واکنش وزارت خارجه به بازداشت علیرضا ضراب در ترکیه

روتیتر:اولین واکنش وزارت خارجه به بازداشت علیرضا ضراب/ این فر سمت رسمی ندارد و کارهایش برای دولت نبوده است
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان در توضیح درباره ایرانی دستگیر شده در ترکیه به جرم مفاسد اقتصادی گفت: «این فرد سمت رسمی ندارد و کارهای وی نیز با دولت نبوده است.»
به گزارش روتیتر ، ابراهیم رحیم پور، معاون وزیر خارجه ایران به بازداشت یک ایرانی در ترکیه به اتهام پولشویی و اختلاس واکنش نشان داد.
رحیم پور با بیان اینکه این موضوع چند روزی است که در رسانه های ترکیه خیلی بزرگ شده است، گفت: «موضوع تنها مربوط به یک ایرانی نیست. مساله فراتری در سیستم ترکیه است که ظاهرا درگیری های پشت پرده ای بوده است که به صحنه آمده و ما نیز شاهد این فعل و انفعالاتی که تاثیراتی را در داخل ترکیه گذاشته است، هستیم.»

علیرضا ضراب تاجر ایرانی هفته گذشته در جریان بازداشت های گسترده توسط پلیس ترکیه به اتهام فساد مالی دستگیر شد. ضراب به همراه تعدادی وابستگان حزب حاکم و فرزندان وزرای دولت اردوغان دستگیر شده است.
در بین دستگیر شده گان نام سلیمان ارسلان (رئیس بانک خلق)، مصطفی دمیر (شهردار منطقه فاتح استانبول و عضو حزب حاکم عدالت و توسعه)، پسر معمر گولر (وزیر کشور که نیروی پلیس هم زیر نظر او اداره می شود)، پسر ظفر چاغلایان (وزیر اقتصاد) و پسر اردوغان بیرقدار (وزیر محیط زیست و شهرسازی) دیده می شود.
اتهام ضراب پولشویی و پرداخت رشوه است. روزنامه زمان متعلق به مخالفان نخست وزیر ترکیه گزارش داده است که مجموع اتهامات مالی ضراب به ۸۷ میلیارد یورو می رسد.
رسانه های ترکیه ادعا کرده اند ضراب موفق شده در طول یک سال گذشته، ۱۰میلیارد دلار را به صورت پول و طلا به ایران منتقل کند و برای انجام این کار، ده‌ها میلیون دلار رشوه پرداخته است.
برخی اخبار حاکی از آن است که علیرضا ضراب یکی از افرادی بوده است که در جریان دور زدن تحریم های غرب علیه ایران فعال بوده است.
معاون وزیر امور خارجه ایران در این باره اظهار کرد: «البته حرف های مختلفی در مورد ارتباط این موضوع با مسائل اقتصادی ایران مطرح است و ما هنوز در شرایطی نیستیم که بخواهیم قضاوت کنیم و یا اینکه ببینیم از کل ماجرا چقدر مربوط به ایران می‌شود، اما به نظر می‌رسد که یک موضوع پیچیده است که ابعاد بیشتری دارد.»

بنا به گفته رحیم پور، این فرد سمت رسمی ندارد و کارهای وی نیز با دولت نبوده است. او در زمینه کارهای صرافی و بانکی تحرکاتی داشته است که نمی‌دانیم چقدر مربوط به ما می شود. اینها شنیده هایی است که در رسانه های ترکیه آمده است.
به گزارش فرارو، ابراهیم رحیم پور، بیش از ۳ ماه است که در دوره وزارت محمد جواد ظریف به عنوان معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه مشغول به فعالیت است. وی پیش از این به عنوان سفیر در دوبلین فعالیت داشته است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*