بازارگرمی رضا کیانیان برای معامله‌های میلیاردی

روتیتر:در جدیدترین حراجی تهران، همه‌ی آثار ارایه‌شده، فروخته شده و اغلب آن‌ها با قیمت حدود سه برابر قیمت اولیه‌ی خود چکش خوردند. چکش این حراج را یک بازیگر سینما و تئاتر بالا و پایین می‌برد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، حراجی تهران، عصر و شامگاه جمعه ۹ خردادماه با اجرای رضا کیانیان – بازیگر – در یکی از هتل‌های تهران، با حضور ده‌ها نفر از علاقه‌مندان برگزار شد که در میان آن‌ها، چهره‌ها و مقاماتی رسمی به‌چشم می‌خوردند.

در این حراجی ۹۰ اثر از هنرمندانی به حراج گذاشته شد که برخی از آن‌ها اصلا شناخته‌شده نبودند اما در این میان، آثاری از چهره‌هایی چون سهراب سپهری، آیدین آغداشلو، پرویز کلانتری، محمد احصایی، کوروش شیشه‌گران، عباس کیارستمی، فرهاد مشیری، نصرالله افجه‌ای، احمد اسفندیاری، صادق تیرافکن، محسن وزیری‌مقدم، ژازه تباتبایی و ناصر پلنگی هم حضور داشت.

برخی از این نام‌ها باعث شده بود که برخی قیمت‌ها به‌شکل بعضا نامتناسبی با کیفیت هنری آثار و براساس برندهای مشهور به فروش بروند. در عین حال، برخی از هنرمندانی هم که آثارشان با قیمت بعضا بیش از ۴۰-۳۰ میلیون تومان فروخته شد، جوان و ناآشنا بودند که در میان آن‌ها آثار عکس نیز موجود بود.

در این حراجی مجموع قیمت پایه ۹۰ اثر، پنج میلیارد و ۲۵۲ میلیون تومان بود که با خوردن چکش حراجی کل آثار به قیمت ۱۳ میلیارد و ۲۵۷ میلیون تومان به فروش رسید.

در میان آثار فروخته شده، دو اثر نقاشی از سهراب سپهری با بیشترین قیمت فروخته شدند؛ به‌طوری‌که یکی از آثار او از ۶۰۰ میلیون تومان آغاز شده و با قیمت یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و یکی دیگر از آثار او از قیمت ۵۰۰ میلیون تومان آغاز شد و با قیمت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

از میان هنرمندان دیگر، تابلوی نقاشی آیدین آغداشلو از قیمت ۱۸۰ میلیون آغاز و با قیمت ۳۸۰ میلیون تومان فروخته شد. همچنین یکی از آثار نقاشی خط محمد احصایی از ۲۵۰ میلیون آغاز و به مبلغ ۵۸۰ میلیون تومان و تابلوی عکس عباس کیارستمی از ۶۰ میلیون آغاز و به مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان فروخته شدند.

این حراج حاشیه‌های جالبی هم داشت، از جمله این‌که:

***رضا کیانیان که اجرای این حراجی را بر عهده داشت نیز اثری (عکس) به مبلغ ۱۲ میلیون ارایه کرده بود که در پایان حراج، به شکل ویژه‌ای، با قیمت ۶۰ میلیون تومان فروخته شد. او همچنین در طول حراج، بعضا با عبارت‌هایی، خریداران را تشویق می‌کرد که قیمت بالاتری پیشنهاد کنند.

***در این برنامه، مجید ملانوروزی – سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران و مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی -، علی مرادخانی – معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، سیدمحمد بهشتی – مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری -، احمد مسجدجامعی – رییس شورای شهر تهران – و حجت‌الاسلام حسین شاهمرادی – دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور – حضور داشتند. مرتضی کاظمی و علیرضا سمیع‌آذر نیز از برگزارکنندگان حراجی بودند که در سالن حضور داشتند. سمیع‌آذر کل حراج را به‌طور ایستاده دنبال کرد.

سمیع‌آذر و کیانیان در حاشیه حراج تهران

***کیانیان بعد از ورود احمد مسجدجامعی به داخل سالن هتل که پس از اعلام از پشت تریبون، با تشویق حاضران همراه شد، اظهار کرد: حضور رییس شورای شهر تهران در این حراجی، رویکرد دولتی را نشان می‌دهد.

او با مزاح گفت: احمد مسجدجامعی قصد دارد که از این حراجی خرید کند، ما منتظریم!

***یکی از نکات عجیب این حراجی این بود که تمامی ۹۰ اثر شرکت‌کننده فروخته شدند و در این میان، تنها یک اثر بود که به رقم سقف پیش‌بینی شده، نرسید.

***در این حراجی حضور برخی افراد به‌چشم می‌خورد که در چند سال گذشته، در برنامه‌های هنری زیادی، بعضا به‌عنوان دست‌اندرکار، حضور داشته‌اند. نقش برخی از این افراد، بعضا در افزایش نرخ‌های پیشنهادی برای آثار و شیب اولیه‌ی قیمت آن‌ها، بسیار چشمگیر بود. این تاثیر در زمان فروش آخرین اثر، به اوج خود رسید.

*** کیانیان که با معرفی آثار، آن‌ها را بعضا با اطلاعات فردی خود تبلیغ می‌کرد، نام تعدادی از هنرمندانی را که آثارشان در این حراجی ارایه شده بود، با لغزش‌هایی در نام یا نام خانوادگی‌شان ذکر ‌کرد.

***حاضران در این جلسه، با فروختن آثار سهراب سپهری به مبلغ یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و یک میلیارد ۶۰۰ میلیون تومان به وجد آمده و به تشویق پرداختند.

***از میان آثار ارایه شده این حراجی تنها هنرمندی که اثرش به سقف اعلام شده نرسید، اثر زنده‌یاد چنگیز شهوق بود که از ۴۰ میلیون تومان آغاز و در حالی که سقف آن ۷۰ میلیون گذاشته بود ۶۰ میلیون تومان فروخته شد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*