش بی.بی.سی این ۹ نفر که روز چهارشنبه ۱۶ ژوئیه محکوم شدند، با جرم‌هایی در رابطه با چهار پرونده مختلف مواجه هستند.هنوز مشخص نیست که آیا یکی از پرونده‌ها مربوط به زنی ۴۲ ساله است که سیسی برای ملاقاتش به بیمارستان رفت یا نه.

این زن ۴۲ ساله که همراه دخترش در روز سوم ژوئن برای شرکت در جشن به میدان تحریر رفته بود، توسط گروهی مرد کاملا عریان شد و سپس به زمین انداخته شد و صورتش در اثر اصابت با یک مخزن آب داغ شدیدا دچار سوختگی شد. او که در همین حال به زمین افتاده بود توسط این گروه مورد تجاوز جنسی قرار گرفت.بعد از آن ویدیویی منتشر شد که نشان می‌داد این زن در حالی که عریان و بدنش غرق خون بود با کمک یک پلیس به سوی آمبولانس حمل می‌شود.

رئیس جمهوری مصر از این زن عذرخواهی کرد و وعده داد که دولت از این پس “وقوع چنین اتفاقاتی را نمی‌پذیرد.”سیسی، فرمانده سابق ارتش مصر افزود: “ما با هر نوع مزاحمت و تعرض جنسی مخالفیم و با آن سرسختانه مبارزه می‌کنیم.”فعالان حقوق زنان در مصر از قانون جدید که آزار جنسی را جرم تلقی می‌کند استقبال می‌کنند، اما در عین حال خواهان وضع قوانینی فراگیر برای مبارزه با خشونت علیه زنان و تعیین شیوه‌ای برای اعمال آن در سطح جامعه هستند.

طبق گزارش‌ها، از زمان برکنار حسنی مبارک در ۲۰۱۱ تا اویل سال جاری میلادی ۵۰۰ زن مورد تجاوز جنسی و هزاران نفر دیگر مورد انواع تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*