اعضای شورای شهر کرج تاکید کردند؛
پرهیزازهرگونه موازی کاری در انجام طرح های مطالعاتی ضروری است

روتیتر: نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر کرج در یکصد و چهاردهمین جلسه کمیسیون تلفیق بر پرهیز از هرگونه موازی کاری در انجام طرح های مطالعاتی و پژوهشی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر، یکصد و چهاردهمین جلسه کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر کرج به منظور بررسی و تصویب لوایح بودجه ۹۵ شهرداری این کلانشهر صبح امروز به ریاست روح اله کیان و حضور حداکثری اعضاء در محل سالن جلسات پارلمان شهری برگزار شد و طی آن تعدادی از پیشنهادات معاونت های حمل و نقل و ترافیک و برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی به بحث و تبادل نظر کارشناسی گذاشته شد.

یکی از لوایحی که قرائت آن طرح نظرات موافق و مخالف از سوی اعضاء را به همراه داشت، اختصاص سه میلیارد ریال اعتبار به منظور انجام مطالعات «مدیریت ارزش طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر کرج» بود که در ابتدا مجید کاویانی رئیس مرکز پژوهش ها طی سخنانی به توجیه اقتصادی و کارشناسی آن پرداخت و خواستار موافقت اعضاء با آن شد.

کاویانی اظهار داشت: مطالعات مهندسی ارزش اولویت اجرای پروژه های ترافیکی را برای مسئولان شهری مشخص می سازد و ضمن کاهش هزینه های جاری، به افزایش بهره وری و ارتقای کمی و کیفی خدمات رسانی به شهروندان منجر می گردد و از این رو، نباید آن را یک هزینه قلمداد کرد، بلکه نوعی سرمایه گذاری با صرفه است.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر کرج در ادامه طی سخنانی بیان داشت: در خصوص روند احداث پروژه های ترافیکی در مرکز استان، شاهد تهیه و تصویب مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک بوده ایم که با توجه به جامعیت آن، تخصیص اعتبار برای تهیه مطالعات مهندسی ارزش نوعی موازی کاری می باشد و قابل قبول نیست.

سعید فیروزگاه عنوان کرد: در شرایطی که کشور با «اقتصاد مقاومتی» اداره می شود و حاکمیت بر کاهش هزینه های جاری و پرهیز از هرگونه اسراف و موازی کاری در هزینه کردها تاکید دارد، ارائه چنین لوایحی به شورای شهر کرج قابل قبول نیست و با واقعیت های موجود همخوانی ندارد.

حجت اله غلامرضایی عضو شورای شهر کرج نیز طی سخنانی اظهار داشت: در حالی که بخش اعظم مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک عملیاتی شده و شاهد احداث و کلنگ زنی چندین تقاطع غیرهمسطح می باشیم، ارائه لایحه ای مبنی بر اولویت دهی به طرح های ترافیکی محل سوال و تعجب است و با منطق همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: در روند تصویب لوایح و تباصر بودجه باید از افزایش غیر ضروری هزینه ها جلوگیری کرد و اعتبارات را به سمتی سوق داد که نیازهای واقعی شهر و شهروندان تحت پوشش قرار گیرند؛ اینکه یک موضوع واحد به صورت مشترک در چند پروژه مطالعاتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، چیزی جز موازی کاری نیست و غیرقابل قبول می باشد.

رضا شریفی دیگر عضو پارلمان شهری کرج اما در موافقت با این لایحه عنوان کرد: یکی از مهمترین حلقه مفقوده های دوره سوم شورای شهر کرج، بحث توجه به مطالعات مهندسی ارزشی بوده است که به دنبال آن، اجرای برخی طرح های غیر ضروری بر انجام پروژه های حساس و حیاتی پیشی گرفت و در نهایت امروز شاهد افزایش چشمگیر هزینه ها و همچنین آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی می باشیم.

وی بیان داشت: انجام مطالعات مهندسی ارزش از اصل پروژه مهمتر است و به کاهش هزینه ها، کاهش زمان اجرای پروژه، افزایش طول عمر پروژه و ارتقای بهره وری از آن کمک شایانی می کند و این موضوعات نباید از سوی اعضاء محترم نادیده گرفته شود.

مصطفی سعیدی از اعضای شورای شهر کرج نیز با اشاره به عدم حضور معاون حمل و نقل و ترافیک به منظور دفاع تخصصی و حرفه ای از این لایحه، تقاضا کرد که این پیشنهاد به یکی دیگر از جلسات کمیسیون تلفیق موکول شود و همچنین تاکید کرد که ما نمایندگان مردم هدفی جز اداره کارآمد شهر نداریم و خواستار کاهش هزینه های غیر ضروری و توجه بیشتر به مبانی «اقتصاد مقاومتی» در امر بودجه نویسی می باشیم.

روح الله کیان رئیس کمیسیون تلفیق شورای شهر کرج نیز با بیان اینکه نگاه اعضای محترم به لوایح باید کارشناسی و برگفته از نیازهای واقعی شهر و شهروندان باشد، خاطر نشان کرد: در خصوص مطالعات مهندسی ارزش و اهمیت بالای آن در اجرای هرچه بهتر پروژه های عمرانی شکی وجود ندارد و متاسفانه به دلیل غفلت از تحقیق و پژوهش، هزینه های بسیاری به دولت و شهرداریها وارد آمده است.

عملکرد شهرداری کرج در حوزه اتوماسیون اداری نیازمند تقویت است

پس از رای مخالف اعضاء به لایحه فوق، لایحه دیگری با موضوع تهیه آرشیو الکترونیکی از کلیه اسناد و نقشه های حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرج مطرح شد که این پیشنهاد نیز مباحثی را به دنبال داشت. دادگو از جمله نفراتی بود که صحبت های جدی و متفاوتی را مطرح ساخت.

رئیس شورای شهر کرج با بیان اینکه طی سنوات گذشته و تحت عناوین مختلف ردیف های اعتباری برای تهیه آرشیو الکترونیکی اسناد مالی، پرونده های ملکی، نقشه ها و غیره مصوب و در نظر گرفته شده است، خاطر نشان کرد: متاسفانه در این زمینه هیچ اقدام مثبتی صورت نگرفته و ظاهراً اراده ای برای راه اندازی اتوماسیون اداری وجود ندارد و تضمین می دهم که سرنوشت این لایحه نیز به وضعیتی مشابه لوایح قبل دچار می شود.

محمود دادگو گفت: برغم تاکید بنده و سایر اعضای محترم مبنی بر تسریع در راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری در شهرداری کرج اما طی سالهای اخیر هیچ قدم مثبتی در این زمینه برداشته نشده است و به راستی علت عدم رغبت برخی برای شفاف سازی فرایندهای مالی و اداری چیست؟

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر کرج نیز اذعان داشت: آثار مخرب فقدان آرشیو الکترونیکی اسناد مالی و اداری در صیانت از حقوق شهر و شهروندان کاملاً ملموس و مشهود است و نیازی به بحث و جدل ندارد و بارها در جلسات کمیسیون حقوقی به دلیل فقدان مدارک و سوابق، قادر به تصمیم گیری صحیح نبوده ایم و همچنین ناچار به پذیرش فتوکپی های دستی از اسناد پرونده ها هستیم که صحت و سقم آن مشخص نیست.

سعید مصطفایی افزود: اینکه عملکرد شهرداری کرج در خصوص راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری مطلوب نیست، دلیلی برای رای مخالف به طرح هایی در این راستا نمی شود و از اعضاء محترم تقاضا دارم ضمن تصویب و موافقت با این پیشنهاد، بازه زمانی را برای انجام کار مشخص کنند تا اگر قصوری مشاهده گردید، مدیران مربوطه را برای ارائه توضیحات به پارلمان شهری احضار نماییم.

صد و چهاردهمین جلسه کمیسیون تلفیق شورای شهر کرج به ریاست روح الله کیان همچنان در حال برگزاری است و تا ظهر امروز دوشنبه ۲ اسفند ۹۴ در محل سالن جلسات پارلمان شهری ادامه خواهد داشت.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*