جهانشمولی شخصیت حضرت امام(ره) از نگاه اندیشمندان خارجی

روتیتر:اگرچه شناخت همه جنبه‌های شخصیتی حضرت امام‌ خمینی(ره) نیازمند گذشت زمان بیشتری است اما مرور یافته‌های دیگران از آنچه در سیما و سیرت ایشان دیده‌اند، تصویری جدیدتر از این شخصیت تاریخی به دست می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر به نقل از کامنا ،تببین زوایای شخصیتی انسان‌ها معمولاً کاری دشوار می نماید  چه اینکه هر انسانی دارای زوایای متعددی از ویژگی‌ها و خصلت‌ها است که کاوش در آن را به غایت سخت می کند.

حال اگر این شخصیت کسی باشد که در مقطعی از تاریخ، اندیشه های وی مسیر حرکت انسان های بیشماری را تغییر داده باشد کار تحقیق به مراتب سخت‌تر و دشوارتر می شود.  یکی از این شخصیت ها حضرت امام خمینی (ره) معمار کبیرانقلاب اسلامی ایران است . شخصیتی با جنبه‌های داخلی و خارجی توامان.

هم او که استبداد ستیزی‌اش شهره عام بود و استکبار ستیزیش شهره عالم. جمع ویژگی‌هایی نظیر فیلسوف، حکیم، عارف، فقیه،‌ مرجع و.. در ایشان کار تحقیق را بر هر محققی برای شناخت ابعاد شخصیتی این رهبر بزرگ دشوارتر ساخته است.

لیکن ارتباط ساده امام با امت اسلام و آزادیخواهان جهان و ویژگی ساده زیستی ایشان به شکلی استثنایی وجود عزیزش را در نزد مخاطبان داخلی و خارجی‌اش قابل لمس‌تر کرده بود. همین سادگی وجودش هرساله صدها شخصیت جهانی را در سالروز ارتحالش میهمان ایرانی های قدرشناس می‌کند.

اگرچه شناخت همه جنبه های شخصیتی او نیازمند گذشت زمان بیشتری است اما مرور یافته‌های دیگران از آنچه در سیما و سیرتش دیده‌اند، تصویری جدیدتر از این شخصیت تاریخی به دست می دهد.

از همین رو، در آستانه بیست و پنجمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) با شماری از اندیشمندان و نخبگان سیاسی کشورهای مختلف در خصوص ویژگی‌های شخصیتی آن امام  همام به گفتگو نشستیم. 

********متن کامل این گفتگوها به شرح ذیل است********* 

اندیشه‌های امام تنها راه پیشرفت و آزادی

«محمود دانشجو» عضو مجلس سنای افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل با اشاره به نفوذ اندیشه‌های امام خمینی(ره) در بین ملت‌های جهان گفت: اندیشه‌های امام خمینی(ره) برای تمام ملل جهان سودمند است و برای همیشه جاودانه باقی خواهد ماند. 

وی افزود: افکار امام خمینی(ره) بسیار سودمند است و سبب آرامش و آسایش‎ مادی و معنوی در زندگی مردم جهان می‎شود، اذهان انسان‎ها را تسخیر می‌کند و بیانگر حقانیت جهان هستی و بلوغ خردمندانه انسان‎ها در کره زمین است؛ به همین دلیل نفوذ آن در میان ملل جهان روز به روز بیشتر می‌شود.

دانشجو اظهار داشت: هر انسانی بدنبال رسیدن به آرامش و آسایش در زندگی است که آن را می‎توان به خوبی در توصیه‎ها، نظریات و اندیشه‎های امام خمینی(ره) پیدا کرد. به گفته وی، نظریات امام علاوه بر زندگی شخصی انسان‏‎ها، بر ملت‎ها نیز تاثیرگذار بوده و بسیاری از جنبش‌های آزادیخواه در منطقه و جهان از آن تاثیر پذیرفته‌اند.

عضو مجلس سنای افغانستان با اشاره به مقاومت مردم فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی، خاطر نشان کرد: بسیاری از مجاهدینی که در برخی از کشورهای اسلامی مانند فلسطین فعالیت و مبارزه می‌کنند با تاثیر گرفتن از افکار امام خمینی(ره)، برای استقلال و آزادی کشورشان تلاش می‎کنند.

به گفته دانشجو، وحدت، همگرایی و همبستگی میان جهان اسلام یکی دیگر از نظریات و اندیشه‎های امام خمینی(ره) است که باید بدنبال اجرای آن بود. کشورهای اسلامی باید اندیشه‌های امام خمینی(ره) را محور کار خود قرار دهند و راه‎های پیشرفت و آزادی از هرگونه استعمار، استثمار و فقر اقتصادی را دنبال کنند.

پیشوای تغییر و تحول

«حسن زید»، اندیشمند یمنی و رئیس دوره‌ای احزاب مشترک و حزب الحق این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا استراتژی امام راحل(ره) در مقاومت در برابر استعمار و استکبار جهانی، دفاع از مستضعفین جهان، تلاش برای متحد کردن جهان عرب و اسلام و همچنین شیوه‌های و ابزارهای انقلابی را ستود.

زید در ادامه افزود: در این تردید نیست که سخنان و گفته‌های امام خمینی و انقلاب اسلامی و تغییراتی که ایشان ایجاد کرده، نیازمند پژوهش‌ها و تحقیقات بسیار است، چون آن حضرت و انقلاب ایشان سمبل و نمادی برای انقلاب‌ها در جوامع مسیحی و اسلامی است و انقلاب‌های اروپای شرقی و آمریکا از انقلاب ایران تاثیر پذیرفته است.

وی توضیح داد: انقلاب اسلامی و پیروزی‌های بزرگش که بیشتر شبیه معجزه بود، ایمان و باورهای دینی و مذهبی و ارزش‌های والای انسانی را بار دیگر در دل‌ها زنده کرد و روحانیون را واداشت تا نقش خود را در جامعه برای رهبری جنبش‌های تغییر و تحول در جامعه را باز یابند.

پیوند دهنده تعالیم قران با مباحث روز امت

شیخ«حسن موسی» امام جماعت بزرگترین مسجد استکهلم سوئد نیز معتقد است :‌امام خمینی (ره)ازهمان ابتداخطرصهیونیسم جهانی را گوشزد کرد و از مسلمین خواستند نسبت به این رژیم اشغالگر و متجاوز آگاهانه عمل کنند. 

وی با بیان اینکه حمایت از فلسطین ازاولویت های اصلی انقلاب اسلامی ایران بوده و هست از حضرت امام خمینی(ره) به عنوان الگوی رهبران آزاده جهان یاد کرد و گفت:امام خمینی (ره) از همان ابتدا از فلسطین حمایت کردند و همواره جهانیان را به حمایت از ملت فلسطین فرا می خوانند و اگر اندکی در فلسفه انتخاب نامگذاری روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس بیاندیشیم بر اهمیت مسئله فلسطین به عنوان مسئله محوری جهان اسلام پی خواهیم برد و متوجه خواهیم شد که امام خمینی (ره) با اعلام روز جهانی قدس حمایت از ملت مظلوم فلسطین را جهانی کردند.

وی با اشاره به انزوای رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرد که انشاء الله با وحدت بیشتر مسلمانان، رژیم صهیونیستی از صحنه روزگار محو خواهد شد.

امام جماعت مسجد استکهلم در پایان از تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در حمایت از ملت مظلوم ملت فلسطین قدردانی کرد و با بیان اینکه مسجد الاقصی با خطر جدی مواجه است مسلمانان سراسر جهان را به دفاع از قدس و مسجد الاقصی و مقابله با توطئه های صهیونیستیها دعوت کرد.

گفتمان امام حاکم بر گفتمان غرب

«محمد موسی»، دبیرکل حزب العدل مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره تاکید کرد که باید در یادبود رحلت امام خمینی(ره) یاد و خاطره ایشان را زنده نگه داشت، چراکه وی روزی به خاطر مردم و کشورش و تحقق خواسته‌ها و مطالبات مردمش علیه حکومت وقت قیام کرد و موفق شد ارزش‌هایی همچون حق وعدالت و مساوات را در کشورش برقرار کند. موسی در ادامه افزود: آنچه امروز ایران در عرصه‌های تکنولوژی‌های مدرن و پرونده هسته‌ای به آن دست یافته موجب شده تا ایران به کشوری قدرتمند در عرصه بین المللی تبدیل شود.

وی تصریح کرد: انقلاب ایران به رهبری امام خمینی موجب شد، ایران به کشوری محوری و یکی از بزرگ‌ترین بازیگران منطقه خاورمیانه و حتی عرصه بین المللی تبدیل شود، به گونه‌ای که بخش اعظم موفقیت‌ها و پیروزی‌های ایران را باید مرهون آن حضرت دانست.

موسی تاکید کرد: در این اواخر گفتمان غرب در برابر ایران به شکلی قابل توجه تغییر کرده و همین امر موجب نزدیکی و بهبود روابط غرب با ایران شده و این امر ناشی از ایستادگی و مقاومت بیش از ۳ دهه‌ای ایران در برابر غرب است که موجب شد، کشورهای غربی ایمان بیاورند، سیاست‌های ایران تغییر ناپذیر است و نزدیکی به ایران بهترین گزینه برای آنهاست.

اما در خصوص مقاومت وی خاطر نشان کرد: به نظر من ما در حوزه مقاومت نیازمند کشور قدرتمندی همچون ایران هستیم تا با تشکیل ائتلاف‌ها و موازنه‌های قدرتمند موفقیت و پیروزی قضیه فلسطینی و بازگشت حقوق غارت شده و غصب شده ملت فلسطین را تضمین کند.

ایجاد کننده رنسانس در جهان اسلام معاصر

«هاشم عصمت اللهی»، استاد دانشگاه کابل و مشاور ریاست جمهوری افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: راهبردهای ضد استعماری و ضد استکباری امام خمینی(ره)، رنسانسی در جهان اسلام بود و بنیان پایداری از اندیشه‎ها و استراتژی‎های ذهنی و عملیِ از نوع اسلامی را ایجاد کرد.

عصمت‎اللهی اظهارداشت: اندیشه‎های امام خمینی(ره) توسط جانشین وی حضرت آیت‎الله العظمی خامنه‎ای(مدظله‎العالی) به شکل و شیوه مناسبی پیروی و پشتیبانی شده و با رهبری و روشنگری وی اکنون نظریات امام راحل(ره) به عنوان تنها گفتمانی که توانسته گفتمان‎های غربی را به چالش کشد، در دنیای کنونی مطرح و مؤثر است.

مخالف سرسخت واگرایی اسلامی

وی افزود: افکار امام خمینی(ره) اساس و آغازی شد برای تأمل تازه و تولید تفکری جدید که توان تبیین و تحلیل روابط ظالمانه و استکباری آن زمان را در خود داشت. 

به گفته عصمت‎اللهی، نگرش نوینی را که امام خمینی(ره) پی ریخت، مناسبات ناعادلانه جهانی آن روز را برای مسلمانان قابل فهم ساخت و نقد ویرانگری بر پایه‎های توجیهات مدافعان روابط بین‎المللیِ آن روز وارد آورد.

عصمت‎اللهی با ستایش از این اقدام ارزنده امام خمینی(ره) که روزی را به نام «روز قدس» اعلام کرد، اظهار داشت: روز قدس؛ فرصت و فضایی برای بلند کردن فریاد مشترک بر بنیاد «درک» و «درد» دینی در دنیای اسلام است.

وی افزود: اعلام روز قدس بستری به وجود آورده است که تمامی مسلمانان جهان در وقت معینی برای دفاع از مردم فلسطین بیندیشند، بنویسند، بگویند و فریاد مشترک سر دهند. به گفته این نویسنده افغانستانی، مطرح کردن مسئله دفاع از مردم فلسطین از سوی امام خمینی(ره) نشان داد که در نگرش ناب و نوین امام خمینی(ره) اختلاف مذهبی مانع هم‎سویی سیاسی در دنیای اسلام نمی‎شود؛ بلکه مظلومیت فلسطین، مظلومیت تمام مسلمانان جهان و دفاع از مردم فلسطین وظیفه تمام مسلمانان جهان است.

دغدغه‌مند و احیاگر امت اسلامی

«سید عیسی حسینی مزاری»، کارشناس سیاسی و صاحب امتیاز «روزنامه انصاف» در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: اقدامات مبتکرانه و افکار ارزنده امام خمینی(ره) معطوف به نفع و نجات کشور خاصی نبود، بلکه امام راحل‎(ره) می‎خواست عزت و ابهت امت اسلامی را احیا کند و به همین دلیل اهداف و افکار وی به پیدایش جبهه و جریان جهانی ضد استکبار انجامید.  

وی افزود: راهبردهای روشنگرانه امام خمینی(ره) با الهام از آموزه‎های اسلامی شکل گرفته بود و از این جهت برای تمام مسلمان نافع، نتیجه‎بخش و راهگشا بود.

این نویسنده افغان تأکید کرد: اراده برای نجات مسلمانان جهان و ارائه طرح‎هایی که ظرفیت تبدیل شدن به یک جریان جهانی را در خود داشت، سبب شد که حضرت امام خمینی(ره) در چهره یک رهبر جهانی برای مسلمانان جهان ظاهر شود و شعاع اثرگذاری وی در جغرافیای خاصی محدود و متوقف نماند. خیزش‎های مردمی در برابر کمونیسم در افغانستان با تأثیرپذیری از افکار امام خمینی(ره) صورت گرفت. اهتمام امام(ره) باعث شد فلسطین به دغدغه‎ای در دنیای اسلام تبدیل شود.

امام عامل وحدت و انسجام جهان عرب و اسلام بود

«عبد الرحمن الضلع» رئیس مرکز مطالعات وحدت اسلامی بلاد شام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد: امام راحل (ره) تمام وجود خویش را وقف اسلام کرد و پایه‌های اخوت و برادری اسلامی را بنا نهاد، چون به این امر باور داشتند که اخوت و برادری اسلامی قدرتمندترین نوع اخوت است.

الضلع افزود: امام خمینی با اعتقادات و باورها و اندیشه‌ها و کردارش انسجام و وحدت اسلامی را قوت بخشید تا به ملت فلسطین در آزاد سازی سرزمین‌شان و الاقصی مبارک کمک کند.

این مبلغ سوری تاکید کرد که امام خمینی ما را به خط مشی واقعی محمدی باز گرداند و می‌توان ایشان را عامل وحدت و انسجام جهان عرب و اسلام که رژیم صهیونیستی خواهان ناپاک ساختن آن و تعرض به ناموس و جان و مال بود، دانست و امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری نیازمند مطالعه و بررسی سیره واقعی نبوی و سپس امام خمینی است.

وی تصریح کرد: در این تردید نیست که امام خمینی پایه‌گذار سیاستی برای ایران بود که این کشور را تبدیل به بازیگری اساسی در عرصه منطقه‌ای کرد و موجب شد تا مردم ایران به اصول و مبادی خویش همواره پایبند و معتقد و همراه و یاور نظام خویش در تمام عرصه‌های اقتصادی و سیاسی باشند.

خالق واژه مقاومت اسلامی

«عصام هلالی»، پژوهشگر و کارشناس سوری امور ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد: ایران پس از پیروزی انقلاب موجب ایجاد تغییر و تحولات بزرگ در منطقه شد و ایران را از ژاندارم آمریکا در منطقه به کشوری حامی مقاومت و کشورهای مقاوم تبدیل کرد.

هلالی افزود: جمهوری اسلامی ایران با  راهنمایی‌های امام خمینی شعار یاری مظلومان را درسیاست خارجی‌اش سر داد و به عنوان یک وظیفه دینی و مذهبی سرداد و در این راه از پراگماتیسم سیاسی به ویژه در حوزه حمایت از مقاومت تبعیت نکرد و این موضوعی است که امروزه آن را به عینه در مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مقاومت اسلامی در لبنان شاهد آن هستیم.

وی افزود: قرار گرفتن ایران در کنار سوریه محور بزرگ و قدرتمندی در قبال کشورهای استعماری و استکباری مانند آمریکا و همچنین رژیم صهیونیستی در منطقه تشکیل داد.  هلالی امام خمینی را عامل اصلی انقلاب علیه طاغوت و ابداع کننده اصطلاحات جدید مقاومت دانست و تاکید کرد که انقلاب ایران انعطاف تاریخی بزرگ در عصر حاضر بود و امام خمینی را باید بزرگ‌ترین مصلح منطقه به شمار آورد، چراکه ارزش‌های اسلام واقعی را زنده کرد و در طول حیات خویش همواره انتشار دهنده اسلام ناب محمدی بود.

ایران همچنان روی خط مقاومت

«الحاج حسن حب‌الله»، عضو دفتر سیاسی حزب الله لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیروت گفت: امام خمینی همواره در سخنان خود مردم منطقه را به مبارزه علیه طرف‌هایی فراخواند که آنها را غارتگران ثروت‌های ملل منطقه نامیده و خواهان تسلط بر جهان عرب و اسلام بودند.

وی افزود: امام خمینی همچنین در سخنان خود توجه بسیاری به قضیه فلسطینی داشت و آن را مهمترین قضیه جهان اسلام و عربی می‌دانست و به اعتقاد من استعمار قدیم به این جهت بذر اسرائیل را در منطقه کاشت تا حامی منافع استعمار در منطقه باشد و با تجزیه و تفکیک منطقه موجب تضعیف کشورهای اسلامی و عربی شود و با تسلط بر آنها ثروت‌هایشان را غارت کند.

حب الله ادامه داد: استراتژی امام خمینی در این حوزه همواره رویارویی یا مقاومت در برابر این طرح بود و ما نیز موظف هستیم، با تمام ابزارها و راه‌های ممکن با این طرح مقابله و آن را ساقط کنیم و برای این امر نیازمند تحکیم پایه‌های فرهنگ عربی و اسلامی در جوامع خود و عدم تبعیت و وابستگی به بیگانگان هستیم.

وی تاکید کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران پس از رحلت آن حضرت باز هم بر خط مشی ایشان پایان یافت و یکی از بازتاب‌های این سیاست پرونده هسته‌ای ایران است که با تملک آن به قدرتی جهانی تبدیل خواهد شد.

امام و جهانی سازی قضیه فلسطین

«سالم سلامه»، یکی از رهبران جنبش حماس و نماینده این جنبش در مجلس قانونگذاری فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در غزه از حمایت‌ها و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از ملت فلسطین در جهادش علیه رژیم صهیونیستی تقدیر و تشکر کرد.

سلامه افزود: امام خمینی(ره) نقش بزرگی در جلب نگاه‌ها و توجه‌ها به قضیه فلسطینی داشتند و همواره در سخنرانی‌های خود از لزوم تلاش و اقدام برای از بین بردن غده سرطانی به نام «اسرائیل» سخن می‌گفتند.

رئیس سازمان علمای فلسطین ادامه داد: سخنان مستمر امام راحل درباره جرثومه فسادی که اسرائیل نامیده می‌شود، یهود را به وحشت انداخت و موجب شد تا آنها اعلام کنند که حضرت امام فردی ضد یهودی است، در حالی‌که صهیونیست‌های احمق فراموش کردند که آنها موجب فساد و تباهی در جهان هستند و امام خمینی و ملل عرب و مسلمان منطقه و به طور مشخص فلسطینیان سامی‌ها واقعی و حقیقی هستند.

سلامه همچنین اولین تصمیم امام خمینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی را یادآور شد که دستور تبدیل مقر سفارت اسرائیل به سفارت فلسطین را داد و از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ایستادن در کنار انقلاب و مقاومت فلسطینی به ویژه پس از دو جنگ فرقان در سال ۲۰۰۹ و تجاوز اسرائیل به نوار غزه در سال ۲۰۱۲ را یاد و تاکید کرد که رزمندگان مقاومت در نوار غزه اگر موشک‌های ایران نبودند، هیچ‌گاه نمی‌توانستند، تل‌‌آویو را هدف گیرند.

اندیشه اسلامی امام و شخصیت جهانی وی

«چودهری ندیم افضل گوندل» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد با اشاره به  شخصیت امام خمینی(ره) اظهار داشت: در یک قرن گذشته فکر و اندیشه امام خمینی بر تمام کشورهای اسلامی تأثیر‌گذار بوده است. 

وی افزود: امام خمینی(ره) ثابت کرد اگر یک رهبر برای مردمش مخلص باشد، هیچ قدرتی در دنیا نمی‌تواند وی را از رسیدن به هدفش بازدارد.

گوندل خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) الگوی تمام رهبران مسلمان و انقلابی است و برای تمام رهبرانی که به جهاد برای احیای آرمان‌های اسلامی و انقلابی اعتقاد دارند، حکم روزنه امید و روشنایی را دارند.

عضو سابق مجلس ملی پاکستان بیان کرد: نباید امام خمینی(ره) را رهبر یک فرقه یا گروه خاص دانست زیرا افکار ایشان بر تمام جوامع اسلامی تأثیرگذار بود و شخصیت ایشان الگوی تمام انسان‌های آزاده جهان است.

وی در پایان تأکید کرد: امام خمینی(ره) با شعار اتحاد بین مسلمانان چراغی را روشن کرد که روشنایی این چراغ مانند نور ستارگان تا ابد راهنمای مسلمانان خواهد بود.

بت شکن و کوبنده صهیونیسم

«عبدالله عبدالله»، یکی از رهبران جنبش فتح و رئیس کمیته سیاسی مجلس قانونگذاری فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رام الله تصریح کرد: مردم فلسطین با نیروها و گروه‌هایش و به طور مشخص جنبش فتح کمک‌های ایران و انقلاب اسلامی در حمایت مبارزه ملی‌اش علیه اسرائیل را فراموش نمی‌کند.

عبدالله افزود: در این خصوص تنها کافی است به این اقدام جمهوری اسلامی اشاره شود که سفارت اسرائیل در این کشور را تبدیل به سفارت فلسطین کرد، سرزمینی که برای آزادسازی آن مبارزه می‌کنیم.

وی با اشاره به اقدام امام خمینی (ره) در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، از موضع ایران در حمایت از مبارزات مردم فلسطین و قضیه بر حقش تقدیر و تشکر کرد.

عبدالله همچنین سفر یاسر عرفات، رهبر سابق جنبش فتح و سازمان آزادیبخش فلسطین به ایران در سال ۱۹۷۹ را یادآور شد و خاطر نشان کرد: وی اولین مقام رسمی فلسطینی بود که از ایران بازدید کرد و سرنگونی رژیم شاه و پیروزی انقلاب را تبریک گفت. وی همچنین با بیان اینکه مفتخر است، از بارگاه امام راحل زیارت کرده، آن بارگاه را نماد و سمبل انقلاب بزرگ اسلامی ایران شمرد.

عبدالله در پایان به پافشاری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی جهت شرکت در کنفرانس عدم تعهد تهران در آگوست سال ۲۰۱۲ با وجود تمام فشارهای اعمال شده بر وی اشاره کرد و این پافشاری را نشانه وجود روابط تاریخی بین دو طرف دانست. 

حق گرایی و استبداد ستیزی امام خمینی

شیخ «نافذ عزام»، عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در غزه تصریح کرد: در این تردید نیست که فلسطین همواره در سخنان حضرت امام خمینی(ره) حتی پیش از پیروزی انقلاب وجود داشت.

شیخ عزام افزود: پس از پیروزی انقلاب، امام خمینی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس اعلام و سفارت اسرائیل در تهران را تبدیل به سفارت فلسطین کرد، تا این سفارت اولین سفارت در خارج از فلسطین باشد.

وی تاکید کرد که امام خمینی همواره دارای دیدگاه‌های درست و برحق بودند و ارزیابی ایشان از امور و قضایا با معیار و منطق اسلام صورت می‌گرفت و نزاع در فلسطین را نزاعی اعتقادی و نه قومی و یا مرزی خواند که باید مورد توجه همه مسلمانان باشد و همه مسلمانان باید برای باز پس گیری فلسطین و آزاد سازی مسجد الاقصی حرکت کنند.

شیخ عزام افزود: امام خمینی یکی از معدود چهره‌های قرن اخیر بود که پرچم اسلام را در دست گرفت و با آن به پیروزی رسید و همواره در برابر رژیم‌های مستبد و نیروهای استکباری موضعی قاطع و قدرتمند اتخاذ می‌کرد. 

وی همچنین به تاکید امام بر وحدت اسلامی صرف نظر از مکاتب و اختلاف نظرها و قومیت‌ها اشاره کرد و گفت که ایشان همواره در سخنانشان از اینکه همه مسلمانان چه شیعه و چه سنی برادر هستند.

شیخ عزام پیروزی انقلاب اسلامی را به زلزله‌ای در جهان تشبیه کرد که الهام بخش تمام مسلمانان و مستضعفان برای مبارزه با طاغوت‌ها و شکست دادن آنها بود.

امام و رهبری

وی درباره سیاست خارجی مقام معظم رهبری (مدظله) نیز گفت: سیاست خارجی ایران چه در دوره امام راحل و چه در دوره مقام معظم رهبری شاهد هیچ تغییری نبوده و مقام معظم رهبری همواره ادامه دهنده راه حضرت امام در قضایای منطقه‌ای و بین‌المللی بوده‌اند.

غرب و منطق جهانشمول امام 

«علی الخطیب»، نایب رئیس سازمان وقف شیعیان عراق در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد گفت: امام خمینی(ره) از جمله مراجع بارز و برجسته مسلمین بود که آگاهی بخشی  را وظیفه خود می دانست و همه به این امر معترف هستند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی در ایران از جمله انقلاب‌هایی بود که رهبر آن دارای دیدگاه‌های جهان شمول و فراگیر بود و کسانی که در برابر آن ایستادگی کردند، هم اکنون درس‌های عبرت را از این خصومت ورزی‌ها گرفته‌اند.

الخطیب افزود: امام خمینی دارای منتی بزرگ در بیدار سازی و آگاه سازی امت اسلامی است و تلاش بسیاری کرد تا اصول و مبادی اسلام را پیاده کند و دولت اسلامی نمونه‌ای را تشکیل دهد که مجری شریعت الهی باشد.

وی خاطر نشان کرد: شایسته است، این مرد بزرگ را به معنای واقعی کلمه بزرگ داشت و راه او را که راه اهل بیت است، ادامه داد.

سبک زندگی اسلامی امام

«محمد المشکور»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف شهروند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تصریح کرد: امام خمینی(ره) رهبر مستضعفان و مستمندان و فقرا و سمبل ملی‌گرایی و وحدت و یکپارچگی مسلمانان و شیعیان جهان است.

المشکور افزود: امام پایه گذار دولتی قدرتمند بود که رو در روی آمریکا و قدرت‌های بزرگ و دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی ایران ایستاد که خواهان از بین بردن حکومت اسلامی بود که ایشان پایه‌گذاری کرده بودند.

المشکور خاطر نشان کرد: ما امیدواریم که همه از زندگی و خط مشی امام خمینی درس بگیرند و آن را در زندگی‌ شان پیاده کنند، چراکه ایشان همواره پیاده کننده دین اسلام بود.

کوبنده هیولای شیطانی

ایران مهمترین نقش را دربین کشورهای خاورمیانه ایفا کرده است زیرا این کشوروامدار هیچ قدرتی نبوده این درحالیست که کشورهای عرب تولید کننده نفت تسلیم فشارهای اسرائیل شده اند.

«فردریک توبن» اندیشمند آلمانی که به‏خاطر پ‍ژوهش درباره هولوکاست تاکنون سه بار زندانی شده است در آستانه بیست و پنجمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) گفت: پیش ازهرچیزمن بهترین آرزوها را برای مردم ایران دارم که به آرمان های انقلاب سال ۱۹۷۹ زمانیکه امام خمینی(ره)درآزادی مردم خود از اسارت استعمار موفق شد، پایبند هستند. 

وی درخصوص حمایت جمهوری اسلامی ایران از فلسطین گفت:ایران مهمترین نقش را دربین کشورهای خاورمیانه ایفا کرده است زیرا این کشوروامدار هیچ قدرتی نبوده این درحالیست که کشورهای عرب تولید کننده نفت تسلیم فشارهای اسرائیل شده اند. موضع اصولی ایران درمورد فلسطین در۳ دهه گذشته باعث شده است که فلسطینیها در میان سیاست تفرقه افکنانه که توسط قدرتهای ضد فلسطینی در جهان دامن زده می شود به بلوغ فکری برسند.

توبن در ادامه درباره نقش امام خمینی(ره)دراحیای مسئله فلسطین گفت: بدون کمک حضرت امام خمینی (ره) و موضع اصولی ایشان، الان فلسطینیها یقینا درسراسر جهان پراکنده شده بودندوسرزمینشان را صهیونیستها تحت حمایت کشورهای امپریالیستی که قدرت خود را از انگلیس و آمریکا به دست آورده اند بلعیده شده بود. 

توبن با اشاره به تلاش و طرح صهیونیستها برای ایجاد یک دولت تلمودی که با هدف گمراه کردن «برتری یهودی» در سرزمین مقدس صورت می گیرد، گفت: ایران باید خود را برای شکست این هیولای شیطانی تقویت کند. مصالحه و سازش با چنین طرز فکری ممکن نیست و خواسته های زیادی از ایران برای شکست این طرح در منطقه وجود دارد.

وی تصریح کرد:تنها در سایه افکار و اندیشه های حضرت امام خمینی، و خرد ایرانی صلح در فلسطین را به ارمغان خواهد آورد.

ایدئولوگ موفق نظریه ولایت فقیه

«حسن آرموشیف» مورخ، استاد دانشگاه شرقی «محمود کاشغری» و رئیس کمیته قرقیزی «گفتگوی اوراسیا» در مصاحبه با خبرنگار  خبرگزاری فارس در بیشکک، با اشاره به نقش ارزنده امام خمینی(ره) در تاریخ اسلام اظهار داشت که پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری آن امام فقید برای همه جهان حائز اهمیت است زیرا ایشان در مقابل گرایش‌های امپریالیستی و تحمیل ارزش‌های فرهنگی بیگانه به مردم، ایستاد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) نشان داد با قدرت ایمان می‌توان آحاد ملت را متحد ساخت، بنیانگذاری سیستمی نوین برای اداره حکومت در جهان معاصر و حرکت پرشتاب انقلاب اسلامی در این مسیر و دستیابی به قله‌های پیشرفت را از ویژگی‌ها و دستاوردهای اندیشه‌های امام در تاریخ کشورمان برشمرد.

استاد دانشگاه «محمود کاشغری» در ادامه با اشاره به ویژگی‌های دینی، علمی و سیاسی شخصیت امام خمینی(ره)، ویژگی‌های اخلاقی امام را در نفوذ ایشان در قلب ملت مهم دانست و افزود: شکل حکومتی ارائه شده از سوی امام موسوم به «ولایت فقیه» در مدت ۳۵ سال پس از انقلاب همچنان با موفقیت در حال حرکت به جلو است.

عامل اتحاد ادیان توحیدی

دکتر «سیامک مره صدق» نماینده کلیمیان درمجلس شورای اسلامی ایران نیز با اشاره به تاثیر حضرت امام برمسائل منطقه بویژه فلسطین گفت: ورود نگرشی الهی به سیاست را یکی از مهمترین اقدامات امام دانست. 

وی با بیان اینکه تاثیر شخصیت امام (ره) فقط بر روی مردم ایران نبوده است، اظهار داشت: تمامی حرکتهای حق طلبانه ای که در اواخر قرن بیستم واوایل قرن بیست و یکم اتفاق افتاده است بدون شک از امام راحل تاثیر پذیرفته است.

وی خاطرنشان کرد: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در واقع عامل اتحاد بین پیروان ادیان الهی فقط سرزمین مشترک و منافع ملی مشترک بود اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ارزشهای توحیدی مشترک باعث شده است این اتحاد وهمدلی عمق چند برابری پیدا کند.

آینده نگر و هدایت‌گر

«خزیما محمد عثمان» مفتی و دبیر کل موسسه اسلامی غنا از امام خمینی (ره) به عنوان رهبر بزرگ یاد کرد و گفت که امام خمینی در دوران زندگی اش همیشه در جهت حمایت از مظلوم و مبارزه با زور و استکبار گام برمی داشت و در حمایت از فلسطین همیشه پیشقدم بود. 

وی افزود: امام خمینی آینده نگر خوبی بود و در شرایطی که می دید مسئله فلسطین رو به فراموشی بود با روشنفکری روزی را به نام روز جهانی قدس و حمایت از فلسطین نامگذاری کرد تا مسلمانان سراسر کشورهای اسلامی را به حمایت از فلسطین و مبارزه با دشمن مشترک فرا بخواند. مسلمانان با وحدت و ادامه راه امام خمینی(ره) می توانند در تحقق آزادی قدس گام بردارند و به امید خدا ما در آینده نزدیک شاهد نابودی رژیم صهیونیستی خواهیم بود.

بیدارگر مصحح

«انتفاض قنبر» کارشناس رسانه و مسائل سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) حرکتی تاریخی و مهم در انتشار آگاهی و بیداری اسلامی داشت، گفت: امام خمینی(ره) با گسترش تفکر اسلامی و آزادی خواهی در میان مردم منطقه با رهبری انقلاب اسلامی باعث شد تا مردم وارد مسیر مبارزه برای رهایی از دیکتاتوری شوند.

انتفاض قنبر با اشاره به شباهت حرکت مردم مصر در سال ۲۰۰۹ در مبارزه با حسنی مبارک و دیگر اعتراضات مردمی منطقه در این سال با انقلاب ایران علیه رژیم شاه گفت: آنچه در مصر روی داد امتداد بهار اولی بود که در سال ۱۹۷۸ به رهبری امام خمینی(ره) روی داد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) در شرایط سخت جنگ تحمیل شده توسط رژیم صدام به ایران هم توانست انقلاب اسلامی را در مسیر صحیح قرار دهد و ابراز داشت که امام حکومتی اسلامی ایجاد کرد که پیش از آن الگویی برای آن در عصر حاضر نبود و این حکومت تاکنون موفق بوده که همین موفقیت باعث شده تا بیداری اسلامی گسترش یابد و حکومت ایران می تواند الگویی برای همه جهان اسلام باشد.

امیدوار به تحقق آخرین وعده‌اش

شیخ «محمد حسن الازهری» رئیس حزب آزادی و خطیب مسجد رحمانیه درسریلانکا در آستانه بیست و پنجمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) امام را بعنوان رهبرو اسوه آزاد اندیشان جهان توصیف کرد و گفت: امام راحل ازابتدا مسلمانان جهان را به حمایت از فلسطین فرا خواندند وبا تعیین روز جهانی قدس حمایت از فلسطین را جهانی کرد.

وی با اشاره به افزایش موج تنفر از رژیم صهیونیستی در جهان اظهارداشت:رژیم صهیونیستی با جنایاتی که انجام می دهد روز به روز در چشم مردم جهان منفورتر می شود و ما اکنون شاهد افزایش فعالیتهای ضد صهیونیستی در جهان هستیم و انشاء الله با ادامه جهاد و مقاومت فلسطینی ها و همچنین حمایت مسلمانان جهان فلسطین آزاد خواهد شد.

تحقق آرزوی امام بدست مقام معظم رهبری

سفیر فلسطین در تهران نیز معتقد است: امام خمینی (ره)پیش از هر کسی به خطر صهیونیسم پی برد و متوجه شد که دشمن در حال یهودی کردن فلسطین بویژه قدس و مسجد الاقصی است. 

وی افزود: امام خمینی (ره) آروز داشتند روزی در صحن مسجدالاقصی نماز بخوانند و امیدواریم که این آرزو به دست حضرت آیت الله خامنه ای برآورده شود.

صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران گفت:  امام خمینی شخصیت بزرگی بود که علیه رژیم شاه قیام کرد و دو پرچم عزت ایران و احیای اسلام را برافراشت.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام به پیروزی رسید رابطه ناگسستنی و تاریخی با مساله فلسطین دارد و امام خمینی(ره) آرزو داشتند که روزی در صحن مسجدالاقصی نماز بخوانند و امیدواریم که این آرزوبه دست رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای محقق شود.

داستان «اسرائیل » و یک سطل آب

شیخ «احمد روسناک» رئیس شورای اسلامی جامعه مسلمانان لهستان از امام خمینی (ره) به عنوان ناجی مسئله فلسطین یاد کرد و گفت که امام روح تازه ای در کالبد فلسطینی ها دمید.

وی گفت: همانگونه که امام گفتند اگر هر مسلمانی یک سطل آب بریزد اسراییل نابود خواهد شد و ما مسلمانان کشورهای جهان باید در دفاع از فلسطین و قدس به عنوان قبله گاه مسلمین جهان متحد شویم و درسایه اتحاد قطعا پیروز خواهیم شد.

روسناک تصریح کرد: امام خمینی (ره) الگوی رهبران آزاده جهان بود و مسلمانان جهان را نسبت به حمایت از فلسطین و قدس هوشیار کرد و اکنون مسلمانان جهان باید از فرصتهای بدست آمده استفاده کنند و برای مقابله با دشمن صهیونیستی متحد شوند. رژیم صهیونیستی روز به روز به اضمحلال و نابودی نزدیک تر می شود و دچار انزوای بیشتر در سطح بین المللی شده است.

امام معمار مفهوم بیداری و پیشتاز جنبش‌های سیاسی

«حمید الحسینی» کارشناس رسانه و فعال سیاسی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) معمار مفهوم بیداری بود گفت: امام خمینی(ره) پیشتاز تمام جنبش‌های سیاسی و اجتماعی در منطقه بود.

الحسینی با بیان اینکه امام خمینی(ره) در ابتدای صف حرکت بیداری اسلامی قرار دارد  اظهار داشت که امام خمینی(ره) با انقلابی که بپا کرد عرش و شوکت دیکتاتورهای منطقه را به لرزه درآورد.

این کارشناس با بیان اینکه امام خمینی(ره) در عصر حاضر بی نظیر بود و با حرکت خود در میان مسلمانان جوششی ایجاد کرد، اظهار داشت: یکی از موفقیت‌های امام خمینی(ره) ظهور شخصیتی همچون امام خامنه‌ای است.

وی در ادامه تاکید کرد :‌ امام خامنه‌ای به شکلی عالی و ممتاز به ماموریت‌شان برای ادامه مسیر امام خمینی(ره) عمل کرده است و ایشان هم توانسته به حرکت درآوردن امت اسلامی را ادامه دهد.

جامعه شناسی قوی امام خمینی

«اسلام‌الدین فیض‌علی» عضو ریاست عالی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در گفت وگو با خبرنگار فارس در دوشنبه، با اشاره به اینکه برای اولین بار نام امام خمینی (ره) را زمانی شنیدم که هنوز طلبه بودم و به‌ دلیل فضای بسته سیاسی و رسانه‌ای شوروی سابق شناخت لازم و کافی از شخصیت ایشان نداشتم، اظهار داشت: اوج شناخت ما از شخصیت امام خمینی (ره) با ارسال پیام تاریخی ایشان به «میخائیل گورباچف» به دست آمد؛ این پیام از طریق هیئت خاصی به مسکو ارسال شد شامل یک شخصیت مذهبی، یک خانم و یک سیاست‌مدار که مشخص بود انتخاب ترکیب هیئت حساب‌ شده‌ بود و در آن زمان تحلیل‌های عجیبی به همراه داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: انقلاب اسلامی باید منافع امت اسلامی را مدنظر داشته باشد که در رأس آن مسأله قدس شریف قرار می‌گیرد. امام خمینی جامعه‌شناسی بسیار قوی داشتند چون می‌دانستند که در شرایط موجود جمع کردن امت روی یک محور اسلامی بسیار مشکل است لذا مصائب مشترک جهان اسلام را مبنای وحدت قرار دادند که این راه عملی‌تر بود. به گفته وی، یعنی اگر امت روی عقاید اسلامی اتفاق نداشتند پس حداقل باید در مصائب مشترک خود اتفاق داشته باشند. توجه ویژه امام به قضیه فلسطین با این رویکرد ارتباط نزدیک داشت که این امر جامعه‌شناسی دقیق امام را نشان می‌داد. 

فیض‌علی افزود: امام خمینی شخصیتی فراملی و فرامذهبی بودند و انقلابشان نیز همین ماهیت را داشت. تحلیلگران غربی این نکته را درک کرده‌اند و پیدا شدن صدها شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی شیعی و سنی که احتمالا از یک مرکز مدیریت می‌شوند، این ضعف را مبنای حرکت خود انتخاب کرده‌اند.

درایت امام در استفاده از آموزه‌های دینی

«محمدسلام مخشو‌‌ل‌اف» کارمند آکادمی علوم تاجیکستان و محقق مسائل فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، تصریح کرد: امام خمینی (ره) چه در روند انقلاب و چه در دفاع از دست‌وردهای آن از ارزش‌های خاص مذهب تشیع توانستند استفاده‌های مؤثری به عمل بیاورند که حماسه کربلا از آن جمله است. در اطراف این حماسه آن قدر مضامین اخلاقی و اعتقادی به وجود آمد که بسیار جالب بود یعنی امام زمینه را برای نگاه جدید به آموزه‌های شیعی با توجه به شرایط جدید فراهم کردند.

این محقق مسائل فرهنگی در ادامه عنوان کرد: امروز این پرسش مطرح می‌شود که چرا امام در شرایط پیچیده انقلاب به موضوع فلسطین این قدر توجه نشان می‌دادند؟ زیرا قضیه قدس مربوط به تمام جهان اسلام است.

به گفته وی، یک قوم که بیش از ۲ هزار سال سرگردان و بی‌وطن بوده اماکن مقدس اسلامی و اماکن دینی را تصرف کرده که بیش از یک و نیم میلیارد نفر پیرو، جغرافیای عظیم و ذخایر سرشار طبیعی و مادی در اختیار دارد. مظلومیت فلسطین برای هر مسلمانی که یک مقدار احساس دینی و ایمانی داشته باشد، خیلی دردآور است لذا امام با تاکید بر مظلومیت فلسطین و جلب توجه امت بر ضرورت اصلاح وضع، روز جهانی قدس را اعلام کردند که این حرکت نگاه همه مسلمانان جهان نسبت به امام را به عنوان رهبر انقلاب اسلامی و حامی منافع اصیل امت بیش‌تر متحول نمود.

به گفته مخشو‌‌ل‌اف، امام خمینی (ره) با این اقدام خویش تا حدودی اختلاف نظری را که بین شیعه و سنی از صدر اسلام به این طرف وجود داشت، کاهش دادند.

روحانیت مظهر ساده‌زیستی و تواضع

به گفته وی، روحانیت ایران در میان مسلمانان جهان با ساده‌زیستی و در همه امور با متواضع بودن شناخته می‌شوند که امام خمینی(ره) نمونه و الگوی بسیار زیبایی در این عرصه است. این محقق مسائل فرهنگی یادآور شد: تجملگرایی پدیده‌ای است که موجب ایجاد فاصله با امام و انقلاب می‌شود. مگر امام در جماران چه گونه زندگی می‌کردند؟ آبروی انقلاب در گرو رعایت حتمی مجموعی از ارزش‌هاست که مباحث مورد اشاره نیز با این موضوع بدون ارتباط نیست.

امام عزت و آبروی جهانی ایران

«ذوالفقار اسماعیلیان» روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی تاجیک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، افزود: امروز با گذشت ۲۵ سال از ارتحال ملکوتی امام (ره)، جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی، کشوری منحصر به فرد شناخته می‌شود؛ کشوری که تا زمان وقوع انقلاب اساساً مواد خام به خارج صادر و در عوض آن کالاهای مورد نیاز خود را وارد می‌کرد، امروز به اصطلاح از سوزن گرفته تا هواپیما را خود به دست می‌آورد.

اسماعیلیان دستاوردهای ایران طی ۳ دهه‌ گذشته با وجود فشارهای دائمی و تحریم‌های خارجی را شگفت‌آور خواند و افزود: این حقیقت را از خیرخواهان گرفته تا بدخواهان جمهوری اسلامی می‌پذیرند و عزت و آبروی ایران به برکت فداکاری بی‌نظیر امام و وقوع انقلاب اسلامی امکان‌پذیر شده است.

به گفته وی، سیاست‌های امام خمینی بود که جمهوری اسلامی ایران را به قطبی نو و جدید در جهان مبدل کرد و ویژگی این قطب در اسلامی بودن آن است. ایدئولوژی اسلامی این قطب طی بیش از ۳ دهه در روابط بین‌الملل تأثیر زیادی داشته و امروز سیاست بین‌المللی را بدون نقش ایران نمی‌توان تصور کرد در حالی که بودن یا نبودن بسیاری از کشورهای جهان و از جمله مسلمانان برای این سیاست تأثیر و اهمیت خاصی ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: وقتی نام انقلاب اسلامی و یا جمهوری اسلامی ایران برده می‌شود بلافاصله سیمای امام خمینی به عنوان معمار و رهبر آن در ذهن‌ها نقش پیدا می‌کند.

امام پدیده کم‌نظیر قرن معاصر

«نعمت نعمت‌زاده» تحلیل‌گر سیاسی و رئیس انجمن ملی مترجمین تاجیکستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه تأکید کرد: فیلسوف، عارف، فقیه بودن و جامعیت علمی معمار انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی پدیده‌ای کم‌نظیر برای تحولات قرن معاصر است؛ شاید بسیاری از رهبران اسلامی امروز نیز دانش داشته باشند ولی چون مانند امام خمینی (ره) دانش را با تزکیه همراه نکرده‌اند، بالاخره در مسیر اهداف مادی قرار می‌گیرند که یکی از آفت‌های بزرگ رهبران جهان اسلام است.

وی در ادامه عنوان کرد: امام به طور کامل خود را تسلیم خدا کرد تا جایی که حتی وجود آمریکا و شوروی به عنوان قدرت‌های بزرگ جهانی در چشم ایشان بی‌ارزش و کوچک شده بود و این بود که هیچ اتفاقی همچون جنگ تحمیلی هشت‌ ساله نتوانست حتی برای یک لحظه ایمان حضرت امام را در مورد مسیر انقلاب اسلامی با شک و تردید مواجه کند.

دشمن‌شناسی امام 

«حسین عدیل» کارشناس مسائل سیاسی  مقیم لندن در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، درباره نقش امام خمینی (ره) در حرکت بیداری اسلامی در جهان اسلام گفت: بیداری اسلامی که در تمام منطقه و فراتر از آن آغاز شده به برکت وقوع انقلاب اسلامی در ایران است که وقوع انقلاب هم از برکات امام خمینی (ره) بود. وی این حرکت را از متن دعوت اسلامی امام خمینی  توصیف کرد.

عدیل با اشاره به اینکه اکنون مردم جهان بیش از گذشته بیدار شده‌اند و توطئه‌های سران استکبار و استعمار را می‌شناسند تصریح کرد که جهانیان از ظلم‌های استکبار و استعمار به بشریت به ویژه ملت های مسلمان آگاه شده‌اند که این دشمن شناسی هم از برکات وجود مقدس امام خمینی (ره) بود.

وی افزود: اولین شعار امام خمینی (ره) این بود که کسی که میان شیعه و سنی تفرقه می اندازد نه شیعه است و نه سنی و در واقع از عمال استکبار و استعمارگران است و دنباله‌رو اهداف کشورهای غربی است، تمرکز دشمن بر ایجاد اختلاف است و امام خمینی (ره) این مسئله را درک کرده بودند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*