اسکندری خواستار شد:
انجام فعالیت های اقتصادی منطبق با استانداردهای محیط زیست باشد

روتیتر:مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با اشاره به اینکه مجموعه مدیریت شهری نهادی خودکفاست و باید از طریق عملکرد خود جذب درآمد و در نهایت خدمت رسانی کند، خواستار شد: انجام فعالیت های اقتصادی مغایر با استانداردهای محیط زیست نباشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر، مجتبی اسکندری در نشست با نمایندگان شرکت ایتالیایی اکولوژی در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، محصولات این شرکت را با توجه به اینکه به محیط زیست آسیب نمی رسانند مطلوب ارزیابی کرد و گفت: حفاظت از محیط زیست در فعالیت های اقتصادی باید در نظر گرفته شود.

این مسئول بهینه سازی مصرف انرژی، ایجاد سیستم های جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب و راه اندازی صنایع بازیافت را از راهکارهای جلوگیری از آلودگی محیط زیست و استفاده اقتصادی از پسماندها ذکر و عنوان کرد: استفاده از تکنولوژی های نوین نیز باید با رعایت موارد مذکور در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه سالانه میلیاردها تومان هزینه تولید کاغذ، پلاستیک، قوطی های فلزی و … می شود که با یک بار مصرف از آنها به زباله تبدیل و دور ریخته می شوند به هزینه های گزاف جمع آوری و از بین بردن این زباله ها اشاره و بیان کرد: برخی از مواد نام برده شده قابل بازیافت هستند که با سرمایه گذاری مناسب برای بازیافت آنها نه تنها می توان از وارد کردن خسارت به محیط زیست و آلوده سازی آن جلوگیری کرد، بلکه نیاز انسان به مواد اولیه از جمله چوب و الوار، منابع فلزی و … همچنین برداشت از ذخایر طبیعی را کاهش داد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج توجه به خسارت های بی شمار آلودگی های زیست محیطی را مهم ارزیابی کرد و گفت: هرگونه سرمایه گذاری برای پاکسازی محیط زیست به کاهش هزینه های بهداشتی و درمانی نیز کمک شایانی می کند و تحقق این مهم باید در الویت کاری مسئولان ذیربط قرار گیرد.

اسکندری از سیاست های مهم سازمان بازیافت از آموزش مستمر در تمام محدوده های تحت پوشش مناطق شهرداری کرج یاد کرد و افزود: آموزش های چهره به چهره تفکیک زباله ها از مبدا در دستور کار سازمان قرار گرفته و تا کنون محدوده های زیادی از شهر تحت آموزش های شهروندی قرار گرفته اند.

این مسئول اضافه کرد: برای این‌که مشارکت مردم در زمینه همکاری پیرامون تفکیک پسماند خشک جلب شود باید سطح اطلاعات و آگاهی مردم در زمینه بازیافت افزایش یابد یعنی مفهوم صحیح و کامل بازیافت باید به وضوح روشن شده تا نگرش‌ها تغییر یابد و فرهنگ تفکیک زباله ها از مبدا نهادینه شود.

وی افزود: وقتی دیدگاه تغییر کند و مردم آماده همکاری شوند، با ایجاد امکانات مناسب و کافی و با برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند باید خدمات مفید جهت جمع آوری به موقع ارایه شود تا انگیزه همکاری تقویت شود که استفاده از تکنولوژی های نوین از جمله این امکانات می باشد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: تلاش سازمان در نهادینه کردن فرهنگ مدیریت زباله ها بی وقفه است، ضمن اینکه سازمان در کنار اقدامات خود آمادگی مشارکت با بخش خصوصی برای استفاده از تکنولوژی های نوین را دارد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*