بانک جهانی: آمریکا تنها چند روز با لحظه‌ای بسیار خطرناک فاصله دارد

روتیتر:رئیس بانک جهانی هشدار داد که آمریکا تنها چند روز با یک فاجعه جهانی اقتصادی فاصله دارد مگر آنکه سیاستمداران این کشور درباره برنامه‌ای برای افزایش سقف بدهی‌ها و جلوگیری از بد حسابی به اتفاق نظر برسند.

به گزارش روتیتر،‌ به نقل از خبرگزری رویترز، جیم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی در بیانیه‌ای در پی دیدار با کمیته توسعه این بانک گفت: ما هم‌اکنون پنج روز با لحظه‌ای بسیار خطرناک فاصله داریم. من به سیاستگذاران آمریکا تاکید می‌کنم تا به سرعت و پیش از آنکه به ضرب‌الاجل “بدحسابی” برسند، راه حلی را بیابند. عدم انجام اقدام از سوی سیاستگذاران آمریکایی باعث بالا رفتن نرخ بهره‌ها، از میان رفتن اعتماد به کاهش رشد و توسعه می‌شود.

وی افزود: اگر این اتفاق بیفتد برای جهان در حال توسعه رویدادی خطرناک است و همچنین به کشورهای توسعه یافته نیز ضربه می‌زند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم یونگ کیم به هشدار گفته است که اگر تا روز پنجشنبه (۱۷ اکتبر) طرفین مناقشه در آمریکا نتوانند به توافق برسند، افزایش نرخ بهره اقتصاد جهانی را تهدید خواهد کرد و این امر بی‌اعتمادی اقتصادی و کاهش نرخ رشد را در پی خواهد داشت.

از نظر رئیس بانک جهانی، این امر نه تنها برای کشورهای در حال رشد فاجعه‌بار است، بلکه کشورهای صنعتی نیز از پیامدهای سنگین آن در امان نخواهند بود.

پیشتر وزیران امور دارایی کشورهای عضو گروه ۲۰ و صندوق بین‌المللی پول هشدار داده بودند که طرفین مناقشه در واشنگتن باید به موقع به توافق برسند تا مانع از گسترش این بحران به اقتصاد جهانی شوند.

در پی مخالفت محافظه‌کاران تندرو به رهبری جناح “تی پارتی” جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان با لایحه بودجه دولت اوباما، از اول اکتبر بدین سو اغلب نهادهای دولتی ایالات متحده تعطیل اعلام شدند. در پی آن دولت اوباما مجبور شد بیش از ۷۰۰ هزار کارمند دولت را به مرخصی بدون حقوق بفرستد.

از نظر کارشناسان و سیاستمداران آمریکا، جناح افراطی حزب جمهوری‌خواه به رهبری “تی پارتی”، دولت را به گروگان گرفته تا باراک اوباما از اجرای قانون بیمه و خدمات درمانی صرف‌نظر کند.

جناح راست‌گرای “تی پارتی” در میان جمهوری‌خواهان، مخالف هرگونه دخالت دولت در امور اجتماعی است. این حزب از سوی محافل بسیار ثروتمند ایالات متحده حمایت می‌شود.

در صورتی که طی چند روز آینده توافقی میان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا در مناقشه بر سر تصویب بودجه دولت حاصل نشود، این تهدید وجود دارد که اقتصاد ملی آمریکا از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) اعتبار مالی خود را از دست بدهد.

جک لیو، وزیر امور دارایی آمریکا، در برابر یک کمیسیون صندوق بین‌المللی پول اعتراف کرد که حیثیت آمریکا به عنوان “جزیره مطمئن” مالی جهان در خطر است.

ولفگانگ شویبله، وزیر امور دارایی آلمان نیز در حاشیه اجلاس وزیران دارایی کشورهای گروه ۲۰ در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که این اختلاف طی روزهای آتی برطرف شود. وی پیش از این گفته بود که عدم توان بازپرداخت بدهی‌ها توسط دولت ایالات متحده در واقع “غیرقابل تصور” است و پیامدهای آن را “به دشواری می‌توان محاسبه کرد”.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*