هدیه اکبریان و کولیوند ؛ نمایندگان کرج برای زنان شاغل کاهش ساعات کاری زنان شاغل

روتیتر:اکبریان و کولیوند نمایندگان کرج در مجلس و از مطرح ترین کاندیداهای انتخابات مجلس در کرج در دوره دهم ضمن دفاع قاطع به لایحه کاهش ساعت کاری زنان رای موثر و مثبت دادند و در زمنیه تصویب این لایحه از هیچ تلاشی دریغ نکردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، به گزار ش آسمان امروز: یکی از مهمترین دستاوردهای نمایندگان مجلس بویژه نمایندگان کرج در مجلس شورای اسلامی تصویب کلیات لایحه کاهش ساعات کاری زنان شاغل با شرایط خاص است که می تواند موجب تعالی و پیشرفت و بهره وری شغلی و حرفه ای را در بین زنان شاغل به عنوان یکی از مهمترین اقشار جامعه ، شود .
زنان شاغل بدو ن تردید از مهمترین اقشار جامعه ایران به شمار می روند چه علاوه بر مسوولیت تربیت فرزندان و مدیریت کانون خانواده ، وظیفه انجام مسوولیت شغلی و اجتماعی در بیرون از خانواده را نیز بر عهده دارند و از همین جهت نیاز به توجه بیشتری دارند .
مجلس با شناسایی دقیق این نیاز بخش اعظمی از جامعه کشور که بار سنگینی را بر دوش می کشند با قاطعیت به کلیات لایحه دولت مبنی بر کاهش ساعت کاری زنان شاغل رای مثبت و قاطع داد تا به این وسیله یکی از مهمترین دغدغه های زنان شاغل که دارای شرایط خاص از جمله سرپرست خانوار ، دارای فرزند زیر ۷ سال ، دارای فرزند معلول و … در صورت تصویب نهایی مرتفع شود.
بر اساس این طرح ساعات کاری زنان شاغل در هفته از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت کاهش می یاید اما با همان حقوق و مزایای قبلی .
این طرح از آنجا اهمیت مضاعفی می یابد که زنان شاغل همواره از مهمترین اقشار جامعه به شمار می روند . چراکه علاوه بر دوش کشیدن بخشی از مسوولیت خانواده در محیط کار و با اشتغال به دلیل تامین هزینه های زندگی ، بار سنگین مدیریت کانون مهم و گرم خانواده ، و تربیت فرزندان به عنوان آینده سازان این کشور را بر عهده دارند .
چرا که در جامعه امروز ایران بسیاری از زنان شاغل یا سرپرست خانوار هستند و یا دارای فرزند زیر هفت سال یا فرزند معلول و .. و از همین جهت کاهش ساعات کاری آنها در روز و هفته با همان حقوقی که در شرایط ۴۴ ساعت کار در هفته دریافت میکردند، می تواند جهش خاص و تحولی موثر را در این قشر مهم و حائز اهمیت ایجاد کند .
دکتر کولیوند در همین رابطه گفت: بر اساس این لایحه زنان شاغل با شرایط خاص بر اساس قانون کار و تأمین اجتماعی با تأیید مراجع مربوطه ۳۶ ساعت در هفته کار می‌کنند اما حقوق و مزایای ۴۴ ساعت را دریافت می‌کنند.
نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی از تصویب لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت:با توجه به اینکه لایحه است و شورای نگهبان به لحاظ بار مالی ایرادی به این لایحه وارد نخواهد کرد ان‌شاءالله بعد از تأیید شورای نگهبان به دولت ابلاغ می‌شود و از آن پس به وزارتخانه‌های مختلف ابلاغ خواهد شد.
وی ادامه داد: لایحه یک ماده واحده دارد و بر اساس این ماده ساعت کار هفتگی زنان شاغل اعم از رسمی، پیمانی و قرار دادی که سرپرست خانوار هستند یا اینکه فرزند زیر هفت سال دارند، یا فرزند معلول دارند یا همسر یا فرزند آنها مبتلا به بیماری‌های صعب العلاج است هم در دستگاه‌های اجرایی ماده ۲۲۲ قانون برنامه پنج ساله که شامل کلیه وزارتخانه‌ها و نهادهای عمومی و هم شامل بخش‌های غیردولتی می‌شود و بر اساس قانون کار و تأمین اجتماعی با تأیید مراجع ذیربط ۳۶ ساعت در هفته کار می‌کنند اما حقوق و مزایای ۴۴ ساعت را دریافت می‌کنند.
دکتر محمد جواد کولیوند با بیان اینکه من و آقای اکبریان در هر شرایطی دفاع قاطع از این لایحه را ادامه می دهیم افزود: در این مورد کارفرمایان بخش غیردولتی از اعمال تخفیف پلکانی و یا تأمین بخشی از حق بیمه سهم کارفرما برخوردار می‌شوند برای اینکه بخش خصوصی هم برای ایجرای این قانون تلاش کند مشوق‌های این چنینی در نظر گرفته شده است.
وی گفت : در تبصره دیگر این لایحه آمده است کیفیت محاسبه ساعت کار و حق بیمه سهم کارفرما در آیین نامه اجرایی حداکثر ظرف ۳ ماه از سوی معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور و همینطور وزارت تعاون و وزارت بهداشت تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، احتمال دارد برخی از نمایندگان پیشنهادهای تکمیلی داشته باشند اما آن چیزی که ما می‌توانیم به مناسبت دهه فجر هدیه‌ای به خانم‌های شاغل جامعه بدهیم تصویب کلیات این لایحه است.
وی افزود: با توجه به اینکه ساعت کاری ادارات را از ساعت ۱۴ و ۳۰ به ۱۶ و ۳۰ افزایش داده شده است این برای آقایان خوب است اما برای خانم‌ها شرایط طاقت فرسایی را ایجاد می‌کند و کلیه خانم‌ها به این موضوع معترض هستند، ممکن است عده‌ای هم باشند که با داشتن شرایط خاص نخواهند از این قانون استفاده کنند اما زنان شاغلی که مایل باشند از این قانون استفاده کنند درخواست خود را ارائه می‌دهند و یک روز کاهش ساعت کاری می‌گیرند.
نایب رئیس کمیسیون شوراهای مجلس افزود:‌ تصویب لایحه کاهش ساعات کاری زنان شاغل هدیه نمایندگان مجلس به بانوان شاغل جامعه بویژه شهرستان کرج و استان البرز است

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. تصویب قانون کاهش ساعت کاری زنان با شرایط خاص | نوروز 95
  2. فرد مطلب تصویب قانون کاهش ساعت کاری زنان با شرایط خاص - فرد مطلب

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*