رییس جمهور:
باید برجام ٢ شروع شود

روتیتر: رییس جمهور گفت: الان زمانی است که باید برجام ۲ شروع شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم روز فناوری فضایی اظهار کرد: امروز نیاز به یک برنامه جامع مشترک ملی داریم چرا که از برجام ۱ عبور کرده ایم و باید برجام ۲ را آغاز کنیم.

وی افزود: موافق، مخالف و منتقد همه باید دست به دست هم بدهند تا مشکلات کشور را حل کنیم چرا که ما در اهداف ملی و توسعه کشور اختلاف نداریم و خوشبختانه در حل مشکلات اصلی کشور نظرات به هم نزدیک است.

روحانی با بیان اینکه این دولت با تحمل ترین دولت است، تاکید کرد: هیچ دولتی تا این حد تخریب نشد و هیچ دولتی اندازه این دولت اذیت نشده است البته مردم قدرشناس انصافا از این دولت حمایت کردند. ما امروز در حل مشکلات کشور و اهداف بلندمدت مان اختلافی نداریم و همه باید به صحنه بیاییم. یکی از آن صحنه ها، فناوری های نو است که هر کس به سهم خود باید در آن حضور پیدا کند.

رییس جمهور ادامه داد: باید آن چیزهایی را که می توانیم به مردم واگذار کنیم و دستگاه های دولتی را کوچک و چابک سازیم. بخش هایی که می توان به مردم و بخش خصوصی واگذار کرد باید به آنها واگذار شود. در فناوری های نو نیز باید اولویت بندی و بر مبنای آن اولویت ها حرکت کنیم. باید برنامه هایمان را برای مردم توضیح بدهیم تا مردم در سیاستگذاری حضور پیدا کنند و اطلاعات شفاف در اختیارشان قرار گیرد.

وی با اشاره به متفاوت شدن شرایط ارتباطات با گذشته خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های دنیای امروز، ارتباطات است. هیچ کس فکرش را نمی کرد که در ارتباطات دنیا به این نقطه برسد و فردا و پس فردا مشخص نیست که به کجا برسیم. دنیای امروز دنیای رقابت است و ما هم در فضای روز حضور داشته باشیم. آنچه در برجام برای ما ایجاد شده فضای نوین برای فناوری، علم و ارتباط با دنیاست.

روحانی افزود: در سفر اخیر به اروپا و در جریان خرید هواپیما و تعاملات نفتی یکی از نکاتی که بر آنها تاکید می کردم این بود که ما علاوه بر اینکه این تجهیزات را می خریم می خواهیم بخشی از آن را هم در داخل کشور بسازیم و در آخرین تحقیقات نفت و گاز در مراکز تحقیقاتی حضور داشته باشیم چون فضای برجام فضایی است که راه باز شده برای اینکه از فناوری و دانش دیگران استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: ما به صراحت به همه گفته ایم که به دنبال آمدن سرمایه و فناوری به کشور هستیم. آمادگی فضای کشور نیز به مراتب از گذشته بیشتر است تا از دانش بهره برداری کنیم البته خودمان هم باید خلاقیت و نبوغ به خرج دهیم. به تعبیر قرآن راه برای تسلط بر آسمان و زمین، علم، فناوری و دانش است.

رییس جمهور همچنین تصریح کرد: امروز روز واردات کالا از بیرون به داخل کشور نیست، بلکه روز باز شدن فضا برای کار، کوشش و تلاش است. سالانه صدها هزار نفر در کشور فارغ التحصیل می شوند که باید برای اشتغال آنها و استفاده از علم و دانش شان و سرمایه ای که برایشان گذاشته شده تلاش کنیم.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*