زباله های شیمیایی اطراف شهر رها می شوند

روتیتر:معاون خدمات شهری شهرداری کرج به یکی از مهمترین معضلات زیست محیطی که تهدیدی جدی برای شهر به شمار می آید اشاره و آن را تولید زباله های شیمیایی و دارویی عنوان کرد که بدون اعمال مدیریت صحیح، اطراف شهر رها می شوند.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ،حسن مدیرروستا در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کلانشهر کرج، زباله را یکی از منابع درآمد در بسیاری از کشورهای جهان دانست و تصریح کرد: متاسفانه این بخش هنوز برای کشور ما بخصوص در استان البرز و شهر کرج معضل است و راه حل مناسبی برای دفن یا بازیافت زباله های موجود و بهره برداری بهینه از آنها پیدا نکرده ایم.


مدیرروستا با بیان اینکه این یک ضعف جدی و مشکل اساسی در شهر است، خاطرنشان کرد: برای نمونه، کارخانه بازیافت نخاله های ساختمانی سال گذشته خریداری و محل نصب آن جانمایی شده است که هنوز به دلیل اختلاف نظر در محل جانمایی با اداره مسکن و شهرسازی، امکان نصب آن مهیا نشده است.

وی گفت: این اختلافات و تاخیرهای ناشی از آن، علاوه بر لطمه های اقتصادی که به بدنه شهرداری وارد آورده، سبب افزایش آلودگی های بصری در محیط زیست شهری شده و می شود.

معاون خدمات شهری در ادامه به حجم بالای تولید زباله در شهر نیز اشاره کرد و بیان داشت: تولید روزانه زباله در کرج به میانگین هر شهروند حدود ۷۰۰ گرم است که این علاوه بر هزینه های بسیاری که به این دستگاه تحمیل می کند، به دلیل مشکلاتی که در زمینه بازیافت و دفن زباله ها داریم، آسیب های بسیاری را به محیط زیست وارد می آورد.

به گفته مدیرروستا این تنها بخشی از مشکل است و معضل اصلی از تولید زباله های شیمیایی و دارویی به وجود می آید که سبب آلودگی بسیار منابع آبی و سفره های زیرزمینی خواهد شد.

وی دفن را برای تولیدکنندگان و جمع آورندگان این نوع زباله هزینه بر و دشوار توصیف کرد و اذعان داشت: از آنجایی که دفن این نوع زباله ها نیازمند هزینه و تحمل شرایط دشوار است و در حال حاضر مکان مناسبی برای دفن آنها پیش بینی و تعیین نشده، زباله های فوق را به صورت قاچاقی در اطراف شهر رها می کنند که این آسیب فراوانی به محیط زیست و سلامت امروز و آینده شهروندان وارد می آورد.

معاون شهردار کرج در امور خدمات شهری با یادآوری ضرورت پیگیری این معضل و اهمیت پرداختن جدی به آن، از اکیپ ها و دستگاه های مرتبط با حوزه محیط زیست خواست به طور جدی پیگیر بررسی و رفع این مشکل باشند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*