آغاز حذف یارانه ۳ دهک

روتیتر:وزارت اقتصاد با صدور اطلاعیه‌ای با تأکید بر هماهنگی تیم اقتصادی دولت اعلام کرد:کارگروه های تخصصی بررسی موضوعاتی از جمله شناسایی و شناخت کامل دهک های مختلف جامعه، درآمدها و هزینه های پیش بینی شده و پیش بینی نشده دولت در حال برگزاری است.
از هفته‌های قبل و همزمان با ارائه اصلاحیه لایحه بودجه ۹۲ به مجلس، نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه طرحی را در دستور کار قرار دادند مبنی بر اینکه دولت باید نسبت به حذف ۳ دهک بالای درآمدی اقدام کند.
دلیل مجلسی‌ها از ارائه این طرح چنین اعلام شد که دولت برای تأمین منابع یارانه‌های نقدی در هر ماه با کسری بودجه مواجه است و برای تأمین این کسری باید از روش‌های مختلف استفاده کند(البته این جمله برداشت شده از اذعانات مسئولان حاضر در دولت است).
دولت هم البته بی تمایل نیست که حذف یارانه ۳ دهک را در دستور کار قرار دهد ولی نگرانی‌هایی از واکنش‌های مردم نسبت به اجرای این طرح دولتی‌ها را از برداشتن گام‌های جدی و محکم در این مسیر بازداشته است.
البته در روزهای قبل در خبرها آمده بود که نوبخت معاون برنامه ریزی رئیس جمهور و سخنگوی دولت در جلسات مجلس حاضر شده و تمایل چندانی به حذف ۳ دهک نشان نداده و گفته برای این کار باید بررسی‌ها را انجام دهیم ولی فعلاً آمادگی نداریم.
چند روز بعد وزیر اقتصاد به جمع خبرنگاران آمد و گفت دولت با کسری ۱۰۰۰ میلیاردی در هر ماه برای تأمین یارانه نقدی مواجه است. برهمین اساس حذف یارانه پر درآمدها جز برنامه‌های دولت است.
در همین باره وزارت اقتصاد رسماً با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی رسانه ها طی روزهای اخیر با استناد به اظهارات وزیر اقتصاد در حاشیه مراسم معارفه مدیر عامل جدید بانک مسکن مبنی بر اینکه حذف دهک های پر درآمد جامعه از شمول دریافت کنندگان یارانه های نقدی در دستور کار دولت قرار گرفته است و متعاقبا، انتشار خبر ابراز مخالفت معاون برنامه ریزی رئیس جمهور با حذف دهک های مزبور، این امر را نشانه وجود اختلاف در تیم اقتصادی دولت ارزیابی کرده اند.
روابط عمومی وزارت اقتصاد در این اطلاعیه تصریح کرده است: تیم اقتصادی دولت در تحلیل مشکلات و مسائل مربوط به هدفمندی یارانه ها به طور هماهنگ عمل کرده و دراین رابطه، جلسات کارگروه های تخصصی و با مشارکت نخبگان اقتصادی جهت بررسی موضوعاتی از جمله شناسایی و شناخت کامل دهک های مختلف جامعه، درآمدها و هزینه های پیش بینی شده و پیش بینی نشده دولت، فرصت ها و تهدیدهای اقتصادی در حال برگزاری است و در این خصوص تحقیق و بررسی ادامه دارد تا راه حل مطمئنی اتخاذ و ارائه شود. بنابراین هر گونه تصمیمی در این زمینه، از طریق مرسوم اطلاع رسانی خواهد شد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*