سازمان ملل دعوت از ایران برای «ژنو ۲» را پس گرفت!

روتیتر:دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲ از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد، با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است .تندترین واکنش از سوی ائتلاف ملی سوریه انجام گرفته است که تا دوشنبه به بان کی‌مون مهلت داده است تا دعوت از ایران را پس بگیرد.

به گزارش «تابناک»، مخالفان دولت بشار اسد، در واکنش به این دعوت حضور خود را در کنفرانسی که قرار است چهارشنبه، دوم بهمن در مونترو (سوئیس)، نزدیک دریاچه ژنو برگزار شود، مشروط اعلام کرده‌اند.
در همین زمینه رویترز خبر داده است که یکی از اعضای ائتلاف ملی سوریه عصر دوشنبه اعلام کرد اگر دبیرکل سازمان ملل دعوت خود از ایران را تا ساعت ۸ شب (به وقت اروپای مرکزی) پس نگیرد، مخالفان بشار اسد در کنفرانس شرکت نمی‌کنند.در حال حاضر و در زمان انتشار این خبر در اروپای مرکزی ساعت حدود هفت وده دقیقه است که با این حساب حدود یک ساعت دیگر این اولتیماتوم به پایان می پذیرد.
در این میان کشورهای غربی بر موضع پیش خود تاکید دارند و معتقدند ایران برای شرکت در این نشست باید به صورت صریح و شفاف توافق‌های ژنو۱ را تایید کند.
اما ایران تاکید کرده است که نه تنها پیش شرطی را برای حضور در کنفرانس ژنو ۲ نمی پذیرد، بلکه باید حق تعیین سرنوشت را به مردم سوریه داد و آنان خود تعیین کنند که چه حکومتی را می خواهند.
طنز ماجرا اینجاست که بحرین که خود در سرکوب مردمش ید طولایی دارد به کنفرانس ژنو ۲ برای پایان دادن به خشونت ها در سوریه دعوت شده است!
طنز بیشتر اینکه عربستان که خود عملا و رسما نیروهای خود را برای سرکوب مردم بحرین به این کشور اعزام و اعتراضات مردم این کشور را سرکوب کرد و هم اکنون هم با حمایت از تروریست های تکفیری و وهابی در سوریه خشونت و افراط گرایی را به سراسر خاورمیانه گسترش داده است از مدعیان کنفرانس ژنو و از مخالفان حضور ایران است!
تکمیلی:
در حالی که هم اکنون در تهران ساعت ده و بیست و سه دقیقه است،در اروپای مرکزی ساعت هفت و پنجاه و سه دقیقه است و هقت دقیقه دیگر تا پایان اولتیماتوم مخالفان زمان باقی مانده است.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از اینکه ایران تا کنون علنا از مصوبات کنفرانس ژنو دو اعلام حمایت نکرده اعلام نا امیدی کرد.این شاید بدین معنی باشد که تا ساعاتی دیگر وی دعوت خود برای حضور ایران در کنفرانس ژنو دو را پس بگیرد.موضوعی که پیشتر دولت آمریکا با صدور اطلاعیه ای خواستار آن شده یود.شاید معنای دیگر این سخنان آن باشد که اولتیماتوم مخالفان کارساز واقع شده است.
سخن گوی بان کی مون هم اعلام کرده است که دبیرکل سازمان ملل متحد درحال بررسی گزینه‌های خود درباره دعوت ایران به نشست ژنو ۲ است.
ساعت ده و نیم شب دوشنبه به وقت تهران زمان اولتیماتوم مخالفان اسد به بان کی مون برای پس گرفتن دعوت از ایران برای حضور در ژنو۲ به پایان رسید. اما هنوز مشخص نیست که دبیر کل سازمان ملل چه تصمیمی گرفته است.
پس از پایان زمان اولتیماتوم مخالفان در ساعت ده و نیم به وقت تهران،آنان اعلام کردند تصمیم نهایی خود درباره حضور خود در ژنو۲ را به پس از بیانیه بان کی مون موکول کرده اند. اخبار منتشر شده حاکی از این است که در ساعات آینده بان کی مون در ارتباط با حضور ایران یا بیانیه ای صادر خواهد کرد و یا نشست مطبوعاتی برگزار خواهد شد.
تکمیلی ۲
مارتین نسیرکی، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل، از پس گرفتن دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲ خبر داد و گفت: «بان به درخواست خود از ایران برای پیوستن به اجماع جهانی بر سر بیانیه ژنو ادامه می دهد. از آنجا که ایران تصمیم گرفته از این تفاهم اساسی خارج بماند، بان تصمیم گرفته که گردهمایی یک روزه مونترو بدون حضور ایران برگزار شود».
گفتنی است ساعتی پیش از اعلام این موضوع، نماینده ایران در سازمان ملل بار دیگر تصریح کرده بود ایران – که اصولاً در کنفرانس قبلی ژنو درباره سوریه حضور نداشت – بیانیه پایانی نشست ژنو ۱ را نخواهد پذیرفت و در صورت اصرار بر این موضوع، ترجیح می دهد در کنفرانس پیش رو نیز شرکت نکند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*