نوبخت اعلام کرد:
اجازه دخالت خارجی‌ها در انتخابات را نمی‌دهیم

روتیتر: سخنگوی دولت با بیان اینکه همه کاندیداهای این دوره که اسامی آنها روی دیوارها است از نگاه دقیق و زیر ذره بین شورای نگهبان گذاشته اند،گفت: اجازه دخالت در انتخابات را به هیچ مرجع خارجی نمی دهیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر، محمدباقر نوبخت امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: با هدف جلوگیری از افزایش قیمت میوه در نوروز ۳۲ هزار تن پرتقال و ۱۲ هزار تن سیب درختی برای عرضه به بازار خریداری و انبار شده است.

وی افزود: ۱۰ هزار تن پرتقال و ۶ هزار تن سیب دیگر هم برای ذخیره سازی در دستور کار دولت است و امیدواریم یکی از تلخی های همیشگی نوروز که همانا افزایش قیمت میوه است، این بار با اقدام مناسب دولت در کام مردم شیرین شود.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به کاهش قیمت جهانی نفت، افزود: بازار نفت از عرضه بیش از تقاضا اشباع شده و این عرضه بازار باید تقلیل یابد.

نوبخت به مذاکرات برخی کشورهای سازمان اوپک و توافق آنها برای ثابت نگه داشتن سقف تولید اشاره و تصریح کرد: اقدام این کشورها بدان معنا است که نمی‌خواهند حق ایران را برای بازگشت به تولید قبل از تحریم‌ها به رسمیت بشناسند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: کشورهای عضو اوپک باید تولید خود را تقلیل دهند تا ایران به تولید قبلی خود پیش از تحریم‌ها بازگردد و انتظار داریم با واقع بینی حق ایران را به رسمیت بشناسند.

وی در پاسخ به سئوالی درباره سفر الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان به ایران با اشاره به جایگاه ویژه جمهوری آذربایجان و روابط حسنه دو همسایه گفت: موضوعات مورد بحث در این سفر بسیار گسترده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: مقرر شده مطابق برنامه زمان‌بندی، پس از بازگشت نمایندگان مجلس از حوزه های انتخابیه، کار رسیدگی به بودجه مجدد آغاز شود تا موفق به ارائه آن تا پایان سال شویم.

نوبخت ضمن اشاره به احتمال ادامه یافتن کار رسیدگی به بودجه در هفته های ابتدایی سال آینده خاطرنشان کرد: حتی اگر این امر تا هفته سوم فروردین ماه هم ادامه داشته باشد، در هفته چهارم می توان افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان دولت را اعمال کرد.

وی درباره پرداخت یارانه ها با بیان اینکه قانون اختیاری برای دولت قائل شده است تا ۱۰ درصد ردیف های بودجه را از جابه‌جایی سایر ردیف‌ها افزایش دهد، تصریح کرد: دولت از سقف اختیارات قانونی خود برای پرداخت یارانه ها استفاده خواهد کرد که شامل ۳۹۰ هزار میلیارد ریال ( ۳۹ هزار میلیارد تومان) به اضافه ۳۹ هزار میلیارد ریال (۳۹۰۰ میلیارد تومان) ناشی از جابه‌جایی ۱۰ درصدی ردیف‌های بودجه است.

نوبخت با بیان اینکه قرار نیست منابع محدود کشور صرف خرید هواپیما شود، تصریح کرد: قرارداد هواپیماهای جدید ایرباس اجاره به شرط تملیک است. هیچ تضمین خرید برای ۵۰ فروند هواپیمای ایرباس که برنامه است در اختیار ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد، داده نشده است بلکه قرارداد آنها اجاره به شرط تملیک خواهد بود.

نوبخت تصریح کرد: انتقادهای این روزهای برخی که دم از خرید این هواپیماها می زنند، شاید در فضای انتخاباتی قابل توجیه باشد اما واقعیت ندارد.

بازبینی قراردادهای جدید نفتی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در پاسخ به پرسشی در خصوص قراردادهای نفتی گفت: سرمایه گذاری در میادین مشترک با رعایت اولویت‌ها و در چارچوب قراردادهای منعقده انجام می شود. انجام این مهم باید با رعایت مصالح و منافع ملی، از جاذبه هایی برای طرف سرمایه گذار نیز برخوردار باشد.

وی درباره قراردادهای نفتی در میادین مشترک افزود: در صورت سرمایه گذاری روی میادین مشترک باید مصالح کشور در نظر گرفته شود و همچنین این قراردادها باید از جاذبه هایی هم برخوردار باشد. ضرورت بازبینی در قراردادهای نفتی قابل توجیه و به نفع ما است و این قراردادها باید به صورتی باشد که هر دو طرف سهم خود را ببرند و واقع بینانه و در قالب قوانین فرادستی باشد.

سخنگوی دولت افزود: وزارت نفت از افرادی که صاحبنظر در حوزه های سیاسی قانونی و کارشناسی هستند، خواسته است انتقاد و نظر خود را به وزارت نفت اعلام کنند تا بازبینی شود.

وی درباره حضور افرادی خاص برای جلب نظر دولت در خصوص قراردادهای نفتی گفت: به عنوان فردی که در تمام جلسه های اقتصادی دولت حضور دارم، از حضور افرادی خاص که شما نام می برید، بی خبرم. حضور هیات‌هایی در قالب قانون برای جلب نظر ایران در خصوص هر گونه سرمایه گذاری کاملا عادی است اما حضور فردی خاص آنطور که شما ذکر می کنید، من بی خبرم.

نوبخت در پاسخ به سئوالی در مورد اختصاص بودجه به مساجد در لایحه بودجه ۹۵ گفت: یکی از فصل‌هایی که در بودجه ۹۵ به آن توجه بیشتری شد و رشد خوبی داشت، بودجه امور فرهنگی است اما معتقدیم همه کار فرهنگی در اختصاص بودجه نیست و مساجد نیازی به کمک‌های دولت ندارند، ضمن اینکه برخی دستگاه ها متولی رسیدگی به مساجد هستند.

وی درباره تسهیلات دولت به مسافران نوروزی گفت: در این زمینه تدارکات زیادی دیده ایم که استانداری ها سازمان میراث فراهنگی و گردشگری و پلیس راه در این خصوص گزارش لازم را خواهند داد.

وی همچنین با اشاره به موضوع تجمیع بیمه ها اظهارداشت: دو دستگاه اجرایی یعنی وزارت تعاون و وزارت بهداشت دو نظر متفاوت داشتند، بنابراین سازمان مدیریت وبرنامه ریزی موظف شد موضوع را بررسی کرده و نظر دهد که این کار صورت گرفت و سازمان نظر خود را داد. اما علت اینکه خبر آن اعلام نشد، این است که موضوع نهایی نشده و به زودی موضوع مشخص می شود اما آنچه فعلا مدنظر است نظر سازمان مدیریت است.

اجازه دخالت خارجی‌ها در انتخابات را نمی‌دهیم

سخنگوی دولت گفت: ما اجازه دخالت در انتخابات را به هیچ مرجع خارجی نخواهیم داد و طرح مسائلی از قبیل فهرست انگلیسی اهانت به شورای نگهبان است. استفاده برخی از موضوع حمایت یکی از مهمانان برنامه های شبکه های خارجی از یک لیست امری غیر اخلاقی است و ملت ما فهیم تر از این هستند که تحت تاثیر این موضوعات قرار گیرند.

وی افزود: همه کاندیداهای این دوره که اسامی آنها روی دیوارها است از نگاه دقیق و زیر ذره بین شورای نگهبان گذاشته اند و کسی حق ندارد به ناحق رقیب خود را به این ترتیب «لجن مال» کند.

«لیست انگلیسی» نداریم

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما لیست انگلیسی نداریم و اگر کسی چنین چیزی می گوید، یعنی شورای نگهبان آن لیست را تایید کرده است در حالی که همه می دانند شورای نگهبان همه احتیاط ها را می کند، ضمن اینکه سیستم اطلاعاتی ما اجازه نمی دهد کسانی که گرایش انگلیسی دارند، در انتخابات حضور پیدا کنند.

سخنگوی دولت گفت: اینکه سلیقه دولت با برخی از جریان‌ها نزدیک باشد، جرم نیست و ما به عنوان یک مجموعه می توانیم به یک گروه نزدیکتر باشیم.

محمدباقر نوبخت افزود: خیلی صریح و شفاف عرض می کنم کارمندان دولت هم یک محدودیت‌هایی دارند و هم اختیاراتی دارند. کارمندان دولت مثل یک شهروند می توانند در یک حزب شرکت و فعالیت کنند و آنهایی که حق فعالیت ندارند نیز قانون به صراحت تأیید کرده است و حضرت امام خمینی (ره) در وصیت نامه خودش به آنان اشاره کرده است.

نوبخت افزود: اگر فردی از امکانات دولتی به نفع یک جریان و بر علیه جریان دیگر استفاده کند، قابل قبول نیست اما اینکه سلیقه دولت با برخی جریان‌ها نزدیک باشد هم گناه نیست.

وی گفت: اختیارات دولت در جهت برخورد قضایی محدود است و قوه قضائیه وظیفه رسیدگی به این موارد را دارد. امیدوارم کسانی که از قانون فراتر می روندریال با برخورد جدی قوه قضائیه روبرو شوند. این افراد کسانی هستند که اگر فردی یک سانتیمتر از قانون عدول کند، او را تخریب می‌کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ما به خدا اعتقاد داریم و باید در فرآیند انتخابات هم این نکته را در نظر داشته باشیم، گفت: مردم با آگاهی و زیرکی که دارند، هر کسی را که بخواهند، انتخاب می کنند و به مجلس می فرستند و کارهای خلاف قانون که برخی انجام می دهند، هیچ خیر و ثوابی نخواهد داشت.

نوبخت با بیان اینکه ما به هیچکس نمی گوییم که نگاه انتقادی نداشته باشد، افزود: اگر مشکلی وجود داشته باشد و شما بیان کنید، ایرادی ندارد اما بیان این مشکل باید به صورت اصولی و به دور از هرگونه بی احترامی باشد. مردم این دولت را انتخاب کرده اند و حتماً مجلس را هم خود مردم انتخاب می کنند.

وی درباره زندگی شخصی خود گفت: تمام زوایای زندگی من و دارایی من روشن است و من به غیر از حقوقی که از دولت دریافت می کنم، هیچ فعالیت اقتصادی دیگری ندارم.

سخنگوی دولت افزود: متأسفانه در یک سایت، خبری درج شده بود مبنی بر اینکه نوبخت با دریافت پول از یک حزب خاص حمایت می کند، بسیار کار نادرستی است و این امر می تواند پیگیرد قانونی داشته باشد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*