مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ پنج‌شنبه ادامه می‌یابد

روتیتر:یک عضو هیات مذاکره کننده ایران با ۱+۵ از ادامه مذاکرات کارشناسی در چارچوب توافق ژنو در چهارمین روز خبر داد.

این عضو هیات کارشناسی ایران با اعلام این خبر  گفت: گفت وگوهای کارشناسی ایران و ۱+۵ با توجه به ادامه مباحث روز پنج شنبه نیز ادامه می یابد.

وی ارایه جزییات درباره مذاکرات را به پایان گفت وگوها موکول کرد.بنا بر این گزارش ادامه مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ صبح روز پنج شنبه از سر گرفته می شود.

در حالی که گفت وگوهای کارشناسی ایران و ۱+۵ در وین در هفته جاری در راستای رسیدن به تفاهم برای چگونگی اجرای توافق ژنو در حال انجام است، مقامات دو کشور عضو گروه ۱+۵ (روسیه و چین) برای رایزنی با مقامات ایران به تهران سفر کرده اند که یکی از مهم ترین محورهای مورد مذاکره موضوع هسته ای بود.

محمد جواد ظریف در آخرین یادداشتی که بر روی صفحه فیس بوکش قرار داده بود اعلام کرده که “در این سفرها (سفر مقامات چین و روسیه به ایران) برای دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ هماهنگی های لازم انجام می شود تا بتوانیم به بهترین شکل منافع کشور را در این مذاکرات دشوار به پیش ببریم.”

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری با همتای ایرانی خود با اشاره به موضوع غنی سازی ایران، یکی از نتایج توافق ژنو را حق ایران برای استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله حق غنی‌سازی دانست.

وی هم چنین با تاکید بر اجرای توافق های در چارچوب توافق ژنو گفت: توافق ها به خصوص درباره (لغو) تحریم‌هایی که خارج از چارچوب شورای امنیت علیه ایران وضع شده‌اند باید اجرا شود و این کار آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ از روز دوشنبه ۱۸ آذر در راستای رسیدن به درک مشترک از توافق ژنو برای اجرای درست این توافق با کمترین اختلاف نظر آغاز شده است. این مذاکرات عصر روز چهارشنبه پس از مذاکرات کارشناسی ایران و آژانس درباره اجرای توافق تهران آغاز شد که تا ساعات پایانی شب به طول انجامید.

به نظر می آید دو طرف برای اجرای هرچه سریع تر توافق ژنو به ویژه با توجه به در پیش بودن تعطیلات سال نو میلادی آمادگی دارند تا توافق اولیه توام با درک مشترک از آن در زمینه چگونگی اجرای این توافق در این دور از مذاکرات کارشناسی به دست آید.

به گفته سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه نتیجه ملموس مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ مشخص می‌شود.

وی گفته است که تاریخ شروع به کار گام اول و مکانیزم اقداماتی که هر دو طرف باید انجام دهند و ساز و کارهای اجرایی آن انشاءالله در پایان این صحبت ها به نتیجه رسیده و اعلام می شود.

در عین حال یک مقام مسوول روز سه شنبه به ایسنا گفت که “در مذاکرات کارشناسی هیچ سندی قطعی نخواهد شد، بلکه نتایج گفت‌وگوها به پایتخت‌ها منتقل شده و سپس درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود و این مذاکرات صرفا برای کم کردن فاصله‌ها درباره چگونگی اجرای توافق ژنو میان ایران و ۱+۵ است تا در زمان اجرا با مشکل مواجه نشویم.”

به گزارش ایسنا، در این دور از مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ نمایندگانی از آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز حضور داشتند.

بر اساس توافق ژنو، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخش “نظارت‌های بیشتر” مسوول راستی‌آزمایی اقداماتی است که قرار است ایران در قبال اقدامات ۱+۵ در جهت به پذیرش غنی سازی ایران و لغو گام به گام تحریم های یک جانبه آمریکا و اروپا انجام دهد.

حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده ایران ریاست هیات ایرانی را در مذاکرات کارشناسی بر عهده دارد.هم چنین استفان کلمنت، دستیار کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا و دیگر هیات‌های گروه ۱+۵ نیز کارشناسان مربوطه خود را به این مذاکرات فرستاده‌اند.

به گزارش ایسنا،هم چنین صبح روز چهارشنبه ۲۰ آذر، یک ماه پس از امضای سند همکاری ایران و آژانس، دور دیگری از مذاکرات کارشناسی میان دو طرف برای مرور اقدامات انجام شده در راستای اجرای سند تهران و نیز آغاز گفت وگوها درباره اقدامات عملی در گام دوم توافق برگزار شد.

دو طرف پس از حدود پنج ساعت گفت وگو با “ثمربخش” خواندن مذاکرات در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که دور بعدی مذاکرات کارشناسی ایران و آژانس اول بهمن ماه در تهران برگزار می شود.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*