رضاپور: بی ثباتی درآمدهای ناپایدار توسعه شهری را محدود می کند/بسترسازی برای مشارکت بخش خصوصی

روتیتر:معاون اداری مالی شهرداری کرج، با بیان اینکه، بی ثباتی درآمدهای ناپایدار، توسعه شهری را محدود می کند، بر ضرورت حرکت در مسیر دستیابی به توسعه پایدار درآمدهای شهری تاکید کرد.

به گزارش روتیتر،محمدرضا رضاپور با بیان اینکه، شهرداری باید به موضوع ” بهبود زندگی شهری ” نگاهی جامع و خاص داشته باشد، گفت: از راهکارهای تحقق این مهم، برنامه ‌ریزی دقیق جهت ایجاد منابع درآمدی پایدار برای شهر است.
وی افزود: بطور کلی منابع مالی شهرداری‌ها از طریق درآمدهای پایدار و ناپایدار تأمین می‌شود و باید اذعان داشت در کرج برای رسیدن به درآمدهای پایدار باید سیاست گذاری های کارآمدتری تعریف و اجرایی شود، زیرا معتقد هستیم درآمدهای نوع دوم که با عنوان ناپایدار شناخته می شود، ثبات ندارد و تضمینی برای بهبود شهری محسوب نمی شود.
رضاپور، اظهارداشت: آن چیزی که عموما شهرداری‌ها را با مشکل روبه‌ رو می کند، کمبود منابع درآمدی است و این درحالیست  که این کبود منابع در مقابل افزایش روز‌افزون هزینه‌های جاری و عمرانی، به وجود می آیند.
وی تاکید کرد: در این شرایط آنچه به پایدار سازی منابع درآمدی می انجامد، تبدیل درآمدهای ناپایدار به درآمدهای پایدار با برنامه ‌ریزی میان‌ مدت و درازمدت است.
رضاپور اذعان داشت: تحقق این مهم از ضرورت‌های مدیریت شهری است و در این میان مشارکت دادن بخش خصوصی در اجرای طرح‌های کلان برای ایجاد عرصه هایی که علاوه بر تحقق توسعه شهری و ارائه خدمات بیشتر به شهروندان، پیشبرد و رسیدن به اهداف توسعه شهری را مهیا می کند.
کلانشهرها نیازمند توسعه پایدار هستند
معاون اداری مالی شهرداری کرج، توسعه پایدار را برای کلانشهرها ضروری و اجتناب ناپذیر دانست و افزود:  برای دست یافتن به توسعه پایدار مهمترین عامل تحقق منابع پایداردرآمدی است.
رضاپور با بیان اینکه، از جمله وابستگی های شهرداری به درآمد های ناپایدار صدور پروانه ساختمانی است که این منبع درآمدی با رکود در بخش ساخت و ساز می تواند کاهش یابد.
وی ادامه داد: این درحالیست که کاهش درآمد شهرداری مقوله ای جدا از خدمات رسانی شهری است که این وظیفه و تعهد با کاهش منابع درآمدی به هیچ عنوان نمی تواند کم و یا تعطیل شود و شهرداری موظف به ارائه خدمات به شهر و شهروندان است.
رضاپور، یکی از راه های مناسب برای رسیدن به درآمد پایدار را جلب اعتماد و مشارکت بخش خصوصی در  اجرای پروژه های شهری دانست و افزود: این رویکرد ضمن زمینه سازی برای پویایی و رونق اقتصاد شهری، درآمدزایی پایدار را محقق می کند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*