مدیرعامل سازمان انتقال خون خبر داد؛
شناسایی ۲۳ گروه خونی نادر در کشور

روتیتر: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به شناسایی ۲۳ گروه خونی نادر در کشور، از فعال شدن بانک اطلاعاتی این قبیل افراد دارای خون‌های نادر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر، علی‌اکبر پورفتح‌الله در حاشیه بیست و نهمین اجلاس مدیران کل سازمان انتقال خون ایران در مشهد، اظهار داشت: در ایران ۲۰ هزار بیمار تالاسمی وجود دارد که زندگی آن‌ها وابسته به خون است و در سال ۱۵ بار خون دریافت می‌کنند و تاکنون هیچگونه موردی از HIV هم مشاهده نشده است.

وی افزود: حرکت بزرگی آغاز شده تا اهداکنندگان مستمر باشند و ۹۰ درصد افراد اهداکننده مستمر و تنها ۱۰ درصد اهداکننده اولی باشند. در سال آینده این برنامه در کشور اجرا می‌شود و هم‌اکنون در کردستان و کرمانشاه اجرایی شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که برنامه‌ گروه‌های خونی نادر را به صورت پیوسته اجرا می‌کند و از توانایی بالایی در این رابطه برخوردار است، گفت: در حال بررسی خون‌های نادر هستیم تا در موارد خاص از اینگونه افراد استفاده شود و حدود ۲۳ گروه خونی نادر در کشور شناسایی شده و بانک اطلاعاتی افراد دارای خون‌های نادر در کشور هم فعال شده است.

وی افزود: ۷ مرکز جمع‌آوری پلاسما در کشور شکل گرفته که ۲۰۰هزار لیتر پلاسما تولید می‌کند و مجموعاً ۴۰۰هزار لیتر پلاسما در ایران تولید می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به خدمات تعرفه‌گذاری شده، گفت: ۱۴ قلم خدمت تعرفه‌گذاری شده و بخشی از خدمات به‌دلیل عدم تأمین منابع مالی ارائه نشده است و تعرفه‌گذاری نقش بزرگی در خدمات انتقال خون دارد و اجرای مدیریت خون بیمار بدون آن امکان‌پذیر نیست.

ایران و برزیل در تولید پلاسما جزو برترین‌های جهان هستند

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: ایران و برزیل در حوزه تولید پلاسما جزو برترین‌های جهان هستند.

وی اظهار داشت: اهداکنندگان پایه کفایت و سلامت خون هستند و در دنیا نگاهی ویژه به یک اهداکننده خون می‌شود و امروزه اهدای خون هیجانی در حال حذف شدن است و جای خود را به اهدای خون مستمر داده است، باید به سمتی برویم که ۹۰ درصد اهداکنندگان خون مستمر باشند.

پورفتح اله افزود: باید شاخص‌ها تغییر یابد و تنها ۱۰ درصد اهداکننده اولی داشته باشیم تا اطمینان کامل از سلامت خون داشته باشیم و تا از آن مطمئن نشدیم نباید وارد این چرخه شویم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران امسال با بیان اینکه طرح پایلوت خون در سه استان کشور اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: در سه استان کشور طرح پایلوت خون آغاز می‌شود تا با جهت‌گیری ۹۰‌درصدی نزدیک شویم و در کردستان و کرمانشاه مراکز پلاسما راه‌اندازی شده و در فارس هم تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود و تا آخر اسفند‌ ماه امسال تمامی خون‌های دریافتی توسط اهداکنندگان مستمر خواهد بود.

پورفتح‌اله تصریح کرد: باید سرمایه اجتماعی یک‌ میلیون و ۳۰۰ ‌هزار اهداکننده مستمر فراهم شود، چراکه پتانسیل بسیار بالایی برای تغییرات اجتماعی هستند و در این راستا برنامه سازمان انتقال خون ایران این است که نباید به گسترش کمی فکر کرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران عنوان کرد: باید توجه‌ها روی گسترش کیفی باشد و افزایش نیاز کشور به سمت مدیریت مطلوب سوق داده شود و با مدیریت خون اهدایی به بیمار دیگر اجازه نمی‌دهیم، تزریق خون آلوژن که حدود ۵ برابر هزینه تولید هزینه جانبی برای بیماران دارد صورت پذیرد.

پورفتح اله تأکید کرد: باید روی مدیریت خون بیمار سرمایه‌گذاری شود و سهم انتقال خون در اهدای خون خودی زیر یک درصد است و باید فرهنگ انتقال خون خودی گسترش داده شده و وارد چرخه بیمارستانی شود تا نگاه مصرف تغییر یابد.

وی با اشاره به موضوع پلاسما، گفت: در بحث پلاسما ۲۲۰ میلیارد تومان واردات داشتیم و پلاسمای غیرایرانی خطر انتقال بیماری‌ها را دارد و از سال ۸۱ به ارسال پلاسما اقدام کردیم و ۱۷۰ هزار لیتر پلاسما ریکاوری‌ شده در سازمان انتقال خون ایران تولید می‌شود.

پورفتح‌اله گفت: چهار پنجم پلاسمای تولیدی دنیا به هدر می‌رود و ۹.۵ میلیون لیتر پلاسما در کشورهای توسعه یافته در حال هدررفت است، در صورتی که این میزان می‌تواند کمک شایانی به بیماران کند و ایران و بزریل در حوزه پلاسما برترین‌های جهان هستند و در سال ۲۰۱۲ ارزش افزوده را داشتیم که امسال به عدد ۱۷ میلیون دلار رسیده است.

وی افزود: هفت مرکز جمع‌آوری پلاسما در کشور شکل گرفته که ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما تولید می‌کند و مجموعاً ۴۰۰ هزار لیتر پلاسما در ایران تولید می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران به موضوع پالایشگاه خون پرداخت و تصریح کرد: در کشوری که توانمندی تولید ۳۰۰ هزار لیتر پلاسما را دارد زدن پالایشگاه خون هم منطقی است و نباید دیگر اجازه فعالیت به مراکز اهدای پلاسما را بدهیم و سازمان انتقال خون موظف شده که تأمین پلاسما را داشته باشد و ظرفیت پلاسما کشور را به ۶۰۰هزار لیتر برساند و نیاز کشور ۴۵۰هزار لیتر بوده و ظرفیت صنعت پلاسما نیز ۹۰۰ هزار لیتر بوده است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*