آغاز مذاکرات جدید نفتی ایران-ژاپن؛
زنگنه:جا برای نفت ایران در ژاپن باز می‌شود

روتیتر: وزیر نفت با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در آینده‌ای نزدیک، گفت: با مذاکرات انجام شده، پیش بینی می‌شود جا برای بشکه‌های نفت ایران در پالایشگاه‌های ژاپنی باز شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر به نقل از خبرگزاری مهر، دور جدید مذاکرات نفتی ایران و ژاپن بعد از ظهر امروز بین بیژن زنگنه وزیر نفت و «کاتسو یوکی کاوایی» مشاور نخست وزیر ژاپن به میزبانی تهران برگزار شد.

زنگنه وزیر نفت در حاشیه این مذاکرات از سفر «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به تهران در سال ٢٠١۶ میلادی خبر داد و گفت: انتظار داریم شرکت‌های ژاپنی خرید نفت خام ایران را حداقل به سطح پیش از تحریم‌ها برساند.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه در ایران علاقه مندی تاریخی برای داشتن روابط راهبردی با ژاپن وجود دارد، تصریح کرد: تهران و توکیو می توانند در بخش نفت این روابط را که از گذشته وجود داشته است، ادامه دهند.

وزیر نفت با بیان اینکه با رفع تحریم‌ها روابط دو کشور می تواند دوباره با شتاب قابل توجه و رو به رشدی ادامه یابد، بیان کرد: ایران و ژاپن در شاخه های مختلف بویژه در بخش انرژی می توانند روابط راهبردی داشته باشند.

این مقام مسئول صادرات نفت خام ایران به ژاپن را یکی از مهمترین بخش همکاری دو کشور دانست و عنوان کرد: ما انتظار داریم ژاپن و شرکت‌های ژاپنی که تحت مدیریت و هدایت دولت این کشور قرار دارند خرید نفت خام را حداقل به سطح پیش از تحریم‌‌ ها برساند.

وی با اشاره به اینکه با وجود علاقه مندی دو کشور متاسفانه به دلیل تحریم این برنامه ها پیش نرفت، زمینه همکاری دو کشور را در بخش‌های پالایش نفت، ال ان جی، پتروشیمی، سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه ها از سوی شرکت‌های ژاپنی عنوان کرد و یادآور شد: به اعتقاد من فرصتهای بزرگی پیش روی شرکتهای ژاپنی وجود دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن امسال (٢٠١۶) به تهران سفر می کند، تصریح کرد: سفر هیات ژاپنی به تهران به ریاست مشاور نخست وزیر ژاپن برای شناسایی علایق دو کشور برای همکاری و فراهم کردن مقدمات سفر نخست وزیر این کشور به ایران انجام شده است.

خبرگزاری مهر روز گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرده بود: در کنار کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ژاپن هم یکی از بازارهای سنتی و استراتژیک نفتی ایران در دوران پساتحریم به شمار می‌رود و آمارهای جدید از ثبت بالاترین میزان فروش نفت ایران به پالایشگران ژاپنی در سایه رقابت کشورهای عربی عضو اوپک حکایت دارد.

بر این اساس در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی و در حالی هنوز تحریم‌های نفتی ایران به طور رسمی لغو نشده بود، صادرات طلای سیاه ایران به ژاپن در مقایسه با سایر کشورهای صادرکننده نفت همچون عربستان، قطر، امارات، روسیه و کویت بیشترین میزان را به نام خود به ثبت رسانده است.

در این مدت در حالی رشد صادرات نفت برخی از کشورهای عربی همچون امارات متحده عربی و کویت منفی شده و فروش نفت عربستان هم تنها ۵ درصد افزایش یافته است که صادرات نفت خام ایران به پالایشگاه‌های ژاپنی از رشدی حدود ۳۴ درصدی برخوردار بوده است.

وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن هم با انتشار گزارشی با تایید جهش حدود ۳۴ درصدی واردات نفت خام از ایران در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، اعلام کرده است: در این مدت بیش از ۱۷۵ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد سرزمین آفتاب تابان شده است.

از سوی دیگر برآوردها نشان می‌دهد با لغو تحریم‌های بانکی و به ویژه از سرگیری همکاری‌های بانکی بین ایران و بانک «توکیو میتسوبیشی یو اف جی» به‌عنوان بزرگترین بانک ژاپن، حجم فروش نفت خام ایران به این کشور صنعتی در ماه‌های پیش روی با افزایش بیشتری همراه شود.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*