پرنده مرگ جان ۳۸ نفر را گرفت؛ ۱۴۰ به خانه نرسید

روتیتر:بازهم پرنده مرگ در ایران ساز جان باختن ۳۸ نفر دیگر را نواخت و به سادگی هموطنانمان را به کام مرگی نا خاسته کشاند.

پس از سقوط هواپیمای مرحو دکتر دادمان ف سردار کاظمی ، c130 و چندین هوایپمای دیگر اینبار نوبت به ایران ۱۴۰ رسید تا در قلب پایتخت جان ۳۸ نفر را از حرکت بازدارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، ماجرای سقوط هواپیماهای خطوط هواپیمایی ایران به داستانی واقعی اما تراژیک بدل گشته که می بایست هر از چند گاهی خبر به خاک سپردن هموطنان را در شرایطی اسفبار یا مخابره کرد و یا شنید و هیچ مقام مسوولی در این باره چاره اندیشی نمی کند گرچه تحریم ها به مستمسکی برای پایین بودن کیفیت های هواپیماهای فعال در خطوط هوایی ایران بدل شده اما این تمام آنچه باید به خانواده های داغدار پایخگویی کرد نیست ودر دنیای امروز عذری است بدتر از گناه .

اتخاذ راهی برای خروج خرید هواپیما از فضای تحریم ها می بایست در دستور کار دولتمردان و مردان و کاردانان دیپلماسی قرار گیرد نه در حد مصاحبه و وعده که در سطح عمل و اجرا تا ضرایب ایمنی خطوط هوایی ایران حداقل به استاندارد های جهانی ارتقا یابد.

“۳۸ کشته و دست کم ۱۰ مصدوم” ، این آخرین آمار از حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در شهرک آزادی است که شمار کشته شدگانش از دقایقی پس از حادثه تا کنون نوسانی ۱۰ نفره داشت .

هواپیمای ایران ۱۴۰ با ۴۸ مسافر و خدمه در ساعت ۹:۱۸ امروز باند فرودگاه را به مقصد طبس ترک کرد و کمتر از ۴ دقیقه پس از بلند شدن به دلیل نقص فنی درخواست فرود اضطراری داشت اما قبل از فرود ایمن در باند مهرآباد با برخورد به دیوار کارخانه شیشه‌سازی مینا طعمه حریق شد.

پس از آن گفته شد که حدود ۱۰ نفر دیگر از سرنشینان این هواپیما نیز به بیمارستان‌های پیامبران ، امام خمینی(ره) و درمانگاهی در همان محل منتقل شده‌اند.

یک فروند هواپیمای مسافربری صبح امروز در شمال فرودگاه مهرآباد تهران دچار سانحه شد و ۳۸ سرنشین‌ آن در دم جان باختند.

 

این هواپیما ۴۸ مسافر داشته که ۱۰ تن آن در شرایط مراقبت‌های ویژه قرار دارند که یک تن از آنها جان باخته است.

در این هواپیما، ۳۴ بزرگسال، سه کودک زیر ۱۲ سال و سه کودک زیر دو سال در کنار دو خلبان، دو مهماندار، دو کارشناس فنی و دو محافظ حضور داشته‌اند.

این هواپیما ایرانی، مدل ۱۴۰ آنتونوف متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان، «هسا» است که ۴ دقیقه بعد از پرواز، نقص فنی خود را اعلام کرد و حدود ۲۷ دقیقه بعد دچار سانحه شد.

معاون استاندارد پرواز هواپیمایی کشور در همان ساعات اولیه توضیح داد: این هواپیما در ساعت ۹:۲۰ دقیقه از فرودگا مهرآباد پرواز کرده اما به تقاضای برج مراقبت گردش به چپ نمی‌کند و به سمت راست می‌رود و درنتیجه در داخل منطقه سقوط می‌کند.

***

سقوط هواپیمای مسافربری در تهران

نیمی از بدنه هواپیما سانحه‌دیده در خیابان “شیشه مینا” و نیمه دیگرش نیز داخل پادگان صنایع هوایی افتاده است.

دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی در این حادثه از شعاع چندکیلومتری دیده می‌شود و ترافیک منطقه سنگین است.

با گذشت ساعتی از حادثه هم‌چنان بالگردهای هلال‌احمر و اورژانس در آسمان منطقه برای امداد حاضر هستند و علیرغم جمعیت زیاد، عملیات امدادرسانی و نظم‌بخشی آغاز و خیابان «شیشه مینا» و چند خیابان منتهی به آن نیز مسدود شدند. در این زمان هم‌چنان از حضور خبرنگاران و عکاسان به محل حادثه جلوگیری می‌شد.

به گفته یکی از شاهدان عینی، در زمان سقوط هواپیما، یک راننده تاکسی که مشغول تماشای لحظه سقوط بود، با یک دستگاه خاور برخورد کرد و از وضعیت راننده تاکسی گزارشی در دست نیست.

حادثه سقوط هواپیما و مواردی شبیه این موارد نیازمند حضور سریع و به هنگام خبرنگاران در صحنه حادثه است که امروز پلیس برای حضور سریعتر به خبرنگاران موتورسوار اجازه تردد در خط ویژه را داد.

همه اینها درحالیست که عده‌ای در میان جمعیت اقدام به فروش آب معدنی به چندین برابر قیمت کردند.

***

دکتر امین صابری‌نیا رییس اورژانس کشور در ساعت ۱۰:۲۰ اخبار اولیه درباره مصدومان و کشته‌شدگان سانحه هوایی صبح امروز را اعلام کرد و گفت: بلافاصله اورژانس تهران کدهای زمینی و هوایی خود را جهت ارائه خدمات درمانی و امدادی به محل حادثه اعزام کرد. بنابر اخبار اولیه، ۵ مصدوم این حادثه جهت کامل شدن خدمات درمانی به بیمارستان امام منتقل شدند اما متاسفانه مسافران سر صحنه جان خود را از دست دادند.

خبر تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای هماهنگی بحران در استانداری تهران ساعت: ۱۰:۳۰

مدیرکل بحران استان تهران از تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای هماهنگی بحران در استانداری تهران به دنبال سقوط هواپیما خبر داد.

رحمتی گفت: دقایقی پس از سقوط هواپیما در محدوده شهرک آزادی نیروهای مدیریت بحران راهی محل حادثه شده و برابر آخرین گزارشات به محل رسیده‌اند.

وی با بیان اینکه هم اکنون نیروهای اورژانس، آتش نشانی، انتظامی، خدماتی و … در محل حاضرند، گفت: این هواپیما که متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان بوده حدود ۴۰ مسافر داشته است اما از وضعیت قطعی آنان خبری در دست نداریم.

مدیرکل بحران استان تهران از تشکیل جلسه فوق العاده شورای هماهنگی بحران در استانداری تهران خبر داد و گفت: به دنبال سقوط هواپیما این جلسه تشکیل شده و تصمیماتی پیرامون این حادثه در این جلسه اتخاذ خواهد شد.

رحمتی زمان اعلام دقیق جزییات این سانحه را به پس از تشکیل شورای بحران استان موکول کرد و ابراز امیدواری کرد که در سانحه با حداقل تلفات مواجه شویم.

معاون سازمان هواپیمایی کشوری در ساعت ۱۱

حمید حبیبی از اعزام تیم بررسی سانحه این سازمان به محل سانحه خبر داد و اعلام کرد: این هواپیما با ساختمان‌های امنیتی و نظامی برخورد نکرده است.

وی  اظهار کرد: این هواپیما به شماره ثبت EP-GPA متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان حوالی ورزشگاه آزادی دچار سانحه شد.

معاون سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: جزئیات این سانحه به زودی اعلام می‌شود.

***

در ساعت ۱۱:۰۹ ، مسئول روابط عمومی کل سپاه با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر اینکه هواپیمایی که صبح امروز در تهران سقوط کرده متعلق به سپاه است، این خبر را تکذیب کرد..

***

معاون استاندارد پرواز هواپیمایی کشور اعلام کرد:‌ علت دقیق سانحه سقوط هواپیمای مسافربری در تهران باید توسط تیم بررسی حادثه اعلام شود .

حبیبی در ساعت: ۱۱:۲۸ اعلام کرد: این هواپیما در ساعت ۹:۲۰ دقیقه از فرودگان مهرآباد پرواز کرده اما به تقاضای برج مراقبت گردش به چپ نمی‌کند و به سمت راست می‌رود و درنتیجه در داخل منطقه سقوط می‌کند.

***

معاون بحران وزیر راه و شهرسازی درباره‌ علت سقوط این هواپیما اظهار کرد: ۱۱ کارگروه بررسی از سوی سازمان‌های ذیربط در محل حادثه مستقر شده‌ و در حال پیگیری و ارزیابی دلایل سقوط هواپیما هستند.

مجیدی افزود: در حال حاضر رییس سازمان هواپیمایی کشوری و دیگر مسئولان ذیربط وارد محل سقوط هواپیما شده و با بررسی شرایط وقوع حادثه و جعبه سیاه هواپیما علت اصلی سقوط مشخص خواهد شد.

***

رئیس اورژانس تهران در ساعت ۱۱:۴۳ ، در پاسخ به اینکه آیا افرادی که در خارج از هواپیما بوده‌اند نیز صدمه دیده‌اند توضیح داد: سقوط در انتهای باند هواپیما اتفاق افتاده و هواپیما به دیوار انتهای باند برخورد کرده است. افرادی که در صحنه بوده‌اند آسیب جدی ندیده‌اند و حادثه عمدتا در محدوده خود باند مهار شده است و آسیب بیشتر شامل مسافران هواپیما بود.

سقوط هواپیمای مسافربری در تهران

دهقان پوردرباره آخرین آمار مجروحان و کشته شدگان این حادثه گفت: بر اساس آمار اعلامی از سوی وزارت راه و ترابری ۴۰ مسافر و هشت خدمه در این حادثه جان باخته‌اند.

وی با بیان اینکه در ساعت ۹:۲۲ با مرکز اورژانس تهران تماس گرفته شده است، گفت: سه مصدوم به وسیله خطوط هوایی در اورژانس تهران به بیمارستان امام منتقل شدند که این افراد دچار سوختگی وسیع شدند.

دهقان پور افزود: بر اساس اظهارات افرادی که با حضور در صحنه کار کارشناسی انجام داده‌اند این سه مصدوم از مسافران هواپیما بوده که به بیرون پرتاب شده‌اند.

وی درباره وضعیت مصدومان حادثه گفت: مصدومان سوختگی وسیع دارند که این موضوع وضعیت بیماران را بدتر می‌کند که در حال حاضر این مصدومان تحت مراقبتهای خاص هستند.

***

جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ در ساعت:‌۱۱:۴۰، محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده را در محل سقوط هواپیما اعلام کرد.

سرهنگ حسن عابدی در این باره گفت: بلافاصله پس از سقوط حادثه تیم‌های راهور به محل حادثه حاضر شده و با هدف روانسازی و سرعت‌دهی به عملیات امدادگران، محدودیت‌های ترافیکی در این محل اعمال شد.

وی با بیان این که براین اساس از جنوب به شمال خیابان “شیشه مینا” از جاده مخصوص مسدود است و تنها خودروهای امدادی و مجاز می‌توانند تردد کنند، گفت: در شمال به جنوب نیز از اتوبان تهران کرج و سر خیابان ولیعصر(عج) محدودیت اعمال شده است.

جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ که خود نیز در محل حادثه حضور داشت با بیان اینکه مسیر جایگزین به سمت غرب خیابان ولیعصر(عج) بعد از شیشه مینا اعلام شده است، گفت: خوشبختانه مشکل ترافیکی در محل نداریم.

عابدی با بیان اینکه نیروهای راهور در محل حضور کامل داشته و در آماده‌باش هستند، گفت: تا زمان تخلیه کامل محل و اتمام عملیات امدادی، عوامل انتظامی و راهور در محل حضور خواهند داشت.

وی درخصوص وضعیت ترافیکی در دیگر محورهای منتهی به این منطقه نیز گفت: مشکل ترافیکی خاصی در این منطقه وجود ندارد.

***

ساعت:‌۱۱:۴۷ یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به سقوط هواپیمای مسافربری در حوالی تهران، گفت که نباید به این هواپیما اجازه پرواز داده می‌شد.

مهرداد لاهوتی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تاسف از سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ و تسلیت کشته شدن تعدادی از هموطنان‌مان در این حادثه، گفت: اولین فروند این هواپیما در اصفهان در پرواز آزمایشی سقوط کرده بود، همچنین اعضای کمیسیون عمران که دو بار از مراحل ساخت هواپیما بازدید کرده بودند نگرانی خود را در این رابطه اعلام کرده بودند.

وی اضافه کرد: نباید به این هواپیما اجازه پرواز داده می‌شد که امروز شاهد این حادثه تلخ باشیم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برای سازمان هواپیمایی متاسف هستم زیرا این حادثه پیش‌بینی می‌شد.

***

فرمانده نیروی انتظامی از ثبت لحظه سقوط هواپیما توسط دوربین‌های ترافیکی خبر داد.

سردار اسماعیل احمدی مقدم صبح امروز در نشست صمیمی با خبرنگاران حوزه انتظامی که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، ضمن ابراز تاسف از حادثه سقوط هواپیما در تهران گفت: در هنگام سقوط دوربین‌های ترافیکی آن منطقه تصاویر را ضبط کرده و این در حالی بوده که یکی از موتورهای هواپیما آتش گرفته بود.

وی با بیان اینکه این هواپیما ۴۰ مسافر داشت که ۸ نفر آنها خدمه بودند، گفت: هواپیما متعلق به سپاهان ایر بوده است.

***

ساعت ۱۲ خبر انتقال تعدادی از مصدومان حادثه هواپیما به بیمارستان پیامبران اعلام شد.

مدیر روابط عمومی اورژانس تهران گفت: سه نفر از مصدومان حادثه هواپیمایی امروز توسط بالگرد اورژانس تهران جهت ادامه روند درمانشان به بیمارستان امام خمینی (ره) منتقل شدند.

حسن عباسی  گفت: دو نفر از مصدومان آقا و یک نفر خانم و حدودا بین ۳۰ تا ۴۰ ساله هستند.

وی همچنین گفت: بنابر اعلام شاهدان عینی شش نفر از مصدومان حادثه هواپیمای امروز توسط ون و اهالی حاضر در محل حادثه به بیمارستان پیامبران منتقل شدند.

سقوط هواپیما

***

ساعت:‌۱۲:۰۲ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از اعزام بیش از ۱۰۰ آتش‌نشان و تعدادی از فرماندهان آتش‌نشانی به محل سقوط هواپیما خبر داد.

سید جلال ملکی در این باره گفت: بلافاصله پس از وقوع حادثه ستاد فرماندهی آتش نشانان هفت ایستگاه را در نزدیک‌ترین موقعیت به محل سقوط هواپیما در خیابان شیشه مینا قرار داشتند به محل حادثه اعزام کرد.

وی با بیان اینکه آتش‌نشانان بلافاصله موفق به مهار و اطفای کامل حریق این هواپیما شدند، گفت: متاسفانه تعدادی از مسافران هواپیما دچار سوختگی شده‌اند.

ملکی که خود نیز در محل حادثه حضور داشت، با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ آتش نشان به همراه تعدادی از فرماندهان و مسئولان آتش‌نشانی تهران در محل حادثه حضور دارند، گفت: حریق به طور کامل اطفا شده و آتش‌نشانان با استفاده از جرثقیل مشغول باز کردن مسیر و برداشتن تکه‌های هواپیما از سطح خیابان هستند.

***

ساعت ۱۳:۲۳ وآخرین وضعیت بالینی مصدومان سقوط هواپیما در بیمارستان امام

رییس بخش اورژانس بیمارستان امام (ره) گفت: با وجود آنکه علائم حیاتی سه مصدوم حادثه سقوط هواپیما که به بیمارستان منتقل شده‌اند با ثبات است، اما یکی از این مصدومان (خانم) بالای ۶۰ درصد و یکی از آقایان مصدوم نیز حدود ۸۰ درصد سوختگی دارد.

دکتر سید حسین سیدحسینی داورانی  هرچند که از اسامی مصدومان به صورت قطعی اطمینان نداشت، اما در عین حال گفت: مصطفی مزرعتی و زهره شکاری از مصدومان سانحه هوایی که زن و شوهر هستند ۸۰ و ۶۰ درصد سوختگی دارد.

وی گفت: این خانم و آقا سوختگی‌های عمیقی دارند البته از نظر موارد دیگر یعنی ضربه شکمی، مغزی و… بررسی شده‌اند و مشکلی نداشته‌اند.

سیدحسینی داورانی گفت: بیمار سوم (تیمور خسروی) سوختگی کمتری دارد و از ناحیه بازو دچار شکستگی شده است و اکنون در آی‌سی‌یو بیمارستان بستری است. سوختگی وی نیز زیر ۲۰ درصد است.

رییس بخش اورژانس بیمارستان امام (ره) گفت: این مصدومان از نظر هوشیاری وضعیت‌شان خوب است اما از آنجا که دو نفر از مصدومان دچار سوختگی شدید شده‌اند و راه هوایی آنها دچار التهاب شده است، برای آنها لوله کار گذاشته‌ایم تا راه هوایی‌شان باز باشد. این بیماران به دلیل داروهایی که برایشان استفاده شده، اکنون هوشیار نیستند.

وی درباره وضعیت عمومی این مصدومان گفت: علائم حیاتی این بیماران با ثبات است و تحت کنترل قرار دارد اما سوختگی‌هایشان وسیع است. پیش‌آگهی سوختگی‌ها نیز در طولانی‌مدت مشخص خواهد شد.

***

ساعت ۱۳:۱۲ و آخرین اعلام از جلسه مدیریت بحران برای حادثه امروز

جلسه کارگروه مدیریت بحران استان تهران در پی حادثه سقوط هواپیما در فرودگاه مهر آباد به ریاست استاندار تهران تشکیل شد.

استاندار تهران پس از وقوع حادثه وارد محل سقوط هواپیمای آنتونوف در فرودگاه مهر آباد شد.

بر اساس اعلام استانداری تهران جلسه مدیریت بحران استان تهران به ریاست حسن کریمی معاون عمرانی استانداری، سید مجید حسینی راهور تهران، رضا بستو معاون عملیات پلیس؛ علی میزبان رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ محسن سمیعی مدیرکل امنیتی استانداری تهران؛ مسلم عادلی رئیس دبیرخانه شورای تامین استان تهران؛ شاهین فتحی معاون هلال احمر تهران؛ رحمان بهمن زاده مشاور شبکه ۵ تهران؛ غلامحسین آرام معاون امور فنی و عمرانی فرماندار تهران؛ جعفر میعاد فر معاون اجرایی اورژانس کشور، حسن نوری رئیس اورژانس پیش بیمارستانی؛ ستایشی معاون قضایی دادگستری تهران؛ دکتر نازپرور رئیس پزشکی قانونی استان تهران؛ واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهرن، همراه با نماینده فرودگاه مهرآباد و سید هادی کسایی زاده عضو شورای اطلاع رسانی استان تهران برگزار شد.

در این جلسه هر یک از اعضا آخرین اقدامات انجام شده و اطلاعات مربوط به سانحه هواپیمایی را اعلام کردند.

بر اساس این گزارش هم اکنون شهردار تهران؛ استاندار تهران و مدیرکل بحران استان تهران در فرودگاه مهر آباد مستقر هستند. رحمتی طی تماس تلفنی با کارگروه مدیریت بحران استان تهران آخرین آمارها را ارائه کرد.

در این جلسه اعلام شد: این پرواز که توسط هواپیمای مدل آنتونف ۱۴۰ به مقصد تهران- طبس بوده و متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان است؛ قرار بود ۴۱ مسافر را جابجا کند که یکی از مسافران به پرواز نمی رسد و ۳۴ مسافر بزرگسال؛ سه مسافر کودک و سه نوزاد همراه با دو خلبان به نام‌های کاپتان ایزدپناه و کاپتان برقعیان همراه با دو مهماندار و دو فنی تمام مسافران و خدمه پرواز را تشکیل می دادند.

پزشکی قانونی تهران اعلام کرد: تا کنون و برابر خبری که از سازمان پزشکی قانونی رسیده است، ۳۸ تن در پی سقوط هواپیما در شهرک آزادی جان خود را از دست داده‌اند که ۳۷ نفر از آنان در حال انتقال به مراکز پزشکی قانونی هستند و یک تن دیگر نیز در بیمارستان جان خود را از دست داده است.

بر این اساس، در میان جان باختگان ۲۳ مرد، ۱۰ زن، یک دختر نوجوان، یک دختر خردسال، دو پسر خردسال و یک نوزاد شیرخوار وجود دارد.علت مرگ این افراد پس از بررسی در پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.

اورژانس کشور و تهران هم در این جلسه اعلام کردند: در کل ۹ مصدوم به ۲ بیمارستان منتقل شدند. از این تعداد یک مصدوم جان خود را از دست داد و حال دو مصدوم نیز خوب نیست. درمجموع از تعداد ۸ مصدوم باقیمانده چهار نفر زن و چهار نفر مرد هستند.

اورژانس اعلام کرد: پنج آمبولانس و یک بالگرد در فرودگاه مستقر بودند که سه مصدوم با بالگرد منتقل شدند.

جعبه‌های سیاه هواپیما پیدا شدعلاوه بر تعیین محمد شهبازی به سمت مسئول بررسی سانحه هوایی ایران ۱۴۰ در ساعت ۱۴:۳۰ معاون مدیریت بحران وزیر راه و شهرسازی از پیدا شدن هر دو جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده ایران ۱۴۰ خبر داد و ظهار کرد:‌ پس از پایان یافتن مراحل جست‌وجو، هر دو جعبه سیاه هواپیمای ایران ۱۴۰ سقوط کرده شرکت هسا پیدا شد.

وی افزود: با پیدا شدن این جعبه‌های سیاه بررسی محتویات آن‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت تا کمیته‌های بررسی، دلایل اصلی سقوط را مشخص کنند.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی دستورات لازم برای رسیدگی به خانواده جان باختگان صادر شده است و همه سرنشینان این هواپیما و همچنین اشخاص ثالث تحت پوشش بیمه بوده اند.

سقوط هواپیما

سقوط هواپیما

***

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از دستور وزیر برای رسیدگی به وضعیت مصدومان سانحه هوایی روز یکشنبه در تهران و تامین امکانات درمانی خبر داد.

دکتر عباس زارع‌نژاد  گفت: وزیر بهداشت به دنبال دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی به مسائل درمانی آسیب‌دیدگان سانحه هوایی امروز، معاون درمان وزارت بهداشت را مامور رسیدگی ویژه به وضعیت مصدومان این سانحه هوایی کرد.

وی گفت: وزیر بهداشت از معاون درمان خواسته است اقدامات لازم برای تامین امکانات درمانی مصدومان این سانحه به صورت کامل انجام شود.

***

دکترحسن روحانی رییس‌ جمهوری عصر امروز در پی سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ دستور داد که از ادامه پرواز این نوع هواپیما ممانعت به عمل آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با ابراز تأثر شدید از این حادثه تأسف‌بار، ضایعه درگذشت تعدادی از هموطنان عزیز را به خانواده آنان و ملت بزرگ ایران تسلیت و شفای عاجل مصدومان حادثه را از درگاه خداوند مسألت کرد.

رییس‌ جمهوری در جلسه هیات دولت به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور داد همه اقدامات لازم برای رسیدگی و تأمین امکانات کامل درمانی برای آسیب‌دیدگان این سانحه صورت پذیرد.

دکتر روحانی همچنین از وزیر راه و شهرسازی خواست گزارش کاملی از چگونگی وقوع سانحه و علل آن ارایه نماید و تا رسیدگی کامل، از ادامه پرواز این نوع هواپیما ممانعت به عمل آمده و رعایت کامل استانداردهای فنی در همه پروازها مورد تأکید و توجه ویژه قرار گیرد.

***

هواپیمای ایران ۱۴۰ نباید پس از ۸:۳۰ پرواز می‌کرد!

هواپیمای مدل ۱۴۰ آنتونوف شرکت هواپیمایی سپاهان در حالی امروز پس از سقوط منجر به فوت ۳۸ نفر از هموطنان‌مان شد که تیم سپاهان با همین هواپیما برای بازی مقابل گسترش فولاد به تبریز سفر کرده بود.

رسول خوروش، سرپرست تیم فولاد مبارکه سپاهان  با بیان اینکه به ما اعلام کرده بودند که بعد از ساعت ۸:۳۰ صبح نمی‌توان با این هواپیما پرواز کرد، گفت: در حالی امروز این اتفاق افتاده است که ما شنیدیم هواپیما ساعت ۹:۲۰ پرواز کرده است.

وی ادامه داد: به ما اعلام کرده بودند که به علت گرما و فشار هوا امکان پرواز بعد از ساعت ۸:۳۰ صبح کم می‌شود، یعنی ما اگر بعد از ساعت ۸:۳۰ صبح می رفتیم ممکن بود هواپیما به پرواز درنیاید. شاید آن‌ها می‌خواستند تا به موقع برسیم اما این در حالی است که پرواز چارتر در اختیار خودمان است و ما خودمان ساعت پرواز را تعیین می‌کنیم اما برای اولین بار ساعت پرواز را خود آن‌ها تعیین کردند. من از نظر فنی این مسائل را نمی‌دانم و درست نیست که در این خصوص اظهار نظر کنم.

سرپرست تیم فولاد مبارکه سپاهان با ابراز تاسف از حادثه صبح امروز عنوان کرد: همه بازیکنان تیم و اعضای باشگاه سپاهان از حادثه صبح امروز ناراحت و متاسفند مخصوصا اینکه ما سه یا چهار روز قبل با خدمه این هواپیما به تبریز رفته بودیم.

خوروش در مورد چگونگی پروازهایشان با هواپیمای این شرکت هواپیمایی گفت: ما کلا سه پروازمان را به تبریز، کرمان و بندرانزلی در طول سال اگر نمی‌توانستیم از شرکت‌های هواپیمایی همچون ایران ایر، ماهان و… بلیت تهیه کنیم، از این هواپیما استفاده می‌کردیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه ممکن بود این اتفاق برای تیم سپاهان بیفتد خاطرنشان کرد: به هر حال اتفاق است و می‌افتد اما ما از این موضوع بسیار ناراحتیم. تمامی بازیکنان و کادر فنی و همچنین اعضای باشگاه سپاهان از این موضوع بسیار متاثرند و امیدواریم که غم آخر بازماندگان آن‌ها باشد.

سرپرست تیم فولاد مبارکه سپاهان با تاکید بر اینکه باید شرکتهای هواپیمایی‌ نسبت به این شرکت‌ها سخت‌گیرانه‌تر تصمیم‌گیری کنند، گفت: هرچند دلیل این اتفاق مشخص نیست اما شاید می‌توانستند از این قضیه جلوگیری کنند. به هر حال ما برنامه‌ای در آینده برای خانواده این عزیزان از دست رفته داریم و از صمیم قلب به آن‌ها تسلیت می‌گوییم.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*