عراقچی: تعلیق تحریم‌ها علیه ایران برای کشورهای اتحادیه اروپا لازم‌الاجراست

روتیتر:معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: شورای وزیران اتحادیه اروپا اصلاحیه‌ای بر قانون تحریم‌ها علیه ایران تصویب کرد که این اصلاحیه بر اساس توافق‌ ژنو بوده است.

به گزارش روتیتر ،سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران با ۱+۵  اظهار کرد: در پی تصویب این اصلاحیه مواد آن بلافاصله در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا چاپ و برای کشورهای عضو لازم‌الاجرا می‌شود.

او درباره این‌که آیا روندی که در رابطه با انجام این اصلاحیه دنبال شد به طور کامل در راستای توافق ژنو بوده است؟ گفت: بله بر اساس توافق قرار بود اقدامات هر دو طرف امروز انجام شود. صبح روز دوشنبه اقدامات لازم را با همکاری آژانس انجام دادیم و نهایی شد و آژانس گزارش آن را اعلام کرد و در ادامه شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا اقدامات لازم را انجام و قوانین خود را اصلاح کرد.

عراقچی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها نیز با توجه به اختلاف ساعتی که وجود دارد و هم‌اکنون آن‌جا ساعات اولیه صبح است دستورالعمل‌های لازم را برای رفع تحریم‌هایی که مقرر شده است انجام خواهند داد.

شورای وزیران اتحادیه اروپا در نشست خود که صبح دوشنبه (به وقت ژنو) برگزار شد، قانون تحریم‌ها را براساس توافق ژنو بین ایران و ۱+۵ اصلاح کرد.

معاون وزیر خارجه با بیان این‌که اجرای تعهدات ایران توسط آژانس تایید شد گفت: شورای وزیران اتحادیه اروپا نیز در جلسه خود اصلاحیه‌ای را بر قوانین تحریمی ایران تصویب کردند. اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ تحریم‌هایی را علیه ایران تصویب کرد که این قوانین تحریمی به شماره ۲۶۷ مصوبه شده بود که روز دوشنبه اصلاحیه‌ای تصویب شد و مواردی که بر اساس توافق ژنو قرار بود لغو شود وارد قوانین شد.

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران با ۱+۵ در تشریح جزییات مربوط به این اصلاحیه گفت: این موارد مربوط به بیمه، حمل و نقل نفت خام ایران است که پیش از آن شرکت‌های اروپایی مجاز نبودند نفت‌کش‌های ایرانی را بیمه کنند یا وارد پروسه حمل و نقل نفت ایران شوند که این مورد از امروز برداشته می‌شود. ضمن این‌که صادرات محصولات پتروشیمی از دیگر بندهای این اصلاحیه بوده است. واردات محصولات پتروشیمی خرید، بیمه و حمل و نقل آن و تحریم‌های مرتبط با این موضوع برداشته می‌شود. تجارت طلا و فلزات گرانبها با ایران و بانک مرکزی و نهادهای دیگر آزاد می‌شود ضمن این‌که حق تجارت آزاد با اتحادیه اروپا نیز بر اساس این اصلاحیه اعلام شد. پیش از این سقف تجارت آزاد با اروپا صد هزار یورو بود که بر اساس این قانون به یک میلیون یورو افزایش یافت و دیگر تجارت تا این سقف نیاز به مجوز ندارد که رونقی را به ویژه در بخش خصوصی با اتحادیه اروپا ایجاد می‌کند.

عراقچی گفت: بخشی از تحریم‌ها مربوط به ایالات متحده آمریکا است؛ تحریم‌های مربوط به خودرو، نفت، بانکی و آزاد شدن مبلغ ۴٫۲ میلیارد دلار و موضوع مربوط به کانال‌های بانکی از مواردی است که باید از سوی آمریکا اعلام شود.

وی ادامه داد: طرف آمریکایی تازه اقدامات اداری خود را آغاز کرده است و منتظریم آمریکا نیز امروز به تعهد خود عمل کند. امروز که باید آن را به وقت آمریکا در نظر گرفت و به تعبیری امروز روز طولانی بوده است که از تهران آغاز شده و تا واشنگتن ادامه داشته است.

معاون ظریف درباره اقدام بعدی در دستور کار ایران و ۱+۵ گفت که پیش از این توافق کرده بودیم با آغاز اجرای گام اول توافق مذاکرات درباره گام نهایی با فاصله کوتاهی آغاز شود و تلقی ما این است که در ماه فوریه این مذاکرات آغاز خواهد شد. نیازمند انجام بحث‌های اولیه میان آقای ظریف و خانم اشتون در این‌باره هستیم تا درباره زمان، مکان و سطح مذاکرات و چگونگی مذاکرات تدبیرهایی صورت گیرد. احتمالا در روزهای آینده در ملاقاتی که ممکن است در حاشیه اجلاس داووس یا هفته آینده در کنفرانس امنیتی مونیخ یا فرصت دیگری که درباره آن باید توافق کنیم، درباره مذاکرات آینده تصمیم‌گیری خواهد شد.

او ادامه داد: در دیدار اشتون و ظریف دستور کار مذاکرات مربوط به گام نهایی درباره این‌که مذاکرات به چه نحو ادامه پیدا کند بررسی می‌شود.

به گزارش ایسنا،‌ اتحادیه اروپا در چاچوب توافق هسته‌یی ژنو، رسما بخشی از تحریم‌های ایران را تعلیق کرد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*