رقابت ایران و عربستان برای بازجویی از شاه ماهی سعودی

روتیتر:ازسوی دیگر عربستان نیز که متوچه حساسیت ایران به این فرد شده نیز بلافاصله خواستار استرداد این شهروند تروریست خود به عربستان شده است. اعترافات ماجد الماجد می تواند ضربه بزرگی به شاهزادگان تروریست آل سعود باشد.

به گزارش روتیتر:متر از چهل روز بعد از آنکه سفارت ایران در بیروت هدف حمله تروریستی قرار گرفت و یک دیپلمات ایرانی به شهادت رسید، نیروهای امنیتی لبنان توانستند عامل اصلی حمله را بازداشت کنند.پیش از این برآوردهای اطلاعاتی نشان از دخالت مستقیم یا غیرمستقیم عربستان در این ماجرا داشت. اینک اما ماجد الماجد عامل سعودی حمله به سفارت اران تنها سرنخ پرونده ای است که در آن یک دیپلمات ایرانی نیز شهید شده است. وی جعبه سیاه عملیات های مخفی عربستان در منطقه نیز هست. از همین رو به نظر می رسد که بین تهران و ریاض رقابت پنهانی برای دسترسی سریع تر به این شخص آغاز شده است.

عصر روز پنج شنبه روزنامه دیل استار لبنان که مرتبط با نهادهای امنیتی لبنان است از درخواست رسمی ایران برای شرکت در روند بازجویی از این شهروند عربستان خبر داده است.

ازسوی دیگر عربستان نیز که متوچه حساسیت ایران به این فرد شده نیز بلافاصله خواستار استرداد این شهروند تروریست خود به عربستان شده است. اعترافات ماجد الماجد می تواند ضربه بزرگی به شاهزادگان تروریست آل سعود باشد.

ماجد الماجد رهبر گروه تروریستی عبدالله عزام است که مسئولیت بمبگذاری در سفارت ایران در بیروت را پذیرفته است.

در همین حال یک منبع اطلاعاتی به دیلی استار گفته است که نمونه های دی. ان. ای. از مظنون به بمب گذاری به عربستان سعودی فرستاده شده، و انتظار می رود نتیجه آن خیلی زود اعلام شود.

ماجد الماجد کیست؟

ماجد الماجد در اردوگاه پناهندگان فلسطینی عین الحلوه زندگی می کرد و ماه قبل به سوریه رفت و در آن جا به جبهه النصره پیوست و علیه دولت سوریه به مبارزه پرداخت.

الماجد از سوی عربستان سعودی، لبنان و ایالات متحده تحت پیگرد است اما برخی گزارش های امنیتی از ارتباط مخفیانه وی با بخش عملیات خارجی سرویس امنیتی عربستان حکایت دارد. الماجد شاه کلید عملیات های تروریستی عربستان در لبنان و سوریه است. وی از فرماندهان القاعده است.

الماجد همچنین تعدادی از تروریست ها را – در زمان اشغال عراق توسط آمریکا – از عین الحلوه برای مبارزه به عراق فرستاد و مظنون به عملیات تروریستی در لبنان هم هست. گروه  عبدالله عزام در سالهای اخیر مسئولیت پرتاب موشک از لبنان به اسرائیل را نیز پذیرفته است.

روز پنجشنبه روزنامه الحیات از علی عواد عسیری سفیر عربستان نقل کرد که لبنان دستگیری این شهروند عربستان سعودی را به اطلاع  آنها رسانده است. وی به الحیات گفته است: «مقامهای لبنانی سفارت عربستان سعودی در بیروت را از دستگیری ماجد الماجد (رهبر گروه عبدالله عزام)  مطلع کرده اند.» عسیری به الحیات گفته است مقامهای لبنانی هنوز سرگرم بازجویی از ماجد الماجدهستند و افزوده است که آن را دنبال می کند.

سفیر عربستان در لبنان به روزنامه الریاض گفته است: «الماجد شهروند سعودی است و بی شک (ریاض) مایل است بعد از شناسایی هویت وی او را برگرداند.»

الماجد در لیست ۸۵ نفری مربوطین به القاعده قرار داد که عربستان خواهان بازگرداندن آنها به کشور است.

با این حال اسیری گفته است که بازگرداندن الماجد به طول خواهد انجامید، زیرا هنوز مقامات لبنانی سرگرم بازجویی از وی هستند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*