مشاور ارشد رییس‌جمهور:سفرهای استانی رییس جمهور تبلیغاتی نخواهد بود

روتیتر:مشاور ارشد رییس‌جمهور در آستانه انجام اولین سفر استانی رییس دولت تدبیر و امید این سفرها را متفاوت با سفرهای استانی انجام شده در دولت‌های نهم و دهم توصیف کرد و تصریح کرد: دولت بنای این را ندارد که بیش از آنچه که باید، حقیقت افعالش را تبلیغ کند.

سفرها استانی دولت مصوبات چندصدتایی ندارد

به گزارش روتیتر به نقل از ایسنا ، محمدرضا صادق در نشستی با دانشجویان دانشکده خبر در بیان جزئیات سفر استانی رییس جمهور به استان خوزستان، درباره تفاوت‌های سفر استانی روحانی با سفرهای دولت قبل و ویژگی‌های سفر رییس‌جمهور به استان خوزستان، گفت: جلسه هیات دولت در این سفر برگزار نمی‌شود، ضمن این‌که استقبال مردمی نیز در این سفر نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد که این سفرها به آن شکل تبلیغاتی که انجام می‌شد، مورد نظر دولت نیست؛ چرا که بحث حفظ کرامت مردم و توجه به این‌که دولت در خدمت مردم است مورد توجه است.

مشاور رییس‌جمهور همچنین تاکید کرد: ما در این سفرها مصوبات چندصدتایی نداریم.

دولت دانش‌پژوهی توجه ویژه‌ای دارد

محمدرضا صادق که در جمع دانشجویان دانشکده خبر سخن می‌گفت، در پاسخ به سوالی درباره رابطه دولت یازدهم و جامعه دانشجویی به طور عام و رابطه دولت با جامعه دانشجویی خبرنگار، اظهار کرد: دولت اعتدال و دیدگاه شخص آقای روحانی در مسیر خردورزی و توجه به تعقل است و به دانش‌پژوهی توجه ویژه‌ای دارد و ارتقای علمی در تمامی سطوح برای آن اهمیت دارد.

وی افزود: آقای دکتر روحانی در جلسات مختلف در حضور دانشجویان اذعان کرده‌اند که آزاد بودن و محترم بودن همه گروه‌های فکری،‌ فرهنگیان و هنرمندان در جامعه باید مدنظر قرار بگیرد.

صادق با بیان این‌که نگاه دولت به جامعه دانشجویی نگاه بسیار مثبت، آزاداندیشانه و در جهت فرصت دادن به آنها برای بالفعل کردن توانایی‌هایشان است، خاطرنشان کرد: توجه دولت نسبت به کسانی که در حوزه اطلاع‌رسانی می‌آموزند، ویژه‌تر است؛ چرا که دولت اطلاع‌رسانی به مردم و شفاف شدن فضای بین مردم و دولتمردان و ارتقای سطح افکار عمومی را از وظایف اصلی خود می‌داند.

مشاور ویژه رییس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: برای این‌که دولت توجه بیشتر خود را نسبت به این موضوع نشان دهد، باید اولا کمک کنیم تا مکان مناسبی برای دانشکده‌ای چون دانشکده خبر مدنظر قرار بگیرد، ضمن اینکه به رشته خبر در دانشگاه‌های دیگر نیز اهمیت داده شود.

صحبت‌های آقای جنتی در مجلس دیدگاه دولت بود

در ادامه این نشست یکی از دانشجویان از صادق درباره اظهارات اخیر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پرسید که وی در این باره اظهار کرد: دیدید که آقای روحانی در نشست خود با اصحاب هنر گفتند که دولت نگران کارت زرد نیست و حتی قول دادند که شرایطی برای احیای سمفونی تهران مدنظر قرار بگیرد، ولو اینکه کارت زرد دیگری در راه باشد. به هر ترتیب صحبت‌های آقای جنتی در مجلس دیدگاه دولت بود و بر آن اساس دولت مسائل را دنبال می‌کند.

یکی دیگر از دانشجویان به صادق گفت علیرغم این‌که مطبوعات و رسانه‌ها بیشتر به نیابت از احزاب فعالیت می‌کنند، اما در مقایسه با معیارهای جهانی تیراژ بسیار پایینی دارد، دولت در جهت بهبود این روند چه خواهد کرد؟ مشاور ویژه رییس‌جمهور در این باره اظهار کرد: باید دانست که به هر ترتیب نفوذ حزب و اثرگذاری احزاب در کشور کم است اما به نظر می‌رسد که هم جریان فعالیت احزاب و هم فعالیت ژورنالیستی در کشور ما فرصتی را در دولت تدبیر و امید پیدا کرده که بتواند با عبرت گرفتن و توجه به گذشته کنش‌های سیاسی احزاب و روزنامه‌نگاری مسیر بهتری را در پیش بگیرد.

وی با بیان این‌که در دوره جدید برای فعالیت احزاب و رسانه‌ها فرصت‌های بهتری فراهم خواهد شد، تصریح کرد: این مسیر را با توجه به ظرفیت‌های قانونی پیش می‌گیریم.

دولت بنا ندارد بیش از آنچه که باید، حقیقت افعالش را تبلیغ کند

دانشجوی دیگری از صادق پرسید چرا برای فعالیت‌های تبلیغاتی‌ رسانه‌ای از ظرفیت‌های دانشگاه خبر استفاده نمی‌شود که مشاور ویژه رییس‌جمهور در این باره اظهار کرد: دولت بنای این را ندارد که بیش از آنچه که باید حقیقت افعالش را تبلیغ کند.

وی افزود: افعالی که دولت و وزارتخانه‌ها دارند در معرض قضاوت افکار عمومی از طریق رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

دانشجوی دیگری درباره میزان همراهی فضای سیاسی کشور با سیاست‌های دولت تدبیر و امید سوال کرد که صادق پاسخ داد ‌: ما از رسانه‌هایی که امروز به شکل حرفه‌ای و با ملاحظه منافع ملی کار می‌کنند، تشکر می‌کنیم و در عین حال توقع خاصی هم از آنها نداریم. فقط می‌گوییم که آنها به مشی که دارند توجه کنند و پیام مردم در ۲۴ خرداد را مدنظر قرار دهند.

همه بایدبه خواست مردم و توجهات آنها تمکین کنند

مشاور ویژه رییس‌جمهور افزود: همه باید به خواست مردم و توجهات آنها تمکین کنند و بدانند که این خواست مردم در راستای رضایت الهی است. گرچه رسانه‌ها‌یی هم وجود دارند که از آنها استفاده ناصحیح می‌شود و برای اغراض خاص شکل گرفتند که البته این موضوع به هیچ وجه مورد پسند نیست.

برخی رسانه‌ها به دولت اتهام می‌بندند

وی تاکید کرد: دولت از انتقاد خوفی ندارد، اما برخی رسانه‌ها هستند که به دولت اتهام می‌بندند و اخبار غلط منتشر می‌کنند.

دانشجوی دیگری به صادق گفت گفته می‌شود که شما نماینده آقای هاشمی در دولت یازدهم هستید، آیا این موضوع صحت دارد؟که مشاور ویژه روحانی در پاسخ به پرسش این دانشجو اظهار کرد: من از سال‌های دور در خدمت جناب آقای هاشمی و روحانی بوده‌ام، ولی امروز در خدمت دولت هستم و وظایفی را که دولت به من محول کرده دنبال می‌کنم.

دانشجوی دیگری درباره سرنوشت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران از صادق پرسید که وی در این باره اظهار کرد: دولت از ظرفیت‌های قانونی در جهت حمایت از اصناف و تشکل‌ها استفاده می‌کند تا موانع فعالیت آنها برطرف شود.

ژورنالیست تحقیقی احیا شود

به گزارش ایسنا، مشاور ویژه رییس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوال یکی از اساتید این دانشگاه مبنی بر این‌که با توجه به تدریس درس ژورنالیست تحقیقی در دانشکده خبر، اما دانشجویان معتقدند که این درس به طور عملی کاربرد ندارد چرا که لازم است تا ژورنالیست‌های ما وارد افشاگری‌های تحقیقی شوند، با این وجود آیا این دولت نمی‌خواهد راهی را در این مسیر هموار کند؟ اظهار کرد: بحث اطلاع‌رسانی یک روزنامه‌نگار و یا خبرنگار بحث حائز اهمیتی است، یک بخشش به خودمان بازمی‌گردد. ما گاهی اوقات از آنجا که می‌خواهیم عنصر سرعت را لحاظ کنیم از صحت و دقت به دور می‌مانیم، ولی اگر دقت انجام شود و همه جوانب آن در نظر گرفته شود مطمئنا فرد محقق از هر دادگاهی سرفراز بیرون خواهد آمد.

وی همچنین افزود: توصیه و پیشنهاد ما این است که بحث ژورنالیست تحقیقی احیا شود و ما این رشته را توسعه ببخشیم. چنانچه در همین راستا دانشجویان می‌توانند میزان نقل و انتقالات مدیریتی در دولت یازدهم را با دولت‌های قبل مقایسه و نتیجه آن را حتی منتشر کنند.

پروانه خبرنگاری به معنی محدو شدن کار خبرنگاران نیست

صادق همچنین درباره وضعیت تالاب‌ها و دریاچه ارومیه و پیگیری‌های دولت در این باره، همچنین طرح پروانه خبرنگاری تاکید کرد: اولا اینکه باید دانست اولین کارگروهی را که آقای روحانی بعد از رییس‌جمهور شدن‌شان تشکیل دادند کارگروهی برای پیگیری وضعیت دریاچه ارومیه بود پس دولت به این موضوع توجه دارد.

وی افزود: بحث‌هایی که در مورد طرح پروانه خبرنگاری مطرح می‌شود به این شکل که در برخی رسانه‌ها ارائه شده، نیست و اصلا اینطور نخواهد بود که خبرنگاران محدود شوند.

مشاور ویژه رییس‌جمهور همچنین در ادامه گفت: باید این امید و آرامشی که در بین مردم ایجاد شده است را مورد توجه قرار دهیم و بدانیم که این دولت خود را تافته جدا بافته نمی‌داند که هر کس هر کاری که می‌خواهد انجام دهد. این دولت به خواست مردم و برای مردم سر کار آمده است.

از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی با رعایت معیارهای قانونی استفاده شود

دانشجوی دیگری درباره نوع نگاه دولت به شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک از صادق پرسید که وی با بیان اینکه من خودم در فیس‌بوک عضویت ندارم، افزود: نگاه دولت این است که از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی با رعایت معیارهای قانونی استفاده شود. شبکه‌های اجتماعی که روز به روز هم گسترش خوبی پیدا کرده‌اند می‌توانند به عنوان یک فرصت مدنظر قرار بگیرند.

دستیار ویژه رییس‌جمهور در مورد ارتباط دولت با رسانه‌ها، اظهار کرد:‌ دولت تاکنون از رسانه‌ای شکایت نکرده اما برخی از رسانه‌ها تخریب‌هایی را متوجه دولت کرده‌اند که به حق نبوده و دولت هم سکوت کرده است.

دولت بنا ندارد گند‌م‌نمایی و جوفروشی کند

صادق همچنین اظهار کرد: این دولت بنا ندارد گند‌م‌نمایی و جوفروشی کند. از یک طرف وجود منتقد را ضرورت بداند و از طرف دیگر او را مورد شماتت قرار دهد.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: دانشجویان می‌توانند نظرات و فعالیت‌های تحقیقی خود را نسبت به موضوعات مورد نظرشان در دولت انجام دهند و نتیجه‌اش را منتشر کنند و ما هم برای انتشار موضوعات به آنها کمک می‌کنیم.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*