قهرمان نامی کشتی کشور دارفانی را وداع گفت

روتیتر:علیرضا سلیمانی، دارنده مدال طلای کشتی آزاد جهان و پهلوان چندین دوره کشور امروز صبح درگذشت.

soleymaniii koshtiiiiiuntitled

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ،علیرضا سلیمانی که مدتها بیمار بود، ساعت ۶ صبح امروز چهارشنبه و به علت ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

در پی این درگذشت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر کرج با ارسال پیامی ضایعه درگذشت این پهلوان نامی کشور را تسلیت گفتند.

در متن این پیام آمده است:

“انا لله و انا الیه راجعون”

کاروان زندگی در مسیر گذار است و هیچ کس را از امانی ازاین کوچ و سفر نیست و در این غافله عمر هراز گاهی عزیزی از کاروان جدا شده و به آرامگاه ابدی خود می رود. اینبار مشیت الهی بر این بود که پهلوانی نامی و قهرمانی ارزشمند هم آغوش خاک شود.

مدیریت شهری کرج مصیبت درگذشت مردی از دنیای پهلوانی با مرامی از سلوک و سیره علی(ع)، پهلوان “علیرضا سلیمانی” را به عموم مردم عزیز به ویژه جامعه ورزش  کشور تسلیت گفته و علو درجات را برای این عزیز از دست رفته از خداوند متعال خواستار است.

شایان ذکر است، مراسم تشییع و تدفین این قهرمان ملی جمعه ساعت ۱۰ صبح از مقابل تالار شهیدان نژاد فلاح به سمت آستان مقدس امامزاده محمد(ع) برگزار می شود. مدیریت شهری کرج ضمن برگزاری این مراسم از عموم شهروندان برای حضور پرشور در مراسم خاکسپاری این پهلوان کشور دعوت به عمل می آورد.

گزیده ای از سوابق مرحوم “علیرضا سلیمانی”:

علیرضا سلیمانی کربلایی متولد بهمن ۱۳۳۴ در تهران بود. وی تنها کشتی‌گیر ایرانی است که قهرمانی جهان در دسته فوق سنگین را به دست آورده و اولین قهرمان جهان کشتی ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ است که با قهرمانی او در سال ۱۹۸۹ در مارتینی سوئیس به دست آمد. وی در فینال آن مسابقات بروس بومگارتنر کشتی‌گیر آمریکایی را ۵ بر ۴ شکست داد.

اوج دوران ورزش قهرمانی سلیمانی در دههٔ ۱۳۶۰ بود که ایران کمتر در رقابت‌های بین‌المللی حاضر می‌شد، به همین جهت سلیمانی در دو المپیک ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ به دلیل عدم شرکت ایران و در المپیک ۱۹۸۸ به دلیل مشکل ویزا حضور نداشت.
اما در المپیک ۱۹۷۶ مونترآل با ۲۰ سال سن در وزن ۹۷ کیلو رقابت کرد که با دو باخت و یک برد حذف شد. او در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون هم در سن ۳۶ سالگی شرکت داشت و پرچم‌دار کاروان ورزشی ایران هم بود، ابتدا ۳ پیروزی با ضربهٔ فنی را به نام ثبت خود کرد اما در رقابت چهارم در یک دیدار بسیار نزدیک که ۱۰ دقیقه و ۱۹ ثانیه طول کشید ۲ بر یک از محمود دمیر ترک شکست خورد و در بازی پنجم با مساوی برابر کشتی‌گیر کانادا به مقام ششم رسید.

این کشتی‌‎گیر با اخلاق کشورمان، در سال ۱۹۸۹ و در مسابقات جهانی کشتی آزاد موفق شد با پیروزی ارزشمند مقابل بروس بومگارتنر آمریکایی به مدال طلای آن رقابتها دست یابد و تنها کشتی‌گیر آزادکار کشورمان لقب بگیرد که طلای سنگین وزن جهان را به خود اختصاص داده است.

سلیمانی همچنین یک رقیب و حریف تمرینی جدی و باتجربه‌تر به نام رضا سوخته‌سرایی داشت که همواره رقابت سختی برای قرارگرفتن در ترکیب تیم ملی داشتند. یکی از نقاط عطف دوران ورزش این دو بازی‌های آسیایی سئول ۱۹۸۶ بود که سوخته‌سرایی تصمیم گرفت در کشتی فرنگی شرکت کند تا سلیمانی در ترکیب تیم آزاد قرار گیرد و هر دو نیز مدال طلای بازی‌های آسیایی را کسب کردند.

عناوین و افتخارات علیرضا سلیمانی:

* مدال طلا مسابقات جام مارتینتی ۱۹۸۹ در وزن ۱۳۰ کیلوگرم
* مدال طلای بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ سئول در وزن ۱۳۰ کیلوگرم
* مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا سال ۱۹۷۹ در وزن ۱۰۰ کیلوگرم
* مدال طلای قهرمانی آسیا سال ۱۹۸۱ لاهور در وزن ۱۰۰ کیلوگرم
* مدال طلای قهرمانی آسیا سال ۱۹۸۳ در وزن ۱۰۰ کیلوگرم
* مدال طلای قهرمانی آسیا سال ۱۹۸۷ بمبئی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم
* مدال طلای قهرمانی آسیا در سال ۱۹۸۹ توکیو در وزن ۱۳۰ کیلوگرم
* مدال طلای مسابقات جهانی در سال ۱۹۸۹ سوئیس در وزن ۱۳۰ کیلوگرم
* مدال طلای قهرمانی آسیا در سال ۱۹۹۱ دهلی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*