هشدار دکتر ترکاشوند به مدیران:سوال مدرم بی جواب نماند

روتیتر:ذره بین شهرداری بر پیگیری امور مردمی از سوی مدیران/ سئوال ارباب رجوع بی جواب نماند

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ،شهردار کرج گفت: شهرداری با حساسیت ویژه ای پیگیر انجام امور مردمی همچنین حصول اطمینان از پاسخگویی شایسته سریع و شفاف مدیران به شهروندان و مراجعه کنندگان به شهرداری های مناطق است.

علی ترکاشوند  با اشاره به فرازی از سخنان ارزشمند ایت الله فاضل لنکرانی با این عنوان که “من پنجاه سال است دارم اسلام میخوانم بگذارید خلاصه اش را بگویم واجبات را انجام بده، به جای مستحبات به کار مردم برس و کار مردم را راه بیانداز اگر کسی در قیامت از تو سئوال کرد بگو فاضل گفته بود…”  گفت: این سخن ارزشمند به صراحت بر انجام امور مردم تاکید دارد و می تواند برای هم مسئولین و خدمت گذاران نظام در عراصه های مختلف الگوی مفیدی باشد.

وی با عنوان اینکه عمیق شدن به این سخن ساده و شیوا معنای دیگری را نیز به ذهن متبادر می کند و آن رسیدن به روش هایی برای اصلاح سیستم ها و روش های انجام امور مردمی است، بیان کرد: مسئولین در هر سمت و جایگاهی علاوه بر داشتن وظایف تعیین شده  اداری و هدایت مجموعه همسو با اهداف پیش بینی شده، رسالت مهمتری را برعهده دارند و آن “جلب رضایتمندی” مردم است زیرا معتقدیم همه نهادها، سازمان ها و ارگان های اداری برای خدمت رسانی به مردم ایجاد شده اند.

تفویض اختیار به مدیران مناطق جهت تسهیل کار شهروندان

شهردار کرج در بخشی دیگر با اشاره به تفویض اختیار به مدیران مناطق ۱۲گانه شهرداری کرج در خصوص برپایی ملاقات ها و دیدارهای مردمی، این سیاست گذاری را تسهیل و رفاه شهروندی ذکر و عنوان کرد: مدیران شهری در مناطق افرادی توانمند و آگاه به مسائل شهری پیرامون خود هستند که می توانند با میزان آگاهی و اشرافی که به مسائل و مشکلات منطقه دارند در خصوص اخذ تصمیمات کاربردی با هدف رفع مسائلی که از سوی ساکنین مطرح می شود، عملکردی بسیار موفق داشته باشند.

ترکاشوند با ارزیابی مثبت از توان، تجربه و اختیارات قانونی مدیران در مناطق ۱۲گانه شهرداری کرج بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های انسانی، امکانات و اختیارات مدیران در راستای پاسخگویی و پیگیری امور مردمی تاکید و تصریح کرد: بی شک مدیران مناطق به نحو مطلوبی در مقام پاسخگویی به شهروندان و رفع مشکلات مطرح شده از سوی آنان قرار دارند که با توجه به این امر بر جای ماندن مشکلات و بی پاسخ ماندن نیازهای شهروندان به هیچ وجه توجیه منطقی ندارد.

وی برگزاری ملاقات های مردمی را در ایجاد فضای دوستانه بین مردم و مدیران شهری موثر دانست و تاکید کرد: مسائل و مشکلات مردمی باید گونه ای از سوی مدیران رفع و رجوع شود که نیاز به حضور و طرح مجدد مسئله از سوی شهروندان با مدیریت شهری نباشد.

اهمیت و نقش اصلاح و بهبود روش ها در نظام اداری انکار ناپذیر است

شهردار کرج گفت: اهمیت و نقش اصلاح و بهبود روش ها در نظام اداری انکار ناپذیر است  و می توان گفت در صورتی که این سیستم عملکردی موفق داشته باشد سازمان ها در تحقق اهدافشان به ویژه جلب رضایت شهروندان موفقیت بیشتری خواهند داشت.

بررسی مطالعات و تجارب مدیران موفق مبین آن است که اصلاح و تجدید نظر مستمر در سیستم ها و روش های انجام کار با توجه به پیشرفت فن‎آوری همچنین افزایش خواسته ها و نیازهای مردمی امری اجتناب ‏ناپذیر است.

ترکاشوند ادامه داد: در غیر اینصورت باید اذعان داشت سیستم های اداری به ویژه سازمان های مردمی که در راس آن نیز مدیریت شهری قرار دارد، پاسخگوی نیازهای جامعه نخواهد بود؛ بر این اساس تلاش برای ایجاد هماهنگی بین روش های انجام کار متناسب با تحولات اجتماعی و نیازهای مردم ضروری است.

تکریم ارباب رجوع اولویت اول شهرداری در انجام امور

شهردار کرج در ادامه با تاکید بر ضرورت تکریم ارباب رجوع به ویژه در شهرداری انجام این مهم را اصل مشتری مداری ذکر و عنوان کرد: این امر رویکرد اصلی و مهم شهرداری در انجام امور مردمی محسوب می شود که در نهایت نیز زمینه را برای رفع مشکلات شهر و شهروندان آماده می کند.

ترکاشوند، رفع مشکلات شهروندی را از مهمترین مسائلی دانست و با تاکید بر اینکه مدیریت شهری کرج و مجموعه شهرداری های مناطق باید به انجام این مهم توجه ویژه ای داشته باشند، اظهار داشت: علاوه بر این لازم است ضمن توجه به این مهم همه برنامه های مدیریتی با هدف رفع ریشه ای مشکلات شهری و فراهم آوردن شرایط مطلوب و ایده آل زندگی شهروندی تدوین شود.

وی با اشاره به برگزاری ملاقات های مردمی که هم اکنون نیز بطور مستمر توسط مناطق صورت می گیرد، عنوان کرد: ملاقاتها کاملا مردم محور و فرصتی شایسته برای گفتگوی شهروندان و ساکنین با مسئولان شهری است که کارکردی دو سویه برای مردم و مسئولین دارد و به تبع آن  نیز خروجی های مثبت بسیار زیادی را که انتفاع شهر و شهروندان در آن ترسیم می شود در پی دارد.

ترکاشوند با اذعان بر اینکه مشارکتهای مردمی در رفع مشکلات شهر نقش اساسی دارد، گفت: طراحی، تدوین و اجرای برنامه هایی با محور “گفت و شنود” با شهروندان و بررسی مشکلات و مسائل شهری می تواند در فراهم آوردن زمینه های مساعد به منظور ایجاد انگیزه و علاقه شهروندان برای مشارکت در امور شهری و همکاری و تعامل با مدیران شهری بسیار موثر باشد، ضمن آنکه اجرای این طرح ها و سیاست ها برای شناساندن عملکرد شهرداری یک ضرورت محسوب می شود.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*