نهضت عاشورا درسهای ماندگاری برای زنان داشت

روتیتر:نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج نقش بی بدیل بانوان در نهضت عاشورا را الگویی ماندگار برای زنان معاصر دانست و گفت: “عاشورا” در قلوب مردم ریشه دوانده است.

به گزارش روتیتر،فاطمه اسکندری ، با قدردانی از حضور پررنگ مردم ولایی کرج در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان و عرض ارادت عاشقان ثارا… در هیئات مذهبی و تکایای سطح شهر، گفت: این حضور پویا نشان داد که نهضت حسین(ع) چشمه جوشانی است که تا ابد می جوشد و پایانی ندارد.
وی به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ” عزاداری بر امام حسین(ع) یکی از مهمترین امتیازات جامعه شیعه نسبت به دیگر جوامع است و از همان روزی که موضوع ذکر مصیبت حسن بن علی مطرح شد چشمه جوشانی از فیض و معنویت در اذهان معتقدین و محبین اهل بیت جاری گشت”، اشاره و خاطر نشان کرد: این امر بیانگر این است که قیام عاشورا و ابعاد مختلف آن در روح و قلب مردم ریشه دوانده است.

عضو بانوی شورای شهر کرج در ادامه به نقش بی بدیل زنان در عرصه نهضت عاشورا اشاره و بیان کرد:  نمونه های واقعی حضور زن در جامعه اسلامی مشارکت زنان در وقایع عاشورا است که در راس آنان اسوه صبر و تقوا حضرت زینب (س) می باشد.

اسکندری تصریح کرد: نقش زنان در نهضت عاشورا چه در آغاز و چه در استمرار و گسترش فرهنگ عاشورا نقشی پررنگ است که درسهای زیادی برای زنان جامعه ما دارد.

وی با تصریح بر اینکه “روحیه مقاومت و تحمل زنان به شهادت ها در کربلا یکی از درس های این نهضت است” افزود: اوج این صبوری و پایداری در رفتار ور روحیات زینب کبری جلوگر بود. درس دیگر زنان قهرمان در کربلا حفظ ارزش دینی و رعایت حجاب و عفاف در برابر چشمان آلوده است که عزت و کرامت را برای زنان به ارمغان می آورد.
عضو بانوی شورای شهر کرج بیان داشت: حضور زنان باتقوا در کنار مردان دریادلی که دوشادوش یکدیگر حماسه بزرگی به نام “عاشورا” را رقم زدند، بیانگر تاثیر بانوان در جهت گیری معنوی خانواده ها است که امر به معروف و نهی از منکر در کوچک ترین و در عین حال بزرگ ترین ارکان جامعه یعنی “خانواده” را بر عهده دارند.
اسکندری گفت: صبر و استقامت، شجاعت، عفاف و حجاب، احترام و متانت و… از ویژگی های شخصیتی بانوان کاروان حسینی (ع) است که باید الگوی بانوان عصر معاصر قرار بگیرد.
وی، اظهار امیدواری کرد که نقش بانوان در شکل گیری قیام حسینی و ترویج فرهنگ عاشورایی مورد توجه بیشتر مورخان و کارشناسان قرار گیرد تا ضمن خنثی سازی تبلیغات منفی دشمنان انقلاب اسلامی درباره جایگاه زن در اسلام، شاهد تقویت اعتماد به نفس بانوان و انگیزه بخشی به آنان برای انجام اقدامات جهادی باشیم.

اسکندری گفت: امروز بانوان همپای مردان در وقوع تحولات و رخدادهای مهم در عرصه های مختلف نقش دارند و ان شاء ا… روز به روز شاهد حضور بیشتر و بهتر آنان در جوامع داخلی و بین المللی خواهیم بود.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*