در میزگرد تخصصی صنعت ساختمان؛
سازندگان دغدغه های خود را به مدیران شهری انتقال دادند

روتیتر: در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت ساخت و ساز در دوران پسابرجام که در محل شورای اسلامی شهر کرج برگزار شد؛ فعالان اقتصادی و سازندگان با مسئولان شهری از دغدغه های حوزه خود گفتند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر، یکی از فعالان اقتصادی در حوزه ساخت و ساز در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت ساخت و ساز در دوران پسابرجام ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این میزگرد تداوم آن را ارزشمند خواند و افزود: تحقق اهداف حوزه ساخت و ساز برای شهر کرج بسیار مهم و موثر است؛ قطعا قرار گرفتن موضوعات و موانع ساخت و ساز در چارچوب و مقررات می تواند مشکل گشای بسیاری از مسائل باشد.

علی جمشیدی افزود: برخی مشکلات در کلانشهر کرج سبب شده تا سرمایه گذاران انگیزه ساخت و ساز در این کلانشهر را از دست بدهند و برای ادامه فعالیت ساختمان سازی مکان های دیگری را انتخاب کنند.

نیازمند حمایت های مسئولین هستیم

ولیعی دیگر فعال بخش خصوص گفت: فعالان صنعت ساخت و ساز به جد نیازمند حمایت مسئولین شهر هستند.

وی ادامه داد: اگر شهرداری درآمدهای پایدار ایجاد نماید اتفاقات خوبی در حوزه ساخت و ساز خواهد افتاد.

زارعی دیگر فعال بخش خصوصی ساختمان در این میزگرد خواستار کاهش قیمت صدور پروانه ها شد و گفت: اگر مسئولان شهری رونق گرفتن ساخت و ساز را می خواهند، می بایست در صدور پروانه ساختمانی کاهش قیمتی را برای سازندگان در نظر بگیرند.

صادقیان نیز یکی دیگر از فعالان بخش خصوصی ساخت مسکن ضمن گلایه از قوانین موجود در سازمان نظام مهندسی اظهارداشت: اجرای قوانین جدید در این سازمان انگیزه فعالیت را از فعالان ساخت و ساز گرفته است و این قشر را تحت فشار قرار داد و صنعت ساخت و ساز را با رکود مواجه نموده است.

وی ادامه داد: کسانی که در بخش ساخت و ساز فعالیت می کنند سالانه ممکن است حدود پنج پروانه از شهرداری کرج کسب کنند و این درآمدی برای شهرداری در پی دارد.

وی، اظهارداشت: باید بین کسانی که در طول دوران کاری یک پروانه کسب از شهرداری می گیرند و قشر سازنده مسکن تفاوتی در پرداخت عوارض باشد.

علیرضا مجربی کرمانی، رئیس نظام مهندسی ساختمان استان البرز گفت: باید بپذیریم ساخت و ساز یک صنعت و صنعت نیز یک تخصص است. اداره کل راه و شهرسازی، استانداری البرز، سازمان نظام مهندسی طبق آیین نامه های اجرایی و مقررات ملی بر صنعت ساختمان نظارت دارند.

مجربی کرمانی در پاسخ به انتقادیکی از حاضران در خصوص سختگیری سازمان نظام مهندسی استان البرز بیان داشت: افرادی که در عرصه تولید مصالح ساختمانی فعالیت می کنند، می بایست مجوز از اداره کل راه و شهرسازی استان البرز داشته باشند.

در ادامه بزار زاده پژوهشگر حوزه شهری نگاه ماهیتی به مساله ساختمان را ضروری عنوان کرد و گفت: تفکر سود بردن از ساخت و ساز یک تفکر اشتباه است و باید نوع خدمتی که در آن ساختمان ارائه خواهد شد (مسکونی و تجاری) مد نظر گرفته شود .

به گفته وی ناپایدارترین نوع درآمد در شهرداری ها دریافت عوارض ساختمانی است و اینکه صنعت ساختمان نمی تواند و نباید پایه اقتصاد یک شهر باشد. این پژوهشگر شهری معتقد است راه برون رفت از مشکلات شهری شفاف سازی در حوزه شهرسازی و عدم توجه به علایق شهر سازی است.

نماینده دانشگاه علمی کاربردی کرج اظهار داشت: صنعت ساختمان به سمت تخصصی شدن و پیشرفته شدن برود تا تولید ثروت صورت پذیرد.

نماینده فرمانداری کرج نیز ضمن ابراز خرسندی از عملکرد شورای چهارم کلانشهر کرج و قانون گرایی در مصوبات شورا اظهار داشت: تقسیط عوارض ساختمانی از سوی مدیریت شهری اقدامی بسیار مهم بود که تعامل بین سازندگان و مدیریت شهری را به همراه دارد.

وی، سخت گیری های سازمان نظام مهندسی در حوزه ساخت و ساز را ضروری دانست و گفت: در زمان وقوع بلایای طبیعی و بحران اگر شهر از استانداردهای لازم برخوردار نباشد خسارت های سنگینی را متحمل می شود.

نماینده دانشگاه خوارزمی نیز در این جلسه به ایراد سخنرانی پرداخت و شناسایی دیدگاه ها در ارائه راهکارهای سنجیده و همه جانبه در حوزه ساختمانی را از خروجی های این میزگرد عنوان کرد.

به گفته وی در این میزگرد باید بهره برداری های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جهت تامین رفاه، امنیت و آسایش شهروندان صورت پذیرد و بتوانیم با تصمیم گیری های صحیح الگوی نمونه در کل کشور باشیم.

در پایان این جلسه سعید فیروزگاه رئیس کمیسیون عمران شورای شهر کرج خروجی این نشست را مثبت ارزیابی کرد و جهت تحقق اهداف مدیریت شهری و کسب نتایج مطلوب تداوم این جلسات را جهت آنالیز نظرات و پیشنهادات خواستار شد و مقرر شد در راستای تحقق این مهم جلسات متعدد برگزار گردد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*