در بازدید اکبریان از سازمان پسماند تاکید شد؛ مشارکت با بخش خصوصی؛ اولویت اول سازمان مدیریت پسماند

روتیتر:نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در بازدید از سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج، خواستار تسریع در راه اندازی کارخانه زباله سوز به منظور کاهش آلودگی هوا و جلوگیری از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی شد و از این سازمان به عنوان مجموعه ای فرا شهری یاد کرد.

به گزارش روتیتر:عزیز اکبریان و هیات همراه صبح امروز با حضور در سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج ، در جریان عملکرد این سازمان و همچنین مهمترین اولویت های کاری سال آینده قرار گرفت و بر حمایت مسئولان استانی از برنامه های استراتژیک در راستای کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست تاکید کرد.

عضو خانه ملت اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان وجود اماکنی همچون مرکز دفن زباله حلقه دره کاملا بی مفهوم است و با راه اندازی کارخانه زباله سوز در شهرهای بزرگ و تبدیل انرژی حاصل از سوختن زباله ها به برق یا بخار آب بیشترین بهره وری اقتصادی از این طلای کثیف را دارند و با یک مدیریت برنامه ریزی شده، تهدیدهای پیش رو را به فرصت تبدیل کرده اند.

اکبریان بیان داشت: بر خلاف گذشته که وجود آلودگی در هوای کرج برای مردم و مسئولان تعجب آور بود، امروز داشتن هوای پاک و عاری از ذرات معلق و آلاینده ها به آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده و باغات و درختان سرسبز دیروز به برج ها و ساختمان های بلندمرتبه تبدیل شده اند.

وکیل مردم کرج در مجلس ادامه داد: راه اندازی دو کارخانه “زباله سوز” و “بازیافت پسماندهای عمرانی و ساختمانی” در کلانشهر کرج که هر دو دارای تجربیات موفق جهانی و استانداردهای بین المللی هستند، می تواند افق های تازه ای پیش روی شهرمان قرار دهد و مباحث علمی و کارشناسی روز دنیا را به لایه های درونی بازیافت و تبدیل مواد تزریق نماید.

اکبریان با تصریح بر اینکه قطعا مدیریت شهری به تنهایی قادر به تامین هزینه های مالی احداث کارخانه زباله سوز یا کارخانه بازیافت پسماندهای عمرانی و ساختمانی نیست، از مدیران شهری خواست تعامل سازنده با بخش خصوصی و انجام پروژه های مشارکتی از اولویت های اصلی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در مقطع کنونی باشد.

نماینده مردم کرج در خانه ملت ادامه داد: البته مشارکت با بخش خصوصی و جلب سرمایه گذاران خارجی تنها به منظور جذب نقدینگی نیست، بلکه انتقال دانش های نوین به کشور و تربیت متخصصان و کارشناسان زبده داخلی بر دیگر مباحث ارجحیت دارد و در بلند مدت کشور را در شاخه های مختلف علمی خودکفا می نماید.

اکبریان از مدیران شهری کرج درخواست کرد با نگاه ویژه به مشکلات پیش روی سازمان مدیریت پسماند، این سازمان را در معادلات بودجه به صورت فرا شهری بررسی نمایند.

به گفته وی، بخشی از رسالت سازمان مدیریت پسماند در حوزه های فرهنگی، اطلاع رسانی و زیر بنایی است و باید به سمتی حرکت کنیم که سازمان های مردم نهاد و تشکل های اجتماعی به صورت خودجوش برای پاکسازی محیط زیست و جلوگیری از تشدید آلودگی هوا بسیج شوند و این مهم جز با پیشرو بودن متولیان شدنی نیست.

اکبریان، با اشاره به طرح های سازمان، بازیافت را گامی در راستای کاهش هزینه های جاری و صرفه جویی در استفاده از منابع طبیعی و آسیب بیشتر به محیط زیست ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد: تبادل تجربیات و به اشتراک گذاشتن دغدغه ها میان سازمان مدیریت پسماند کلانشهرهای کشور می تواند در دستیابی به نقشه راه کشور در حوزه مدیریت پسماند به عنوان یک تجارت سودآور اقتصادی و صنعت پاک موثر باشد.

در ابتدای این بازدید، سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج به تشریح مهمترین طرح های عمرانی و خدماتی در دستور کار پرداخت و از توجه نماینده مردم کرج در خانه ملت نسبت به مباحث محیط زیستی تقدیر و تشکر کرد.

زین العابدینی گفت: قطعا با حمایت مسئولان و داشتن دیدگاه کارشناسی نسبت به مباحث مدیریت پسماند می توان از دغدغه های ملی در زمینه تشدید آلودگی محیط زیست  کاست و زباله های شهری به عنوان یک تهدید در مقطع کنونی را به یک فرصت سودآور اقتصادی تبدیل کرد.

این مقام مسئول بیان داشت: با راه اندازی کارخانه زباله سوز بسیاری از مشکلات کنونی در زمینه ساماندهی و دفن زباله های شهری مرتفع می شود و محیط زیست نیز از آلودگی های احتمالی آن در امان می ماند.

این دیدار با بازدید نماینده مردم کرج از بخش های مختلف سازمان و آشنایی با عملکرد تخصصی مجموعه پایان یافت.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*