رییس جمهور در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب :
در انقلاب ما اخلاق بر سیاست مقدم بوده است

روتیتر: رئیس جمهور گفت:‌ در انقلاب ما اخلاق بر سیاست مقدم بوده است و امام خمینی(ره) توانست با اخلاق اسلامی انقلاب ایران را از نفرت و انتقام جویی دور کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر دبه نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سخنرانی مراسم سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب به مردم و تمام آزادی خواهان جهان و گرامیداشت یاد امام خمینی(ره) و شهدای انقلاب اسلامی گفت: ۳۷ سال پیش در چنین ایامی قیام مردم ایران برای به دست گرفتن سرنوشت کشور به نتیجه رسید . مردم ما صدها سال بود که تحت نظام سلطه زندگی می کردند و فردی مستبد بر سرنوشت کشور حاکم بود، با نهضت ها و قیام های متعدد از جمله قیام بزرگ مشروطه علیرغم موفقیت ها و پیروزی های فراوان نتوانستند استبداد را از سر خود بردارند.

وی افزود: هم‌چنین ده ها سال بود که قدرت های خارجی به ویژه آمریکا بر سرنوشت مردم مسلط بودند و مردم دیگر تحمل استبداد و استعمار و سلطه خارجی برایشان وجود نداشت و به دنبال آرمان استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بودند.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه مردم در قالب همین سه شعار توانستند استقلال خود را به دست آورند و به سلطه خارجی پایان دهند، گفت: مردم ایران در قالب همین سه شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ، استقلال خود را به دست آوردند و به سلطه خارجی پایان داده و به رهایی و آزادی دست یافتند و توانستند در چارچوب اسلام و ارزش های دینی ، نظامی را که با سعی مردم به دست آمده بود با رای قاطع برپا کنند.

روحانی ادامه داد: گمان نمی کنم که هیچ کس در این مسأله تردید داشته باشد که این حرکت اجتماعی اگر از دل نهاد دین برآورده نمی شد و رهبری آن به عهده مرجع عالی قدر تقلید و رهبر مورد اعتماد مردم نبود ،‌بسیج عمومی به وجود می آمد.

وی هم‌چنین با بیان اینکه اگر اسلام بدون تصویر جوانگرا و سازگار با علم و دانش به مردم عرضه نمی شد و دین و فرهنگ در کنار آرای قاطع مردم قرار نمی گرفت،‌ نظامی مورد تکیه مردم و احترام جهانیان به نام جمهوری اسلامی به وجود نمی آمد اظهار کرد: ترکیبی که امام خمینی(ره) برای جهانیان عرضه کرد مبتنی بر جمهوریت و اسلامیت بود و به تعبیر خود ایشان نظامی به نام جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد بود و اگر چنین نبود ما شاهد چنین تحولی بزرگی در جامعه ایران که از دل آن خواسته ده ها ساله مردم به نتیجه برسد نبودیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه مردم ایران خواسته خود را در کلام امام خمینی(ره) و رهبری ایشان تبلور یافته دیدند اظهار کرد: جهانیان در برابر این انقلاب شکوهمند و مردمی متعجب شدند و دیدند که چگونه سخن یک رهبر دینی در جهان معاصر و در میان مردم می‌تواند دارای نفوذ باشد.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه همه ما می دانیم انقلاب اسلامی تنها یک انقلاب سیاسی نیست اظهار کرد: گرچه انقلاب اسلامی به طور تنگاتنگی با سیاست آمیخته است اما مسأله مهم در انقلاب ما اخلاق است که همواره بر سیاست مقدم بوده است.

روحانی افزود: امام خمینی(ره) با اخلاق اسلامی توانست انقلاب را از کنار نفرت و انتقام جویی عبور دهد و اگر این کار هنرمندانه امام (ره) نبود،‌ کشورمان سالیان دراز به جنگ داخلی کشیده می‌شد.

وی با اشاره به همراهی مردم با دیدگاه و خواست امام خمینی(ره) در طول انقلاب اظهار کرد: این مردم ما بودند که با رهبری امام خمینی(ره) و تبعیت از اخلاق اسلامی بر لوله های تفنگ گل گذاشتند و نشان دادند که انقلاب اسلامی چگونه جاذبه ای دارد که می‌تواند همه را در مسیر خود جذب کند.

وی تاکید کرد: انقلاب ما انقلابی اخلاقی ، مسالمت آمیز و سرشار از معنویت بود.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*