چرا اسرائیل از موشک هایپرسونیک ایران هراس دارد؟

در حالی که دشمنان ایران در تلاش بودند تا راهی برای از بین بردن توان دفاعی آن بیابند، تهران از موشک مافوق صوت خود که مشابه موشک های مافوق صوت کشورهای بزرگ نظامی است، رونمایی کرد.

به گزارش روتیتر: المیادین در گزارشی آورده است: با بررسی مسیر توسعه تسلیحات و توان نظامی ایران از ابتدای انقلاب اسلامی در اواخر دهه هفتاد میلادی، متوجه می‌شویم که این پیشرفت نظامی همچنان با همان سرعت و اثربخشی پیش می‌رود. این شتاب چشمگیر در توسعه توانمندی‌ها و موقعیت نظامی ایران در حالی صورت گرفت که این کشور با موانع فراوان و مشکلات عظیمی مواجه بود، از جنگ نسبتاً طولانی (حدود ۸ سال) با عراق گرفته تا محاصره، تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، مالی و سیاسی.

ایران مسیر ساخت و توسعه تسلیحات و قابلیت‌های نظامی را دنبال کرد و آن راه‌حل مناسب و لازم برای مقابله با استراتژی غرب (در درجه اول آمریکا) که انقلاب اسلامی این کشور را هدف قرار داده، می‌داند. از این رو ایران، انبارهای بزرگی از موشک‌های بالستیک را ایجاد نمود، موشک‌هایی که ابتدا در رزمایش‌ها و مانورهای آزمایشی و آموزشی و سپس در برخی نبردها، کارآیی منحصر به فرد خود را ثابت کردند. بنابراین جمهوری اسلامی ایران خود را به عنوان بازیگری با قابلیت‌های نظامی تأثیرگذار در سطح جهانی تحمیل کرد، امری که دشمنان آن در منطقه یا غرب، نمی‌توانند آن را درک کنند.

در حالی که دشمنان ایران در تلاش بودند تا راهی برای از بین بردن توانایی‌های دفاعی و نفوذ نظامی و استراتژیک آن در منطقه و سپس جهان بیابند، تهران از موشک مافوق صوت خود که مشابه موشک‌های مافوق صوت کشورهای بزرگ نظامی است، رونمایی کرد و تمام طرح‌های آنها را خنثی کرد.

در واقع نکته حائز اهمیت در موشک‌های مافوق صوت، سرعتی است که این موشک در برخود با اهداف خود دارند. سرعت این موشک‌ها چندین برابر سرعت صوت است و مزیت سرعت امروز در میدان‌های جنگ و نبردها یک ضرورت حیاتی محسوب می‌شود. از این رو موشک مافوق صوت ایرانی، برای خنثی کردن سامانه‌های موشکی پدافند هوایی متخاصم یا فلج کردن هرچه بیشتر توانمندی‌های دشمن بسیار مؤثر است.

مهم‌ترین نکته در افشای موشک‌های مافوق صوت ایران که علیرغم مزیت‌های فنی و توان نظامی این موشک‌ها است، بُعد راهبردی آن است. با توجه به ویژگی‌های این موشک از جمله سرعت فراصوت و غیرقابل رهگیر بودن آن، از این پس هیچ رژیمی، بویژه رژیم صهیونیستی نمی‌تواند ادعا کند در مقابل موشک‌های ایران مصون خواهد بود.

این بعد راهبردی را می‌توان در چارچوب تقابل‌های زیر قرار داد:

اول: در عرصه منطقه‌ای که قطعاً به عرصه بین‌المللی مرتبط است، افشای موشک مافوق صوت از سوی ایران، همزمان با تشکیل حکومت نژادپرستانه صهیونیستی توسط نتانیاهو، پیام و هشداری است برای این رژیم و تجاوزات آن علیه محور مقاومت است. این موشک زمینه‌های پاسخ ایران به هرگونه تجاوز صهیونیستی به ویژه توانایی آن در تضعیف یا از گرفتن ابتکارعمل سامانه‌های پدافند هوایی تل آویو (به عنوان تنها سلاح مقابله با موشک‌ها و پهپادهای ایرانی) را فراهم می‌کند.

دوم: برخورداری ایران از این قابلیت‌های راهبردی در سطح بین‌المللی (موشک‌های مافوق صوت)، آن را در کنار روسیه وچین به عنوان عنصری اساسی و تأثیر گذار در مقابله با آمریکا قرار می‌دهد. زیرا ایران یک طرف اصلی در این جبهه است که اعضای آن به اتفاق آرا به توافق رسیده‌اند تا با یکدیگر در زمینه مقابله با اهداف مختلف آمریکا در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اطلاعاتی و رسانه‌ای همکاری کنند.

در نهایت افزایش توان نظامی ایران، با عامل بین‌المللی مرتبط با پیامدهای عدم بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران در ارتباط است. امری که «رافائل گروسی»، مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی هشداری جدی درباره آن داد. وی زمانی ضرورت بازگشت سریع به این توافق را دید که جایگاه و موقعیت ایران را در صورت تمایلش به داشتن توانمندی‌های غیرمتعارف به ویژه هسته‌ای، در عرصه بین‌المللی شناخت. حالا و با دستیابی ایران به موشک مافوق صوت به موازات آن پیشرفت‌های هسته‌ای، ممکن است کشورهای غربی و جهان را در درگیری ای وارد کند، که هیچ پایانی نمی‌توان برای آن متصور شد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*