افزایش ۳۱ درصدی ازدواج موقت در کشور

روتیتر:رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از ابتدای امسال تا آخر مهرماه ۱۹۲ مورد ازدواج موقت در کشور به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش روتیتر ،احمد تویسرکانی در حاشیه حضور در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ با حضور در غرفه قوه قضاییه اظهار داشت: یکی از برنامه‌های تحول سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرای سیستم ثبت آنی معاملات و ثبت الکترونیکی اسناد رسمی بود که با بررسی ابتدایی و کارشناسی‌های اولیه از ۲۶شهریور امسال اجرایی شد.

وی افزود: بعد از گذشت ۵۰ روز از اجرای طرح تا امروز ۳ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۱۲۹ سند رسمی در این سامانه به ثبت رسیده که از این تعداد ۴۶٫۴۳ درصد سند وکالت، ۲۴٫۹ درصد سند بیع، ۱۳٫۵ تعهدنامه، ۵٫۲ درصد سند رهنی، ۳٫۴ درصد رضایتنامه، ۳٫۳ درصد اقرارنامه، ۱٫۳ درصد سند اداره و یک درصد سند صلح بوده است.

وی در خصوص آمار ازدواج و طلاق در کشور گفت: در ۷ ماهه نخست سال جاری ۴۶۷ هزار و ۲۴۲ واقعه ازدواج به ثبت رسیده که در مقایسه با ۷ ماهه ۹۱ حدود ۵ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: همچنین در ۷ ماهه نخست امسال ۹۰ هزار و ۶۵۳ واقعه طلاق به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است.

معاون رئیس قوه قضاییه با اشاره به علل طلاق در کشور گفت: دخالت خانواده‌ها با ۱۵٫۵ درصد علت اصلی طلاق‌ها در کشور بوده و پس از آن به ترتیب تأمین نشدن شروط ضمن عقد با ۱۵٫۳ درصد، ترک زندگی از سوی یکی از زوجین، استنکاف از دادن نفقه، اعتیاد، محکومیت به حبس، ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج، اختلالات بالینی و افسردگی، ارتباطات نامشروع، ازدواج مجدد و فقر مالی از دیگر دلایل طلاق در کشور بوده است.

وی در ادامه در خصوص کاداستر در کشور گفت: خوشبختانه مجلس طرحی را به عنوان طرح جامع کاداستر کشور مورد بررسی قرار داده و به مرحله نهایی رسانده که آماده طرح در صحن علنی مجلس است.

تویسرکانی تصریح کرد: اگر این طرح به نحو کامل به تصویب برسد مشکلات مربوط به کاداستر جامعه از جمله تأمین منابع مورد نیاز برطرف خواهد شد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأکید کرد: ما در شرایط فعلی مشکلات سابق تأمین منابع برای اجرای کاداستر جامع را داریم و آن را به شکل مکتوب به دولت اعلام کرده‌ایم که امیدواریم این موضوع در تصویب بودجه ۹۳ حل شود.

وی افزود: ما در رابطه با موضوعات مختلف از جمله تأمین زیرساخت‌ها و نگهداری سیستم‌های الکترونیک، داده آمایی و آرشیو حدود ۳۰ میلیون پرونده ثبتی، تأمین سخت‌افزارها و امکانات مربوط به استقرار سرورها در سال ۹۳ نیازمند بودجه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان هستیم.

وی با اشاره به اینکه در ردیف‌های بودجه‌ای ۹۲ نسبت به سال ۹۱ کاهش ۲۰ درصدی وجود داشت گفت: امیدواریم این موضوعات هر چه زودتر برطرف شود.

وی در خصوص میزان ازدواج موقت در کشور گفت: در ۷ ماهه نخست سال جاری ۱۹۲ مورد ازدواج موقت به ثبت رسیده که این رقم نسبت به سال گذشته ۳۱ درصد رشد داشته است.

تویسرکانی ادامه داد: به موجب قانون حمایت از خانواده الزامی به ثبت رسمی ازدواج‌های موقت وجود ندارد مگر اینکه در مواردی زوجین توافق کنند و یا زوجه باردار باشد که در این صورت مبادرت به ثبت رسمی می‌شود.

وی در خصوص تعلیق سردفتران متخلف گفت: در ۷ ماهه سال ۹۲ به دلیل تخلفاتی نظیر جعل از سوی سردفتران ۵ نفر سلب صلاحیت شدند، ۱۷ نفر محکوم به جزای نقدی و ۲۹ نفر هم انفصال موقت گرفتند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*