تلاش انگلیس برای لغو تحریم‌های ایران!

روتیتر: دولت انگلیس به دلیل مشکل کمبود گاز در این کشور مذاکراتی را با آمریکا و اتحادیه اروپا آغاز کرده تا یک میدان گازی مشترک با ایران در دریای شمال را از شمول تحریم ها معاف و پس از وقفه ۳ ساله تولید گاز در این میدان را از سر بگیرد.
به گزارش روتیتر ،به نقل از وال استریت ژورنال اعلام کرد: دولت انگلیس تلاش دارد با جلب نظر آمریکا و اتحادیه اروپا یک میدان گازی دریای شمال را از تحریم ها علیه ایران مستثنی کند.
شرکت ملی نفت ایران با شرکت بریتیش پترولیوم در یک میدان گازی دریای شمال شراکت دارد. بریتیش پترولیوم در پی وضع تحریم ها علیه ایران تولید گاز از این میدان را متوقف کرده است.
این تلاش در حالی انجام می شود که روی کار آمدن رئیس جمهوری میانه رو در ایران ادامه سیاست های سختگیرانه علیه ایران را سخت تر کرده و از سوی دیگر انگلیس با مشکل کمبود عرضه گاز مواجه است و در صدد است با راه اندازی دوباره این میدان کمبود نیاز خود را جبران کند.
ایران ۵۰ درصد سهام میدان گازی رهوم را در اختیار دارد. تولید گاز از این میدان در سال ۲۰۱۰ و به دلیل تحریم ها متوقف شده است.
بر اساس این گزارش مشخص نیست دولت انگلیس با استناد به چه مواد قانونی و کدام بند از مقررات تحریمی وضع شده علیه ایران خواستار معافیت این میدان از تحریم ها شده است اما اخیرا مقررات جدیدی در اتحادیه اروپا مصوب شده است که امکان ارائه معافیت به برخی پروژه ها تحت شرایط خاص را می دهد.
یک سخنگوی اتحادیه اروپا گفت در دسامبر ۲۰۱۲ مقررات جدیدی در شورای اروپا تصویب شد که مقررات پیشین در مورد تحریم ایران را اصلاح کرد.
سخنگوی وزارت انرژی انگلیس با تایید مذاکرات برای معافیت میدان رهوم از تحریم های ایران گفت: ما در حال رایزنی با اتحادیه اروپا در این زمینه هستیم و در وقت مقتضی گزارش مذاکرات منتشر خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجی آمریکا نیز از مذاکرات لندن با واشنگتن در این باره خبر داد اما از ذکر جزئیات بیشتر در این باره خودداری کرد.
میدان گازی رهوم پیش از توقف تولید هر روز ۵٫۴ میلیون مترمکعب گاز تولید می کرد. این رقم معادل ۵ درصد کل تولید کنونی گاز انگلیس است.
ایران در سال ۱۹۷۳ با تشکیل یک شرکت سرمایه گذاری مشترک در این میدان سهیم شد. در سال ۱۹۷۷ گاز در این میدان کشف شد اما به دلیل مشکلات فنی در سال ۲۰۰۵ بهره برداری از این میدان آغاز گردید.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*