بروجردی: زمینه برای کاهش تحریم‌ها فراهم است/ تلاش‌های نتانیاهو به جایی نمی‌رسد

روتیتر:رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو، زمینه برای آغاز سیر نزولی منحنی تحریم را فراهم دانست و از جریانات داخلی کشور خواست ضمن حمایت از تیم مذاکره کننده هسته‌یی، اتحاد ملی را در این زمینه به نمایش بگذارند.

به گزارش روتیتر  به نقل از ایسنا ،علاءالدین بروجردی  اظهار کرد: نتایج دور اول مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو چشم‌انداز دور دوم این مذاکرات را مثبت ترسیم کرده بود و توافق‌های اولیه حاکی از این بود که زمینه برای آغاز نوعی تفاهم مبتنی بر منافع ملی و آغاز کاهش روند تحریم‌ها وجود دارد.

وی افزود:‌ در واقع دور دوم مذاکرات مرحله تکمیلی دور اول و برداشتن گام‌های بعدی در جهت تحقق تفاهم اولیه است.

وی ادامه داد:‌ واقعیت این است که جمهوری اسلامی امروز به لحاظ دانش هسته‌یی در شرایطی است که استمرار این چالش از طرف غربی‌ها آب در هاون کوبیدن است. ایران عملا بر همه ابعاد این دانش مسلط است و به نفع غربی‌هاست که در این‌باره با ایران به تفاهم برسند؛ زیرا قطار فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی ایران هرگز متوقف نمی‌شود و آمریکا و کشورهای غربی هم این واقعیت را به خوبی درک کرده‌اند.

این نماینده مجلس یادآور شد: با توجه به وضع آشفته اقتصادی غرب و ضرر آن‌ها از قبل تحریم ایران و همچنین عدم تاثیرگذاری تحریم‌ها در فعالیت‌های هسته‌یی ما، به نظر می‌رسد مجموع شرایط وضعیتی را ایجاد کرده که آن‌ها به این جمع‌بندی برسند که تفاهم مفیدتر از استمرار سیاست تقابل با جمهوری اسلامی است.

وی با بیان این‌که «زمینه برای آغاز سیر نزولی منحنی تحریم‌ها فراهم است»، تصریح کرد:‌ اگر آن‌ها در این زمینه جدی باشند جمهوری اسلامی هم در این‌باره جدیت دارد. به نظر می‌رسد این آزمون مهم برای آمریکاست که صداقت خود را نشان دهد و همچنین راستی‌آزمایی غرب است که به مجموعه حرف‌های خود به چه میزان صادقانه عمل می‌کنند.

وی با اشاره به نگرانی صهیونیست‌ها از دستیابی ایران و ۱+۵ به توافق در مساله هسته‌یی ایران گفت: صهیونیست‌ها از ابتدا نوعی پریشان حالی و نگرانی جدی از خود نشان داده‌اند. سابقه نداشته که آن‌ها در فواصل کوتاهی در ارتباط با مساله هسته‌یی ایران و تفاهم احتمالی در این‌باره تبادل نظر کنند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: من فکر می‌کنم ادبیات سردمداران رژیم صهیونیستی مربوط به وضعیت ۱۰ سال پیش جمهوری اسلامی ایران است. این‌که «ایران باید غنی‌سازی و همه فعالیت‌های خود را متوقف کند» نشان دهنده عقب‌افتادگی ذهنی سردمداران صهیونیست‌ها در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌یی ایران است؛ چراکه این کالا حتی در بازار غرب و آمریکا هم خریدار ندارد؛ زیرا غیرمنطقی است.

وی تاکید کرد که تلاش‌های مزبوحانه بنیامین نتانیاهو علیه ایران به جایی نخواهد رسید.

این نماینده اصولگرای مجلس در پایان به گروه‌ها و جریانات داخل کشور توصیه کرد که اجرای دستور مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت همه‌جانبه از تیم مذاکره کننده هسته‌یی را در دستور کار قرار دهند و در ارتباط با این مساله مهم مبتنی بر منافع ملی کشور، اتحاد ملی را به نمایش بگذارند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*