تلاش استانداری البرزی برای جدا شدن شهرداری فردیس از کرج/پشت پرده انشقاق در پنجمین کلانشهر کشور؟

روتیتر: شنیده ها حکایت از آن دارد که استانداری البرز به دنبال اخذ مجوز برای جدا کردن  فردیس از شورای اسلامی شهر و  شهرداری کلانشهر کرج می باشد تا در شهرستان فردیس شهرداری مستقلی را تاسیس کند و مناطق ۳ و ۱۰ شهرداری کرج را از این کلانشهر جدا کند.

این اقدام علاوه بر اینکه موجب تکه شدن این کلانشهر و خروج آناز دایره کلانشهر ها و به تبع آن ایراد خسارات و ضرر های  سیاسی ، اقتصادی وف اجتماعی و مدیریتی جبران ناپذیری می شود سبب ایجاد یکی از بزرگترین رانت های انتصابی و مسوولیتی می شود و زمینه صدها استخدام غیر قانونی و صدور پروانه های ساختمانی خارج از قاعده و قانون را که تنها موجب خسران شهروندان و شهر و رانتخواری فرصت طلبان می شود ،به وجود می آورد.

به گزارش روتیتر به نقل از منابع آگاه این اخبار حکایت از آن دارد که استانداری البرز  در صدد است تا با پیگیری های مجدانه مجوز تاسیس شهرداری مستقل و منفک و جدا شدن فردیس از کلانشهر و شهرداری کرج را از وزارت کشور و هیات دولت اخذ نماید.

این اقدام بیشترموجب خروج کرج از کلانشهری و کاهش جایگاه استان البرز و کلانشهر کرج در مناسبات اجرایی و سیاسی کشور خواهد شد .

از سوی دیگر این اخبار می افزایند که عده ای به دنبال تسریع در جدا شدن کامل فردیس از مدیریت یکپارچه کلانشهر و مشهرداری و شورای شهر کرج هستند تا بتوانند اهداف انتخاباتی و انتصابات غیر قانونی خود را به نتایج دلخواه برسانند.

تاسیس شهرداری مستقل در فردیس نه تنها به حل مشکلات این منطقه کمک نمی کند بلکه سبب خروج این منطقه از زیر سایه کمک های شهرداری وشورای شهر کلانهشر کرج می شود چراکه درصد قابل توجهی از بودجه  شهرداری های مناطق ۳ و ۱۰ که در فردیس مستقر هستند توسط شهرداری مرکز تامین می شود چراکه شهرداری های این دو منطقه توان تامین بودجه ها و هزینه های لازم برای این منطقه پرمشکل را ندارد .

از سوی دیگر جدا شدن این منطقه سبب خروج فردیس از سایه حمایت های یک کلانشهر و همچنین خروج کرج از دایره کلانشهر ها می شود و به همین تناسب نیز قدورت چانه زنی وامتیاز گیری البرز و کرج از نهادها و دستگاه ها و وزارتخانه های کلان کشور به شدت کاهش می یابد.

همچنین این افدام که در همین ابتدای انتشار اخبار مربوطه اش با مخالفت های شدیدی مواجه شده است  چراکه موجبات تکه تکه شدن و بی قوارگی شهری کرج را به دنبال خواهد داشت .

بر اساس  این شنیده های مسوولان کلانشهر کرج بویژه  امام جمعه فردیس ، معتمدان ، مردم ، شورای اسلامی شهر و نمایندگان کرج در مجلس  با انشقاق فردیس از کرج و تکه شدن این کلانشهر به شدت مخالف بوده است .

هرچند ممکن است برخی از مسوولان استانداری با فشارهایی که به واسطه آنها نیز توانستند ده ها احکام غیر قانونی صادر کنند ، درصدد جدا کردن غیر قانونی فردیس برآیند اما با توجه به رویداد مشابهی که دولت احمدی نژاد در قبال جدا کردن شهر ری و شمیرات از تهران انجام داد و دیوان عدالت اداری اقدامات دولت سابق را ابطال و رای به باقی ماندن این دو شهرستان در بافت شهرداری وشورای  اسلامی شهر تهران داد ، بی تردیددرمورد کلانشهر کرج نیز دیوان عدالت اداری رای به باقی ماندن فردیس در حوزه شهرد کرج خواهد داد .

تلاش در جهت این جدا سازی را تنها می توان در راستای ایجاد فرصت برای انتصاب های گسترده و رانت های جهش زا برای افرادی خاص ارزیابی کرد چراکه در حال حاضر بسیاری از افراد در استانداری البرز بدون قرارداد استخدامی و به صورت غیر قانونی بر مسند کار نشسته اند.

آنچه معلوم و مبرهن است مخالفت مردم ، مسوولان و نخبگان بومی کرج و فردیس با این علم انشقاق آفرین است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*