پس‌لرزه‌های شکست ۱۴۰۰ در جریان اصلاحات؛ دومینوی استعفا در حزب کارگزاران

پس از استعفای «فرزانه ترکان» و «یدالله طاهرنژاد» از شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، برخی خبرها حکایت از استعفای «حسین مرعشی»، سخنگو و از ارکان اصلی حزب کارگزاران از این حزب دارد.

به گزارش روتیتر ، اگر چه بسیاری از ناظران و کارشناسان سیاسی یکی از دلایل اصلی ناکامی اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ را عملکرد ضعیف دولت روحانی به ویژه در ۴ سال دوم آن دولت ارزیابی می‌کنند اما آتش اعتراضاتی که بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات از ناحیه بدنه جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح‌طلب علیه نهاد انتخاباتی این جریان بلند شد، حکایت از عمق اختلافات در میان طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبان داشت؛ اختلافاتی که به نظر می‌رسد با استعفای سریالی تعدادی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی وارد فاز جدیدی شده است.

۲۱ شهریور ماه بود که «فرزانه ترکان» از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفتگویی از استعفای رسمی خود از این حزب خبر داد. ترکان، چرایی استعفایش از کارگزاران را «زاویه با برخی سیاست‌های حزب خصوصاً در انتخابات اخیر» عنوان کرده بود. وی همچنین با تأکید بر اینکه «مشکل ما در حزب و در جامعه‌ی بزرگتر یعنی اصلاح‌طلبان این است که با زاویه بسته خودشان و فقط به جهت اینکه در قدرت جایی داشته باشند، وارد سیاست شدند و به مشکلات جامعه نگاه کردند» از لزوم جوان‌گرایی در رأس جریان اصلاحات سخن گفته بود.

بیشتر بخوانید

ترکان، همچنین علاوه بر خودش، از استعفای برخی افراد صاحب رأی و تأثیرگذار کارگزاران از این حزب نیز خبر داد. اگرچه نامی از این چهره‌ها نبرد، اما با این حال «شهربانو امانی» دیگر عضو شورای مرکزی کارگزاران، یک روز بعد، از «یدالله طاهرنژاد» (نماینده حزب در جبهه اصلاحات ایران) به عنوان دیگر عضو مستعفی کارگزاران نام برد. با وجود این، به نظر می‌رسد دامنه استعفاها از حزب کارگزاران محدود به این نباشد؛ چه آنکه یکی از اعضای شورای مرکزی کارگزاران در گفتگو با خبرگزاری برنا، از استعفای حسین مرعشی که یکی از ارکان اصلی کارگزاران سازندگی به شمار می‌رود، خبر داد.

اگرچه این عضو کارگزاران که گویا نخواسته نامش فاش شود، تأکید کرده است که هنوز درخواست اعضای مستعفی مورد پذیرش شورای مرکزی قرار نگرفته، اما به نظر می‌رسد دیر یا زود باید شاهد تغییر و تحولات اساسی در حزب کارگزاران باشیم.

طرح مسئله «اصلاح اصلاحات» چند سالی است که توسط برخی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب همچون «محمدرضا تاجیک» به انحای مختلف مورد تأکید قرار می‌گیرد که البته هر بار به بهانه نزدیک بودن به موسم انتخابات از سوی تصمیم‌سازان این جریان به آینده موکول شده است اما به نظر می‌رسد این بار با توجه به مناقشات جدی‌ای که در رأس حزب کارگزاران به عنوان یکی از احزاب محوری جریان اصلاحات رخ داده، باید منتظر تحولات ساختاری در این جبهه سیاسی بود.

به گزارش تسنیم، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد سال جاری برگزار شد و در پی آن آیت‌الله رئیسی با کسب حدود ۶۲ درصد آرای مأخوذه به عنوان هشتمین رئیس جمهور اسلامی ایران انتخاب شد. در این میان عبدالناصر همتی کاندیدای جریان اصلاحات نتوانست توفیق چندانی کسب کند و تنها با حدود ۲ میلیون رأی و کسب ۸ درصد آرای مأخوذه پایین‌تر از محسن رضایی در جایگاه سوم کاندیدهای انتخابات قرار گرفت.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*