مرگ ماهیان فشافویه تقصیر کیست؟

روتیتر:حدود دو هفته از مرگ هزاران قطعه ماهی پرورشی در بند خاکی فشافویه می‌گذرد اما نه‌ تنها هنوز علت قطعی از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام نشده بلکه هر یک از دستگاه‌ها، دیگری را عامل مرگ این آبزیان اعلام می‌کنند تا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر، روزهای ابتدایی اردیبهشت‌ امسال خبر مرگ دو میلیون قطعه ماهی و عکس‌های آن در منطقه فشافویه همه را شوکه کرد اما هنوز مدتی از آن نگذشته بود که مسئولان یکی پس از دیگری بار مسئولیت را از دوش خود برداشتند و تقصیر را به گردن دیگری انداختند.

در همان لحظه‌های مخابره این خبر تکان‌دهنده مطرح شد که نشت و ورود فاضلاب‌های صنعتی به داخل این سد، مرگ این آبزیان را رقم زده است و پرورش‌دهنده نیز اعلام کرد که از عاملان این حادثه شکایت کرده است.

اما چند روز بعد مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب‌ استان تهران با تاکید بر این‌که‌ حادثه فشافویه و مرگ ماهیان در این منطقه به دلیل مشکل فاضلاب نبوده است، گفت: هر گاه مشکلی در جایی پیش می‌آید ابتدا از آب و فاضلاب‌ انتقاد می‌شود اما فشافویه دارای بند خاکی است و نه سد؛ بند خاکی هم تحت مدیریت جهاد کشاورزی است.

وی با بیان این‌که علت تلف شدن ماهی‌ها پس از بررسی‌ها، خفگی و کاهش اکسیژن و حجم آب ذکر شده است، افزود: براساس مجوزهای اخذ شده، این کارگاه پرورش ماهی که دارای پروانه پرورش ماهی به تعداد ۲۰۰۰ قطعه بوده، دو میلیون قطعه ماهی در حال پرورش داشته که همه‌شان تلف شده‌اند.

از سوی دیگر نیز معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: مرگ ماهی‌ها در منطقه فشافویه هیچ ربطی به محیط زیست ندارد چرا که این ماهی‌ها مربوط به یک استخر پرورش ماهی بوده و سازمان شیلات متولی آن است.

پس از این اظهارنظرها، مسئولان کمیته‌ای شامل نمایندگان سازمان حفاظت محیط‌ زیست، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات، وزارت نیرو و دیگر دستگاه‌های مرتبط در استانداری تهران تشکیل دادند و تصمیم گرفتند تا تکمیل نشدن نتایج بررسی‌ها و آزمایشات میدانی، اظهارنظری نکنند.

جالب‌ اینکه اظهاراتی که پیش از این مطرح شده با کمترین پایه و اساس علمی دهان به دهان می‌چرخید و رسمیت پیدا می‌کرد چراکه در همان روزهای نخست که عکس‌های ماهیان تلف شده منتشر شد وسعت منطقه‌ای که در آن ماهی پرروش‌ داده شده حدود ۲۰۰ هکتار اعلام شد و در خبرها آمده بود بیش از ۳۰ تن و حدود دو میلیون قطعه ماهی در این منطقه تلف شده‌ است.

اما به گفته یکی از مسئولان سازمان شیلات علی‌رغم اینکه هنوز هم نتایج قطعی از میزان و علت تلف‌ شدن این آبزیان اعلام نشده همه مسئولان با مصاحبه‌ها و اظهارات خود مهر تاییدی بر این شایعات زدند چراکه حتی اگر متوسط وزن هر عدد کپور ماهی که در این سد تلف شده را یک کیلوگرم در نظر بگیریم میزان تلفات این حادثه حدود ۲۰۰۰ تن می‌شودکه با ۳۰ تن اعلام شده همخوانی ندارد.

البته این مقام مسئول در ادامه به خبرنگار کشاورزی ایسنا گفت: براساس جلسات و بررسی‌های انجام شده هنوز نتایج هیچ یک از ارگان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط عضو این کمیته اضطراری مشخص نشده و تا فردا نتایج اولیه اعلام می‌شود؛ بنابراین هر گونه اظهارنظری مبنی بر علت و میزان تلفات منطقه فشافویه پایه علمی ندارد.

وی افزود: گرچه در این حوزه آبگیر می‌توان از بالا بودن تراکم پرورش ماهی در منطقه مورد نظر نسبت حجم آب مطمئن بود اما برای مشخص شدن علت اصلی تلف شدن ماهیان در منطقه فشافویه باید منتظر اعلام نتایج نهایی بررسی‌های میدانی و نمونه برداری های آزمایشگاهی ماند البته اگر تراکم بالای ماهی پرروش یافته علت مرگ ماهیان در این منطقه اعلام شود با توجه به اینکه بالاترین میزانی که بر اساس ‌مجوزهای صادر شده می‌توان ماهی در آن منطقه پرورش داد حدود ۲۰۰۰ قطعه است، سازمان شیلات می‌تواند از پرورش‌دهنده شکایت کند.

به نظر می‌رسد با توجه به گذشت بیش از دو هفته از حادثه مرگ ماهیان پرورشیدر بند خاکی فشافویه مسئولان دولت باید هرچه سریع‌تر بررسی‌های آزمایشگاهی و میدانی خود را انجام و نتایج آن را به صورت شفاف به اطلاع مردم برسانند تا دیگر شاهد شایعه پراکنی‌ها و اظهارات متناقض نباشیم.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*