قانون پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی افراد با کمتر از ده سال سابقه ابلاغ شد

روتیتر:با ابلاغ قانونی از سوی رییس‌جمهور، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است به افرادی که حداقل ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه، حقوق بازنشستگی پرداخت کند.
به گزارش روتیتر ، قانون تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند که در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده است از سوی رییس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شد.
بر اساس ماده واحده این قانون، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است به افرادی که حداقل ده سال سابقه پرداخت حق بیمه را دارند و به سن شصت سال برای مردان و پنجاه و پنج سال برای زنان رسیده‌اند یا به هر دلیلی به تشخیص کمیسیون‌های موضوع ماده ۹۱ قانون تامین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴٫۴٫۳ و اصلاحات بعدی آن در سنین کمتر از موارد فوق از کار افتاده شده‌اند ولی از حق مستمری برخوردار نمی‌شوند، متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه، حقوق بازنشستگی پرداخت کند. افرادی که کمتر از ده سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، می‌توانند با پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه اعم از حق کارگر و کارفرما تا ده سال به نرخ سالجاری، از امتیاز بازنشستگی این حکم برخوردار شوند.
همچنین سازمان تأمین اجتماعی مکلف است به فرزندان و همسران بیمه شده متوفی که زیر ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد، نسبت به سنوات، مستمری پرداخت کند.
بر این اساس، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز موظف است علاوه بر حق‌الثبت فعلی یک در ده هزار به قیمت منطقه‌ای بابت حق‌الثبت اموال غیرمنقول دریافت و به ردیف خاصی در خزانه‌داری کل واریز کند.

دولت مکلف است اعتبار مورد نیاز برای اجرای این قانون را از محل درآمدهای موضوع این تبصره پیش‌بینی کند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، این قانون در تاریخ ۱۳۹۲٫۷٫۱۷ از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب و پس از تأیید شورای نگهبان در مورخه ۲۱ آبان ماه از سوی رییس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*