حمایت علما و مراجع از دیپلماسی روحانی

روتیتر:یکی از نقاط عطف دیپلماسی و سیاست‌ورزی دولت روحانی این است که مجموعه برنامه و اقدامات‌شان مورد توجه متدینین و گروه‌های ارزشگرا واقع شده و از حمایت علما و مراجع معظم تقلید برخوردار شده است.

به گزارش روتیتر،کارنامه دیپلماسی دولت در مدت اخیر با واکنش مثبت مراجع عظام و خطیبان جمعه سراسر کشور مواجه گشت. روز پنج شنبه جعفر توفیقی به دیدار مراجع عظام قم رفت. در این دیدارها ، مراجع عظام علاوه بر طرح نقطه نظرات خویش درباره مسائل دانشگاهها، به بیان دیدگاه خود درباره دیپلماسی روحانی پرداختند. علاوه بر این در نمازهای جمعه نیز بسیاری از خطیبان به حمایت از دستاوردهای سفر نیویورک پرداختند.
یکی از نقاط عطف دیپلماسی و سیاست‌ورزی دولت روحانی این است که مجموعه برنامه و اقدامات‌شان مورد توجه متدینین و گروه‌های ارزشگرا واقع شده و از حمایت علما و مراجع معظم تقلید برخوردار شده است.
حضور مکرر وزرا و فرستادگان دولت در قم و جلب نظر آیات عظام موضوعی بوده که از روز اول در دستور کار تیم روحانی و دولتمردان قرار گرفته است. چنین اهتمامی فضای مناسبی میان قم و تهران حاکم کرده و پشتوانه‌ای در اختیار مدیران قرار می‌دهد تا کارهای خود را با اعتماد و قدرت بیشتری پیش ببرند. به این ترتیب بود که بعد از تماس تلفنی اوباما و روحانی ابتدا امامان جمعه، به حمایت از دیپلماسی جدید ایران پرداختند و اکنون علما از دوران تازه‌ای که در سیاست خارجی ایران آغاز شده، تقدیر کرده و برخی نکات را هم یادآور شدند.

آیت‌الله نوری همدانی: اقدامات آقای روحانی شایسته تقدیر است.
به گزارش ایلنا، آیت‌الله حسین نوری همدانی، ظهر دیروز ضمن تقدیر از سخنان سنجیده رئیس جمهور در سازمان ملل اظهار کرد: رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل، همان گونه که انتظار می‌رفت، در مسیر حل مشکلات سخن گفت و به ارائه راهکار پرداخت.
وی افزود: آقای روحانی، فرهنگ ایران را به درستی معرفی و نسبت به تبیین تفکرات رهبر انقلاب اسلامی اقدام کرد که شایسته تقدیر است. آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: نظام زندگی انسان براساس زندگی اجتماعی ساخته شده است و از این رو مسئولیت اجتماعی نیز اهمیت دارد و در کنار این مسئولیت، مسئولیت شغلی قرار دارد.

آیت‌الله جوادی آملی: تماس تلفنی کاخ سفید با نهایت سربلندی انجام پذیرفت.
به گزارش ایرنا، آیت‌الله وحید خراسانی نیز از حجت‌الاسلام روحانی تمجید کرد. در عین حال آیت‌الله جوادی آملی هم بر ضرورت احترام و ادب به دیگران بویژه در عرصه بین‌الملل تاکید کرد و با اشاره به سفر رئیس جمهور به امریکا، گفت: این اصل در سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل رعایت شد. آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: رئیس جمهور در تماس تلفنی کاخ سفید نیز با نهایت سربلندی پاسخ رئیس جمهور امریکا را داد.

آیت‌الله موسوی اردبیلی: سفر آقای روحانی به امریکا مایه برکت و خیر شد.
آیت‌الله موسوی اردبیلی با اشاره به سفر اخیر حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به امریکا خطاب به معاون رئیس جمهور گفت: سفر اخیر آقای دکتر روحانی به امریکا سفر بسیار خوبی بود و برای کل مملکت مایه برکت و خیر شد، به گونه‌ای که موجب شد نابسامانی‌های چند سال گذشته تا حدودی فراموش شود.

حجت‌الاسلام علم الهدی: دیپلماسی موجود مورد تایید رهبری است.

از سوی دیگر به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد این نوع دیپلماسی در برابر دشمن را مورد تایید رهبری دانست و با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه، افزود: واقعیت این است که کشور از نظر اقتصادی دچار مشکل و تحریم نابکار دشمن است، اما توجه به این واقعیت‌ها نباید سبب غفلت از آرمان‌ها و راهبردهای انقلابی شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی بوشهری، امام جمعه دیروز قم نیز با قدردانی از حضور مقتدرانه رئیس جمهوری و هیات همراه در نیویورک، گفت: رئیس جمهوری با منطق نافذ خود دیدگاه‌های نظام جمهوری اسلامی را در دفاع و حمایت از حقوق ملت ایران به خوبی بیان کرد.
دیدار با مراجع در قم
در همین حال جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم هم در اولین روزهای سال تحصیلی جدید با حضور در شهر قم با مراجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد. آیت‌الله وحید خراسانی از جمله مراجعی بود که در این دیدار به بیان برخی نکات پرداخت. توفیقی همچنین به دیدار آیت‌الله موسوی اردبیلی رفت و از نظرات وی بهره‌مند شد. در این دیدار این مرجع تقلید با انتقاد از وضعیت دانشگاه‌های کشور در سال‌های اخیر و نحوه مدیریت آن‌ها گفت: دانشگاه باید برای استاد و دانشجو جاذبه داشته باشد اما متاسفانه در سال‌های اخیر، بعضاً شاهد وجود دافعه در دانشگاه‌ها بودیم که این امر باعث می‌شود نخبگان علمی و دانشجویان خوب ما به خارج از کشور بروند و وقتی هم که بخواهند بروند، نمی‌توانیم بگوییم که نروید.
ایشان تصریح کرد: می‌گویند دانشگاه باید اسلامی باشد اما با این شعار نباید خشونت را ترویج کرد. آیت‌الله موسوی اردبیلی اضافه کرد: دانشجویان در دانشگاه‌ها باید با شوق درس بخوانند و مسئولان مربوطه هم باید بدانند که خشونت در این مکان و این نهاد جایگاه ندارد. ایشان در ادامه نکات مهم خود افزود: ‌ اسلام را باید آن طور که هست ارائه دهیم نه آن طور که دلمان می‌خواهد؛ اصل، حقیقت اسلام است نه صرفاً تمسک به ظواهر چرا که در این صورت اسلام نیست. ما هم موافقیم دانشگاه اسلامی باشد اما نباید آن چیزی که دلمان می‌خواهد را به نام اسلام ارائه کنیم.

تماس اوباما- روحانی مثبت‌ترین بخش سفر بود

امام جمعه بندرعباس، سفر رئیس جمهوری به نیویورک را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مهم‌ترین دستاورد سفر رئیس جمهور به نیویورک این بود که توانست چهره خشنی که از کشورمان در خارج مرزها ترسیم شده را تغییر داده و صحن سازمان ملل را به صحنه مهر تبدیل کند.
آیت‌الله غلامعلی نعیم آبادی در خطبه‌های نماز جمعه، با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور امریکا درخصوص موضع ایران نسبت به سلاح هسته‌ای گفت: اوباما اعلام کرد که رهبر انقلاب اسلامی ایران سلاح هسته‌ای را حرام می‌داند و با آن مخالف است، شنیدن این سخنان از زبان کسی که خود را بالاترین مقام سیاسی دنیا می‌داند، نشانه عزت برای ملت ایران است.(منبع روزنامه ایران2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*