روحانی مطرح کرد:
مردم به اهمیت انتخابات خبرگان توجه کنند

روتیتر: کاندیدای انتخابات پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان گفت: مردم باید توجه کنند که انتخابات خبرگان بسیار حائز اهمیت است و طبق قانون اساسی در شرایط فعلی برای انتخاب رهبری در صورت نیاز هیچ راهی برای انتخاب رهبری جز از طریق خبرگان وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر به نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در برنامه خبرگان ملت که به منظور تبلیغات کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری از تلویزیون پخش می‌شود ، اظهار کرد: اعضای خبرگان علاوه بر اینکه باید خودشان دارای رتبه اجتهاد از لحاظ دروس حوزوی باشند باید بینش کافی به مسائل سیاسی و اجتماعی داشته و آگاه به زمان باشند.

این کاندیدای مجلس خبرگان رهبری گفت: برای مردم مهم است که نمایندگانی را برگزینند که این نمایندگان، رهبری را انتخاب کنند که بینش سیاسی اجتماعی داشته و مدیر و مدبر باشد. نماینده مجلس خبرگان رهبری باید قدرت اداره جامعه اسلامی و ملت اسلامی را داشته باشد و مردم باید بدانند که مجلس خبرگان هم رهبری انتخاب می‌کند و هم به صفات رهبری به طور مداوم نظارت می‌کنند پس اگر خدای نکرده زمانی لازم باشد رهبری را از مسئولیت رهبری برکنار می‌کنند.

روحانی با اشاره به اینکه مجلس خبرگان اول در مقطع بسیار حساس ۱۴ خرداد سال ۶۸ وظیفه بسیار حساسی را به نحو احسن انجام داد گفت: بعد از رحلت امام (ره) در کمتر از ۲۴ ساعت مجلس خبرگان توانست رهبری شجاع، عالم، مدیر و مدبر را که ادامه دهنده راه امام (ره) باشد به خوبی برگزینند.

وی تصریح کرد: باید به این لحظه فکر کنیم که اگر لازم بود نمایندگان مجلس خبرگان بتوانند با صلابت و شهامت در کوتاه ترین زمان بدون در نظر گرفتن مسائل حزبی و تنها در چارچوب قوانین و مقررات اسلام و منافع امت و جهان اسلام و منافع کشورمان رهبری اصلح را انتخاب کند.

روحانی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر با توجه به مقتضیات زمان کمیسیون‌های مختلفی در مجلس خبرگان تشکیل شده است گفت: در مجلس سوم کمیسیون سیاسی اجتماعی تشکیل شد تا مسائل مهم سیاسی داخل کشور سطح جهان اسلام و کل دنیا هم‌چنین مسائل اجتماعی را مورد بررسی قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه در هر اجلاس خبرگان گزارش کلی از شرایط داخلی و خارجی توسط صاحب نظران برای نمایندگان مجلس مطرح می‌شود، گفت: حدود ۸ سال در دو دوره رئیس کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان بوده‌ام که مسائل مهمی را در این کمیسیون مورد بررسی قرار دادیم.

روحانی با بیان اینکه خبرگان فقط مسأله فقه و فقاهت را بررسی نمی‌کند بلکه بینش اجتماعی و سیاسی را مورد توجه قرار می‌دهد گفت: انتخابات مجلس خبرگان انجام وظیفه بسیار مهم است که بر دوش مردم خواهد بود.

وی با اشاره به وظایف سنگین رهبری برای اداره کشور و امت اسلامی اظهار کرد: رهبری انقلاب شخصیتی است که سیاست‌های کلی نظام را تعیین می‌کند و فرمان جنگ و صلح بر عهده ایشان است. هم‌چنین فقهای شورای نگهبان، رئیس قوه قضاییه، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را انتخاب کرده و بر کار سه قوه نظارت دارند.

روحانی با بیان اینکه رهبری نظام بعد از انتخاب رئیس جمهور توسط مردم با حکم خود رای مردم را نافذ می‌کند، گفت:‌ رسالت بسیار سنگینی بر دوش رهبری است و در شرایط امروز که امت اسلام و منطقه نیازمند تصمیم گیری‌ها، راهنمایی‌ها و رهنمودهای حساس و کلیدی هستند حتی یک جمله و یا یک کلمه بسیار سرنوشت ساز خواهد بود.

روحانی با اشاره به اینکه امروز رهبری آگاه و شایسته و فرهیخته داریم، افزود: باید برای روز مبادا فکر کنیم و توجه داشته باشیم که یک رهبری با چنین مسئولیت سنگینی توسط خبرگان باید انتخاب شود پس هر رای مردم در روز هفتم اسفند ۹۴ برای انتخاب نمایندگان خبرگان سرنوشت ساز است.

این کاندیدای مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه گاهی در انتخاب رهبری در شرایطی قرار می‌گیریم که حتی یک رای هم مهم است، گفت:‌ وقتی چند نفر دارای شرایط مساوی باشند رای نمایندگان خبرگان بین دو یا سه نفر تعیین کننده خواهد بود. پس آرای مردم پای صندوق است که می‌تواند بهترین نمایندگان را برای خبرگان رهبری انتخاب کند.

روحانی با اشاره به اینکه هفتم اسفند ماه ۹۴ بسیار حائز اهمیت است، گفت: اهمیت ۷ اسفند ۹۴ از جهت انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری است که این انتخاباتی برهانی روشن برای مردم سالاری دینی این نظام است.

روحانی با اشاره به اینکه در اصل چهار قانون اساسی به روشنی اسلامیت نظام و قوانین تصریح شده است گفت: در اصل ششم قانون اساسی اداره کشور توسط آرای مردم مورد تاکید قرار گرفته است. بنابراین از یک طرف دینی بودن نظام و از طرف دیگر مردم سالار بودن آن در قانون اساسی به صراحت تاکید شده است.

وی با بیان اینکه که برای نسل جوان ما بسیار مهم است که توجه داشته باشند که رهبری نظام هم انتخاب می‌شود افزود:‌ فردی که مسئولیت سنگین رهبری نظام را بر عهده دارد به طور مستقیم توسط مردم ایران انتخاب می‌شود و مردم ایران نمایندگان خود را در استان های مختلف برای مجلس خبرگان تعیین کرده و نمایندگان منتخب مردم در این مجلس در زمان لازم فقیه عادل، شجاع،‌مدیر و مدبر و آشنا به زمان را برای رهبری این نظام و رهبری امت اسلامی انتخاب می‌کنند.

روحانی با اشاره به اینکه در قانون اساسی به کلمه انتخاب در مورد رهبری تصریح شده است گفت: امام (ره) در آخرین هفته‌های حیات خود در نامه‌ای به مجلس به بازنگری بر مسأله انتخاب رهبری نظام تاکید داشتند.

وی با اشاره به ادعای برخی بدخواهان نظام در تبلیغ اینکه در نظام اسلامی برخی انتخابی و برخی غیر انتخابی هستند خاطر نشان کرد: این سخن درست نیست و مردم اگرچه از فعالیت‌های مجلس خبرگان رهبری در روزهای معمولی مطلع نیستند اما به عنوان فردی که در دو دوره سوم و چهارم مجلس خبرگان حضور داشته‌ام شهادت می دهم که کمیسیون‌های مختلف مجلس خبرگان در طول سال فعال هستند و جلسه عمومی خبرگان حداقل دو بار در سال و در صورت ضرورت تشکیل جلسه خواهد داد.

روحانی خاطر نشان کرد: این طور نیست که مجلس خبرگان فردی را به عنوان رهبری تعیین کند و کار و مسئولیت اش به پایان برسد تا خدای نکرده روزی پیش آید که نیاز به انتخاب رهبری جدید باشد.

این کاندیدای مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: مطابق اصل ۱۱۱ قانون اساسی خبرگان مردم بر صفات رهبری همواره نظارت می‌کنند و مطابق اصل ۵ و ۱۰۹ قانون اساسی صفات رهبری به طور مداوم باید توسط خبرگان رهبری مورد نظارت دقیق قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در خبرگان دو کمیسیون ۱۱۱ قانون اساسی و کمیسیون ۱۰۷ قانون اساسی فعال هستند توضیح داد:‌ در کمیسیون ۱۰۷ نسبت به آنهایی که احتمالا می‌توانند رهبری آینده نظام را بر عهده بگیرند بررسی های لازم انجام می‌شود که البته مطالب آن قابل انتشار نیست و در کمیسیون ۱۱۱ نیز صفات رهبری نیز مورد نظارت قرار می گیرد.

وی ادامه داد: طبق اصل ۱۱۱ قانون اساسی اگر روزی رهبری نظام از عهده مسئولیت خود بر نیاید و یا فاقد یکی از صفاتی شود که در قانون اساسی به آن تصریح شده و یا حتی اگر روشن شود که قبلا دارای این صفت نبوده و بعدا متوجه شوند، مجلس خبرگان رهبری را از مسئولیت کنار گذاشته و رهبر جدید انتخاب می‌کند.

روحانی با اشاره به اینکه درست است که مسأله رهبری مسأله دینی است و فردی که رهبری نظام را بر عهده دارد فقیه است، گفت:‌ فقیه یعنی به عمق مسائل دینی آشنا باشد و بر احکام فرعی اسلام نیز تسلط داشته باشد و فقیه کسی است که به اعتقادات، احکام و اصول اخلاق اسلام و ابعاد مختلف فرهنگ عظیم الشان اسلامی عمیقا آشنا باشد.

این کاندیدای مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه رهبری نظام حتما باید آشنا به مسائل زمان باشد گفت: اگر رهبری نظام نسبت به شرایط و مقتضیات آگاه نباشد مدبر بودن او با چالش روبرو می‌شود و مردم باید توجه کنند که انتخابات خبرگان بسیار حائز اهمیت است و طبق قانون اساسی در شرایط فعلی برای انتخاب رهبری در صورت نیاز هیچ راهی برای انتخاب رهبری جز از طریق خبرگان وجود ندارد.

1 Trackback / Pingback

  1. روحانی: مردم به اهمیت انتخابات خبرگان توجه کنند

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*