شهردار کرج:«مدیریت تعارفی» موجب روی زمین ماندن کارها می شود

روتیتر:شهردار کلانشهر کرج، تثبیت احکام مدیران مناطق دوازده گانه شهرداری کرج را منوط به موفقیت آنان در فعال سازی کدهای درآمدی و وصول مطالبات قانونی دانست و اظهار داشت: “درآمد” و “هزینه” دو کفه ترازوی مدیریت در شهرداریها است که باید میان آنها توازن منطقی برقرار شود و این مهم، مطالبه جدی از مدیران شهری کرج است.

به گزارش روتیتر،علی ترکاشوند در نشست کمیته درآمدی که با حضور معاونان، مشاورین و مدیران مناطق در محل سالن جلسات طبقه یازدهم شهرداری کرج برگزار شد، ضمن ممانعت از ورود مدیرانی که راس ساعت مقرر در جلسه حضور نیافته اند، «وقت شناسی» را یکی از ویژگی های مدیران موفق خواند و بیان داشت: «مدیریت تعارفی» موجب روی زمین ماندن کارها می شود و شهرداری را از توسعه و پیشرفت حقیقی باز می دارد. بنده و تمامی دوستانی که راس ساعت در جلسه حضور یافته ایم، دارای مشغله های شخصی و کاری هستیم که اهمیت موضوع موجب شده دیگر کارها را کنار بگذاریم و خود را به این نشست مهم برسانیم.

وی، با اشاره به ایام پیش رو، فرا رسیدن سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و علی بن موسی الرضا (ع)، این مناسبت های حزن انگیز را بر تمام رهروان رسول اکرم و قرآن و ائمه اطهار(علیهم السلام) تسلیت گفت.

این مسئول، در بخش دیگری از طی مراحل نهایی تدوین بودجه سال ۱۳۹۳ مجموعه شهرداری کرج و سازمان های تابعه و ارسال آن به شورای اسلامی شهر کرج جهت بررسی و تصمیم گیری تا ۲۰ دی ماه جاری خبر داد و گفت: شهرداری به عنوان موثرترین نهاد شهری که وظایف و خدمات گسترده ای را بر عهده دارند و در عرف جهانی مظهری از دولت های محلی شناخته می شوند به جهت رفع نیاز های نامحدود و منابع محدودی که در دسترس آن هاست ناگزیر به مدیریت منابع مالی بوده و این مسئله وجود بودجه را اجتناب ناپذیر کرده است. هرچه بودجه نویسی و همچنین عملیاتی شدن آن منجسم تر و کارشناسی تر باشد، افق های بهتری را پیش روی شهر و شهروندان قرار می دهد.

کلیددار شهر کرج اضافه کرد: یکی از ویژگی های خاص بودجه سال آینده شهرداری کرج ایجاد توازن میان هزینه کرد و درآمدهای مناطق خواهد بود؛ بنحوی که مدیران به سهمی که در زمینه فعال سازی کدهای درآمدی، وصول مطالبات و عوارض شهری و… تلاش و موفقیت داشته باشند، قادر به هزینه کرد خواهند بود.

ترکاشوند با تصریح بر اینکه « قرار نیست مدیران برخی مناطق با سرعت چند صد کیلومتر در مسیر “هزینه کرد” حرکت کنند و بی اعتنا به نیازهای شهرداری به منابع مالی برای “درآمدزایی” مُدام بهانه آوری کنند» ادامه داد: اگر مدیری قادر به تطابق خود با شرایط کنونی و خروجی علمی و کارشناسی و فعالیت بر مبنای استانداردها نیست، صندلی را برای قرار گرفتن مدیران کارآمد، توانمند و متخصص در چرخه مدیریت شهری کرج خالی کند.

این مهم که شهرداری یک سیستم غیر دولتی با محوریت هزینه – درآمد است، باید به یک ارزش اداری برای تمام پرسنل تبدیل شود تا ضمن صرفه جویی و پرهیز از ریخت و پاش و هزینه های غیر معمول، به سمت چابک سازی، کاهش تصدی گری، مشارکت فعال با بخش خصوصی و فعال سازی کدهای درآمدی حرکت کنند.

شهردار کلانشهر کرج، از «درآمدزایی» به عنوان محرک و نبض تپنده مدیریت شهری و ضامن تحقق نیازهای شهر و شهروندان یاد و خاطر نشان کرد: شاخصه مدیران مناطق و نمای آنها در شهرداری مرکز در درجه نخست بحث «درآمدزایی» است و البته بنده خود را بیش از دیگران مقید به پیگیری امور می دانم و حتی در راهروهای شهرداری پاسخ مراجعانی که برای شهرمان بهره وری مالی داشته باشند را می دهم. این مهم که شهرداری یک سیستم غیر دولتی با محوریت هزینه – درآمد است، باید به یک ارزش اداری برای تمام پرسنل تبدیل شود تا ضمن صرفه جویی و پرهیز از ریخت و پاش و هزینه های غیر معمول، به سمت چابک سازی، کاهش تصدی گری، مشارکت فعال با بخش خصوصی و فعال سازی کدهای درآمدی حرکت کنند.

این مسئول شهری، با بیان اینکه «سیستم شهرداریها به عنوان یک نهاد غیر دولتی هزینه – درآمد است و چنانچه هزینه ها بر درآمدها سنگینی کند، نشان از کُندی و تعلل است» خاطر نشان کرد: از نظر بنده، هنر مدیران درآمدزایی، ایده پروری و ریسک پذیری بالا است و «هزینه تراشی» را هرگز یک ایده آل نمی دانم.

ترکاشوند گفت: معاونت مالی و اداری شهرداری کرج در بحث نظارت بر سیستم هزینه – درآمد مناطق دوازده گانه اختیار تام دارد و بایستی از تمام ظرفیتها برای ایجاد تحرک و پویایی میان مدیران به منظور درآمدزایی بیشتر بهره جست.

شهردار کرج با تاکید بر اینکه ورودی و خروجی کلیه جلساتی که برگزار می شود، بر مبنای مطالعات علمی و کارشناسی باشد، بیان داشت: از آنجا که سازمان های تابعه شهرداری کرج و همچنین حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری کرج، به لحاظ وظایف ذاتی و ساختار اداری دارای بُعد هزینه ای هستند، فلذا باید تحرک مناطق در درآمدزایی افزایش یابد تا بتوانیم پاسخگوی نیازها باشیم.
ترکاشوند خطاب به مدیران مناطق دوازده گانه شهرداری کرج گفت: در صورتی که مدیر یک منطقه خواستار ۳۵ میلیارد تومان منابع مالی برای هزینه کرد در بخش های مختلف باشد، موظف به جذب حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد است و اینکه مدیران پا را روی پدال گاز هزینه بگذارند و به فکر درآمدزایی نباشند، غیر قابل قبول است.

وی، ادامه داد: همچنین قرار نیست منابع درآمدی شهرداری کرج از کره ماه یا جایی شبیه آن بیاید، بلکه پتانسیل ها موجود است و باید برای جذب درآمدها تلاش و برنامه ریزی دقیقی داشت.
شهردار کرج در بخش پایانی سخنانش، پیش رو بودن سال جدید را مورد اشاره قرار داد و اذعان داشت: در آستانه سال جدید که مدیران به دنبال پرداخت حقوق و عیدی و پاداش کارمندان و کارگران خواهند بود، دسترسی به منابع مالی منوط به تلاش امروز آنهاست و امیدوارم با افزایش همکاریها بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که پویایی و نشاط مضاعف بر مجموعه حاکم شود.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*