رئیس مجلس: اقدامات جمعیتی نباید با دستپاچگی و شتاب انجام شود

روتیتر:رئیس مجلس مسئله جمعیت را مسئله‌ای چندوجهی دانست و اظهار کرد: آمار ۲۲۰ هزار سقط جنین و غیر قانونی بودن بیش از نیمی از آن آمار خطرناکی است که باید وزارت بهداشت به آن توجه نماید.

به گزارش  پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ، علی لاریجانی در همایش روز جهانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان این که سیاست‌های جمعیتی ابلاغی توسط رهبری ابعاد مختلفی دارد، گفت: این سیاست‌ها پس از تدوین در مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغ توسط رهبری در بخش‌های مختلف لازم‌الاجرا و مورد توجه است.

وی افزود: موضوع مهاجرت، مرگ و میر و زاد و ولد سه بخش اصلی این سیاست‌ها است و در بخش دیگر آن مباحث مدیریتی در مورد مسائل جمعیت مطرح است. اما آنچه که مهم است این است چالش‌های پیش روی سیاست‌های جمعیتی بسیار متعدد است و یکی از این چالش‌ها این است که بین کارشناسان یک اجماع وجود ندارد و نظرات مختلفی مطرح می‌شود.

لاریجانی خاطر نشان کرد: بخشی از کارشناسان جمعیتی معتقدند روند کاهشی جمعیت در کشور مقطعی است و در آینده شرایط اصلاح می‌شود و به همین دلیل باید به جای حساسیت بر مساله‌ی جمعیت روی توسعه حساس بود و عده‌ی دیگری از کارشناسان می‌گویند روند کاهشی جمعیت در حال پیشرفت است و اگر همین طور پیش برویم به مشکل برخواهیم خورد و لازم است در این زمینه فکری شود.

وی ادامه داد: آمارها در این زمینه نشان می‌دهد که زنانی که فردگرا هستند اقبال بیشتری نسبت به تک فرزندی دارند و بر این اساس و در مقابل زنانی که مشارکت همسر را در خانه دیده باشند، تمایل بیشتری به فرزندآوری دارند. در مردان نیز فردگرایی و عدم امنیت شغلی در تمایل به فرزندداری موثر است و به نظر می‌رسد با توجه به آمارها به نظر آن دسته از کارشناسانی که شرایط فعلی را مقطعی می‌دانند این موضوع نمی‌تواند درست باشد.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد:‌البته باید توجه داشت اقدامات جمعیتی نباید با دستپاچگی و شتاب باشد و باید از کارهای عجولانه در این زمینه پرهیز کرد و باید سنجید که مشوق‌هایی که در گذشته برای فرزندآوری وجود داشته، به چه میزان با باورهای مردم همراه است و لازم است نوع مشوق‌ها متناسب با شرایط اقتصادی کشور و باورهای جمعیتی باشد. به عنوان مثال افزایش زمان مرخصی زایمان در خانم‌ها حدود ۸ درصد بر تمایل به فرزند آوری موثر بوده است در حالی که به رسمیت شناختن شغل خانه‌داری و ایجاد تسهیلات بیمه‌ای برای زنان خانه‌دار به میزان ۳۳ درصد در تمایل مردم به فرزند آوری موثر بوده است. لازم است در شرایط فعلی که محدودیت‌های مالی زیادی درکشور وجود دارد راهکارهایی انتخاب گردد که بار مالی زیادی را در مقابل تاثیر کم نداشته باشد.

وی با بیان این که در موضوع جمعیت مسائل رشد کیفی نیز باید در کنار رشد کمی مورد توجه قرار گیرد، گفت: در سیاست‌های ابلاغی غیر از یک بند ما بقی به رشد کیفی جمعیت توجه دارد و لذا باید در درمورد رشد شاخص‌های جمعتی به چالش‌های پیش رو در سایر بخش‌ها مانند محیط زیست و اشتغال توجه نمود و به طور مثال با توجه به این که ۱۲ استان کشور در معرض بحران آب وجود دارد، توجه به این موضوع می‌تواند کشور را از چالش‌های جدیدی در موضوعات جمعیتی برهاند. همچنین یکی دیگر از مسائل مرتبط با سیاست‌های جمعیتی موضوع فرهنگ است که باید به آن توجه کرد.

وی افزود: فرهنگ فردگرایی و خودسازی فردی رفته رفته در کشور به یک موضوع فراگیر تبدیل شده و خودشکوفایی به جای توجه به خانواده و اجتماع در فرهنگ‌مان جا نداشته است در حال تبدیل شدن به یک باور است و لازم است به طور جدی به آنها توجه شود.

ضمن آن که موضوع سالمندی و افزایش سن جامعه نیز باید از امروز مورد توجه قرار گیرند. هر چند طبق آمارها تا سال ۱۴۲۰ مشکل جدی در این زمینه نخواهیم داشت اما باید از امروز به فکر ساماندهی آن بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی صحبت‌های خود با انتقاد از آمار بالای سقط جنین غیر قانونی تصریح کرد: آمار ۲۲۰ هزار سقط جنین و غیر قانونی بودن بیش از نیمی از آن آمار خطرناکی است که باید وزارت بهداشت به آن توجه نماید و این موضوع با معیارهای مادی نمی‌شود محاسبه شود و نوعی قتل نفس و مغایر ارزش‌های جامعه است و اگر لازم است در این زمینه قانون نیز تهیه شود این آمادگی در مجلس وجود داشته است. اما به هر حال موضوع جمعیت و سیاست‌های آن باید به طور دقیق و کارشناسی دنبال شود و طرحی نیز در این زمینه در مجلس در حال تدوین است که جا دارد کامل‌تر شود و امیدواریم با همکاری دولت این بحث به یک قانون جامع تبدیل گردد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*