چگونه می توان به هر ایرانی ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کرد؟

رئیس جمهور در جریان سفر استانی به سمنان، وعده داد که در صورت اجازه دادن به دولت برای اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه ها امکان افزایش یارانه نقدی به ۲۵۰ هزار تومان وجود دارد.

البته احمدی نژاد درباره چگونگی منابع تامین افزایش یارانه نقدی از ۴۵ هزار تومان کنونی به ۲۵۰ هزار تومان و مهمتر از آن، تبعات تورمی چنین اقدامی توضیحی نداد؛ اما پیش از این در دی ماه سال گذشته در یک گفتگوی تلویزیونی چگونگی محاسبه این رقم را اعلام کرده بود.وی در آن برنامه تلویزیونی گفت؛ «روزانه یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه نفت به پالایشگاه های داخلی و سالانه ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز به شبکه داخلی تحویل می دهیم که با قیمت روز، معادل ۳۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. پولی که ما از ارز برای بودجه می‌گیریم، ۹۰ هزار میلیارد تومان است.

با این حساب ۲۱۰ هزار میلیارد باقی می‌ماند که می‌توانیم این ۲۱۰ هزار را بین مردم تقسیم کرده و به مردم بپردازیم… هم اکنون مردم ۴۰ هزار تومان به عنوان یارانه نقدی دریافت می کنند که می توانیم ۵٫۲۵ برابر این رقم را به مردم پرداخت کنیم.»

با استفاده از نحوه محاسبه ساده رئیس جمهور، پیشنهاد می کنیم دولت نه تنها تمام یارانه مستقیم و پنهان در بودجه را بلکه اساسا تمام رقم بودجه کل کشور را به طور نقدی میان مردم توزیع کند. دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ کل رقم بودجه عمومی و بودجه شرکت های دولتی را ۷۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

بر اساس این پیشنهاد، بایستی دولت کل این بودجه را میان مردم توزیع کند زیرا همانطور که بارهای رئیس جمهور تاکید کرده، «پول بیت المال، حق ملت است و مردم خودشان بهتر می دانند چطور آن را خرج کنند.»

بنابراین با تقسیم ۷۳۰ هزار میلیارد تومان کل بودجه کشور در سال ۱۳۹۲ میان ۷۵ میلیون ایرانی، به هر نفر تقریبا ماهانه ۸۰۰ هزار تومان و سالانه ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد رسید. به عبارت دیگر هر خانوار ایرانی ۴ نفره، در سال جاری ماهانه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دریافت خواهد کرد. البته از آنجا که منابع تامین همه این پول، یارانه ها نیست بهتر است نام آن از یارانه نقدی به سهمیه نقدی یا بودجه نقدی تغییر کند.

البته با استناد به توجیهات احمدی نژاد درباره لزوم توزیع همه منابع یارانه ای میان مردم، می توان به تمامی ابهامات و سوالات درباره تبعات توزیع همه بودجه کل کشور میان مردم، پاسخ داد ؛چرا که رئیس جمهور بارها تاکید کرده که «بیت‌المال باید در اختیار خود مردم قرار گیرد تا آنگونه که صلاح می‌دانند، هزینه شود ،چرا که تجربه نشان داده است که راندمان اداره امور توسط حکومت بسیار پایین است.”

از این رو، این سوال از دولت مطرح می شود چرا تاکنون به جای ماهی ۸۰۰ هزار تومان، فقط ۴۵ هزار تومان به آنان پرداخت می کند؟

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*