جهان پهلوان علیرضا سلیمانی به دیار باقی شتافت

روتیتر:جهان پهلوان علیرضا سلیمانی قهرمان سال های نه چندان دور کشتی آزاد صبح امروز به دیار باقی شتافت و جامعه ورزشی کشور بویژه استان البرز را ماتم زده و عزا دار کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، این قهرمان  وپهلوان  کشتی آزاد علاوه بر اینکه بارها در مسابقات مختلف موجب به احتزاز در آمدن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران شده بود همواره به عنوان یک کشتی گیر بومی کرج و استان البرز مایعه افتخار و مباهات کرج بوده است .

وی تنها کشتی‌گیر ایرانی است که قهرمانی جهان در دستهٔ فوق سنگین را به دست آورده و اولین قهرمان جهان کشتی ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ است که با قهرمانی او در سال ۱۹۸۹ در مارتینی سوئیس به دست آمد. وی در فینال آن مسابقات بروس بومگارتنر کشتی‌گیر آمریکایی را ۴-۵ شکست داد.

ره آورد تلاتش های این کشتی گیر صاحب سبکدر کشتی آزاد ۷ مدال طلا  و یک برنز در مسابقات جهانی و آسیاسی بوده است.

پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر این ضایعه اسف بار را به جامعه ورزشی کشور بویزه جامعه ورزشی استان البرز

 

بیوگرافی علیرضا سلیمانی؛ کشتی‌گیر آزادکار بازنشستهٔ

جوان ایرانی: علی‌رضا سلیمانی کربلایی (زادهٔ بهمن ۱۳۳۴ در تهران) کشتی‌گیر آزادکار بازنشستهٔ ایرانی است. وی تنها کشتی‌گیر ایرانی است که قهرمانی جهان در دستهٔ فوق سنگین را به دست آورده و اولین قهرمان جهان کشتی ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ است که با قهرمانی او در سال ۱۹۸۹ در مارتینی سوئیس به دست آمد. وی در فینال آن مسابقات بروس بومگارتنر کشتی‌گیر آمریکایی را ۴-۵ شکست داد.

شرکت‌کنندهٔ کشور ایران

کشتی آزاد مردان

قهرمانی جهان

طلا          مارتینی ۱۹۸۹       ۱۳۰ ک‌گ

بازی‌های آسیایی

طلا          سئول ۱۹۸۶           ۱۳۰ ک‌گ

قهرمانی آسیا

برنز        ۱۹۷۹ جوتاندارو    +۱۰۰ ک‌گ

طلا          ۱۹۸۱ لاهور          +۱۰۰ ک‌گ

طلا          ۱۹۸۳ تهران           +۱۰۰ ک‌گ

طلا          ۱۹۸۷ بمبئی           ۱۳۰ ک‌گ

طلا          ۱۹۸۹ توکیو           ۱۳۰ ک‌گ

طلا          ۱۹۹۱ دهلی            ۱۳۰ ک‌گ

اوج دوران ورزش قهرمانی سلیمانی در دههٔ ۱۳۶۰ بود که ایران کمتر در رقابت‌های بین‌المللی حاضر می‌شد، به همین جهت سلیمانی در دو المپیک ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ به دلیل عدم شرکت ایران و در المپیک ۱۹۸۸ به دلیل مشکل ویزا حضور نداشت. اما در المپیک ۱۹۷۶ مونترآل با ۲۰ سال سن در وزن ۹۷ کیلو رقابت کرد که با دو باخت و یک برد حذف شد. او در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون هم در سن ۳۶ سالگی شرکت داشت او که پرچم‌دار کاروان ورزشی ایران هم بود،ابتدا ۳ پیروزی با ضربهٔ فنی را به نام ثبت خود کرد اما در رقابت چهارم در یک دیدار بسیار نزدیک که ۱۰ دقیقه و ۱۹ ثانیه طول کشید ۱-۲ از محمود دمیر ترک شکست خورد و در بازی پنجم با مساوی برابر کشتی‌گیر کانادا به مقام ششم رسید.

سلیمانی همچنین یک رقیب و حریف تمرینی جدی و باتجربه‌تر به نام رضا سوخته‌سرایی داشت که همواره رقابت سختی برای قرارگرفتن در ترکیب تیم ملی داشتند. یکی از نقاط عطف دوران ورزش این دو بازی‌های آسیائی سئول ۱۹۸۶ بود که سوخته‌سرایی تصمیم گرفت در کشتی فرنگی شرکت کند تا سلیمانی در ترکیب تیم آزاد قرار گیرد و هر دو نیز مدال طلای بازی‌های آسیایی را کسب کردند.

 آشنایی با علیرضا سلیمانی, بیوگرافی علیرضا سلیمانی, علیرضا سلیمانی, عکسهای علیرضا سلیمانی, قهرمانی های علیرضا سلیمانی, مدالهای علیرضا سلیمانی, کشتی گیران آزاد, کشتی گیران بازنشسته ایران, کشتی گیران فرنگی, کشتی‌گیران دستهٔ فوق سنگین, Alireza Soleimani, علی‌رضا سلیمانی کربلایی

 آشنایی با علیرضا سلیمانی, بیوگرافی علیرضا سلیمانی, علیرضا سلیمانی, عکسهای علیرضا سلیمانی, قهرمانی های علیرضا سلیمانی, مدالهای علیرضا سلیمانی, کشتی گیران آزاد, کشتی گیران بازنشسته ایران, کشتی گیران فرنگی, کشتی‌گیران دستهٔ فوق سنگین, Alireza Soleimani, علی‌رضا سلیمانی کربلایی

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*