مجید انصاری:خط امام(ره)، به رسمیت شناختن چندصدایی است

روتیتر:معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: خط امام(ره) این بود که درون نظام چندصدایی به رسمیت شناخته شود. خدمت به نظام و ولی فقیه این نیست که یک جریان تلاش کند مرتب بگوید جریانی مقابل ولایت فقیه و ارزش‌ها و امام(ره) است.

به گزارش روتیتر،، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری در گفت‌وگوی خود در برنامه شناسنامه در شبکه سه سیما، با اشاره به توجه حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری به جریان روحانیت اظهار کرد: بعد از ارتحال حضرت امام (ره) ما در همان ماه‌های اول در قالب مجمع روحانیون مبارز با مقام معظم رهبری ملاقات داشتیم و ایشان بر این نکته تاکید داشتند که اگر هم حتی مجمع روحانیون مبارز نبود، مصلحت کشور و روحانیت می‌دانم که جریان دیگری وجود داشته باشد و ایشان از همان تأسیس مجمع روحانیون مبارز مبلغی به جامعه روحانیت مبارز و مجمع روحانیون کمک می‌کردند که این کار از زمان امام وجود داشت و تا امروز هم ادامه دارد؛ البته این مبلغ زیاد نیست ولی نفس نگاه به موضوع مهم است.

این عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه “مقام معظم رهبری نیز همچون حضرت امام(ره) بحث تکثر را همواره مد نظر قرار داده‌اند”، افزود: در حال حاضر نه اصولگرایی و نه اصلاح‌طلبی تعریف روشنی ندارند. اینها در نقاطی بسیار به هم نزدیک می‌شوند و در عمل در بسیاری از مسائل کارشناسی اختلافی وجود ندارد. در طول مدت ۱۲ سال حضورم در مجمع تشخیص مصلح نظام، شاهد ترکیب متنوعی در این مجمع بودم و واقعاً جز یکی – دو مورد یاد ندارم که اختلاف اساسی در زاویه نگاه دو جریان وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: البته در برخی مسائل سیاست داخلی و خارجی و حوزه حقوق اساسی و آزادی‌های فردی و اجتماعی اختلاف نظرها بیشتر می‌شود، چون این موضوع به دیدگاه‌ها برمی‌گردد که برخی از آنها مهم است و جای بحث مبنایی دارد.

انصاری در ادامه درباره اینکه “چرا نام خانواده انصاری با خدمت‌گذاری به امام گره خورده است؟” گفت: اخلاص والدین و اینکه من و برادرانم را در شرایط سختی برای طلبگی فرستادند، همچنین آشنایی‌های ما از دوران کودکی با حضرت امام(ره)، فضای روحانیت کرمان و وجود شخصیت‌هایی چون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این راستا حائز اهمیت است. برادر من محمدعلی انصاری همواره پای ثابت راهپیمایی‌های قم و سخنرانی‌ها بودند و در کمیته استقبال از حضرت امام نیز حضور داشتند. ایشان همواره همراه امام بودند و ما هم از همین رهگذر این سعادت را پیدا کردیم که خدمت امام و بیت امام باشیم.

انصاری همچنین خاطرنشان کرد: ‌ما خدمتگذاری به امام و بیت امام و مرقد امام را یک عطیه الهی می‌دانیم و این را با هیچ عنوان و منسبی قیاس نمی‌کنیم و به نظر ما این موضوع لطف خدا بوده است.

در جریان انتخابات مجلس هفتم، در بررسی صلاحیت‌های برخی افراد ظلم شده بود

در ادامه، از مجید انصاری درباره استعفای جمعی از نمایندگان مجلس در سال آخر مجلس ششم و چرایی مخالفت انصاری با این موضوع پرسیده شد که وی پاسخ داد:‌ گرچه به نظر من در بررسی صلاحیت‌ها درباره برخی دوستان من ظلم شده بود و من همواره و همه‌جا از حقوق دوستانم دفاع می‌کردم، اما نمی‌پسندیدم که این تضییع حق موجب این شود که آنقدر صدای دادخواهی بلند شود که زمینه سوءاستفاده دیگران را برانگیزد. من معتقد بودم که اولاً این استعفا فایده نداشت و بعد اینکه ما به مجلس رفته بودیم تا به مردم خدمت کنیم و در مدت باقیمانده نیز باید حداکثر استفاده در جهت خدمت به مردم انجام می‌شد. ضمن اینکه در این راستا تعابیر طوری بود که به طور مطلق انتخابات مجلس هفتم را زیر سوال می‌برد که من این موضوع را قبول نداشتم.

حوادث سال ۸۸ تلخ بود

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره اتفاقات رخ داده در سال ۸۸ نیز اظهار کرد: حوادث رخ داده در این سال حوادث تلخی برای همه بود و هزینه‌هایی را برای همه داشت و من فکر نمی‌کنم کسی از دلسوزان مردم و انقلاب و همچنین طیف‌های سیاسی از آنچه که پیش آمد خشنود شده باشند.

انصاری با بیان اینکه “آنچه اتفاق افتاد پرونده مهمی در تاریخ انقلاب قلمداد می‌شود”، گفت: حوادث ناگوار انتخابات سال ۸۸ مقدمات و مؤخراتی داشت. هم در مقدمات عناصر و جریانات و افراد و دستگاه‌هایی تقصیر جدی داشتند و تخلفاتی کردند و هم اینکه در مؤخرات، تخلف از قانون و قانون‌شکنی وجود داشت و سرجمع این اتفاقات حوادث ناگواری بود.

قدرت نباید موجب ایجاد امتیاز برای حضور در عرصه انتخابات شود

وی ادامه داد: باید سعی شود با استفاده از تجارب گذشته نظام انتخاباتی کشور را آسیب‌شناسی کرد وگرنه در آینده با حوادث و اما و اگرهایی مواجه می‌شویم. ضمن اینکه معتقدم قانون احزاب درست نهادینه نشده است. این قانون باید تدوین و به رسمیت شناخته و همزیستی مسالمت‌آمیز و مسابقه عادلانه در عرصه سیاسی باید نهادینه شود و نباید قدرت موجب ایجاد امتیاز برای حضور در عرصه انتخابات شود. عدالت امکانات، تبلیغات ، داوری، تمکین به قانون و فصل‌الخطاب قرار دادن قانون نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

در ادامه این برنامه از انصاری درباره دلیل حضور ۱۲ ساله‌اش در مجمع تشخیص مصلحت نظام پرسیده شد که وی گفت: اعضای مجمع بصورت مستقیم توسط رهبر معظم انقلاب انتخاب می‌شوند و طبیعتاً ایشان برای انتخاب خود شاخص‌ها و دلایلی دارند.

وی افزود: در مجمع تشخیص مصلحت نظام حتماً باید فراگیری وجود داشته و افرادی با اندیشه‌ها و سلایق مختلف حضور داشته باشند و در این راستا می‌بینیم که در ترکیب سیاسی مجمع تنوع وجود دارد.

انصاری با بیان اینکه “از نقاط قوت مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که در مسائل مهم مشروح مذاکرات مجمع و حتی در مواردی مشروح مذاکرات کمیسیون‌ها خدمت رهبری داده می‌شود و ایشان آن را استماع می‌کنند”، خاطرنشان کرد: به نظر من یکی از وظایف اعضای مجمع که مشاوران رهبری در مسائل کلان هستند، این است که اگر فکر می‌کنند موضوعی به مصلحت کشور است، حتی اگر فکر می‌کنند که نظر ابتدایی رهبری خلاف آن باشد، نباید از بیان نظر مشورتی خود مضایقه کنند گرچه به هر ترتیب مقام معظم رهبری تصمیم نهایی را می‌گیرند.

امام(ره) همواره بر حق مردم تاکید داشتند

وی در ادامه در برابر این پرسش که “به نظر شما در چه مراحلی خط امام(ره) دچار آسیب‌ شده است؟” پاسخ داد: امام(ره) همواره بر حق مردم تاکید داشتند و حتی آنجا که ما در بحبوحه جنگ بودیم، فرمان هشت ماده‌ای خود را صادر کردند. با این حال می‌توان دریافت که اگر نظام ما در برابر صدام و جنگ و تحریم ایستاده، پشتیبانی داوطلبانه مردم از نظام بوده است.

انصاری همچنین گفت: متأسفانه برخی بحث تزئینی یا شعاری بودن رأی مردم را عنوان می‌کنند. این در حالی است که من این موضوع را قبل از اینکه به زیان جمهوری اسلامی ببینیم، به زیان اسلام می‌دانم. امام(ره) نیز فرموده‌ بودند که اگر این نظام آسیب ببیند اسلام سیلی خواهد خورد. گاهی هم می‌بینیم شبه‌روشن‌فکری‌ها و خودباختگی‌هایی وجود دارد و برخی معتقدند در دنیای امروز صحبت از حکومت اسلام مطرح نیست، در حالی که ما معتقدیم با مدیریت جهانی بر پایه ارزش‌های الهی باید کل جهان اداره شود و البته اسلام کامل و نه اسلام متحجرانه باید مورد توجه قرار بگیرد.

عضو مجمع روحانیون مبارز اضافه کرد: برخی حکومت ولایی را در برابر دموکراسی و مردم‌سالاری می‌انگارند و این در حالی است که بین دین و سیاست، پیشرفت و اسلامی زیستن، آشتی برقرار است.

نباید نظرات شخصی و تنگ‌نظرانه خود را عین اسلام بدانیم

وی با تاکید بر اینکه “نباید نظرات شخصی و تنگ‌نظرانه‌مان را عین دین و اسلام بدانیم”، گفت: باید از چهره اسلام راستین و حکومت علوی غبارزدایی شود. برخی فکر می‌کنند حکومت علوی یعنی حکومت شمشیر و شلاق و باید ما چهره رحمانی از اسلام و ولایت فقیه و شخص ولی فقیه و امام(ره) را تبیین و ترویج کنیم.

باید از استفاده ابزاری و سوداگرایانه از اندیشه‌های امام(ره) پرهیز کرد

معاون پارلمانی رییس‌جمهور همچنین با بیان اینکه “باید از استفاده‌های مقطعی، ابزاری و سوداگرایانه از اندیشه‌های امام(ره) پرهیز کرد”، گفت: برخی مواقع گروهی برای کوبیدن طرف مقابل، به بخشی از بیانات امام(ره) تمسک می‌کند و گروهی دیگر به بخش دیگری از این فرمایشات. این کار، به قول حاج حسن آقای خمینی نگاه کاریکاتوری به اسلام و خط امام می‌شود که این خود ظلم بزرگی به امام است. ما نباید یک جزئی از گفتار و رفتار امام را بزرگ کنیم و از سخنان امام بدون در نظر گرفتن نقش زمان و مکان و بدون شأن نزول آن استفاده نابجا کنیم، چراکه این کار لطمه می‌زند.

انصاری در ادامه تاکید کرد: خط امام این بود که درون نظام چندصدایی به رسمیت شناخته شود. خدمت به نظام و ولی فقیه این نیست که یک جریان تلاش کند مرتب بگوید جریانی مقابل ولایت فقیه و ارزش‌ها و امام است.

هیچ جریان و گروهی معصوم نیست

وی افزود: جریانات مختلف سیاسی با هم دعوا و رقابت دارند و ممکن است انتقادات مختلفی نسبت به برنامه‌ها و عملکردها داشته باشند. من در طیف وسیعی از جریان اصلاح‌طلب یا چپ زندگی کردم و با بسیاری از جریان اصولگرا و راست مرتبط بوده‌ام. اکثریت قاطع این‌ها اصل نظام، نظریه ولایت فقیه، رهبری معظم انقلاب و شخص ولایت فقیه را قبول و به ایشان ارادت دارند و مایلند این جایگاه نافذ و قدرتمند و محفوظ باشد، منتها نظراتی دارند. من معتقدم دفاع از ولی فقیه و شخص رهبری با برخی شیوه‌هایی که انجام می‌شود منافات دارد و برخی دوستی‌ها بیشتر از برخی دشمنی‌ها ضربه می‌زند.

انصاری با تاکید بر لزوم تقویت همدلی در کشور، تصریح کرد: باید تلاش کنیم که همدلی و هم‌افزایی قدرت ملی را مدنظر قرار دهیم و زیر خیمه‌ای که عمود و ارکانش معلوم است سعی کنیم کدورت‌ها را دور بریزیم و اشتباهات را تصحیح کنیم. هیچ جریان و گروهی معصوم نیست.

سیدحسن خمینی در حفاظت از سیره امام(ره) نقش اساسی دارد

به گزارش  روتیتر، مجری برنامه از انصاری پرسید “فکر نمی‌کنید کسانی که نسبت نزدیک به امام(ره) دارند باید دقت بیشتری کنند؟” که انصاری در این باره گفت: بیت حضرت امام(ره) همواره رفتاری متین و صمیمی با مردم داشتند و حمایت‌های خالصانه از نظام و رهبری انجام دادند و امروز تمام تلاش بیت امام و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام، شخص حاج سیدحسن آقا و سایر بستگان امام(ره) در این راستاست. نقش حاج احمد آقا در تبعیت از رهبری بعد از امام، از شگفتی‌هاست و امروز هم سیدحسن آقا در حفاظت از سیره امام نقش اساسی دارد. طبیعی است که همه باید دقت کنند و طبیعتاً نزدیکان ایشان باید بیشتر از دیگران از راه امام پاسداری کنند.

برنامه جدی دولت حرکت به سمت پیشرفت و رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی است

معاون پارلمانی رییس‌جمهور همچنین با اشاره به عملکرد دولت اظهار کرد:‌ برنامه جدی دولت این است که فعلاً تمام توان کشور به سمت پیشرفت و رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و اعتلای جایگاه مردم باشد. اگر همه با هم باشیم با توکل به خداوند و عنایات حضرت ولی عصر(عج) و همراهی خود مردم بر مشکلات فائق می‌آییم و امیدواریم این موج امید که در مردم بوجود آمده و نشاطی که در جامعه ایجاد شده روز افزون شود.

انصاری در پایان گفت: امروز مهمترین میراث امام(ره) یعنی انقلاب، در دست مسئولان است و امیدهایی که به این انقلاب در داخل و خارج بسته شده بسیار زیاد است. هر اقدام، کاستی و کم‌کاری و تنبلی که داشته باشیم به نوعی خیانت به این امید است ولی اگر خالصانه گام برداریم و مشکلات مردم را برطرف کنیم، خرابی را از سرزمین ایران برطرف کنیم و لبخندی بر لبی بنشانیم، بی‌شک مرضی خداوند و مورد توجه امام عصر(عج) و نشانه امانتداری است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*