بیله‌سوار به منطقه آزاد تجاری ارس می‌پیوندد

سفیر ایران در کشور آذربایجان گفت: قرار است شهرستان بیله‌سوار به دلیل موقعیت تجاری و پایانه مرزی به منطقه آزاد تجاری ارس ملحق شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، احمد پاک‌آیین عصر امروز در بازدید از طرح‌های توسعه پایانه مرزی بیله‌سوار و گمرک فعال در این منطقه اظهار داشت: براساس توافقی که با مسئولان منطقه آزاد تجاری ارس به عمل آمده، قرار است شهرستان بیله‌سوار به دلیل موقعیت خاص تجاری و اقتصادی به منطقه آزاد تجاری ارس ملحق شود تا بخشی از ظرفیت‌های تجاری و گمرکی این منطقه احیا شود.

وی تصریح کرد: با این اقدام تلاش می‌شود تا گمرک بیله‌سوار به صورت شبانه‌روزی و در مدت زمان ۲۴ ساعت به مسافران، تجار و بازرگانان ارائه خدمات کند تا با یک حرکت جهشی بتوان منطقه بیله‌سوار را از بن‌بست حقیقی نجات داده و به تقویت مؤلفه‌های تجاری و اقتصادی کمک کرد.

پاک‌آیین، نقش و جایگاه گمرک بیله‌سوار را در توسعه روابط متقابل با کشور آذربایجان و همچنین کشورهای همسایه و مجاور به ویژه آسیای میانه را یادآور شد و خاطرنشان کرد: ایمن‌ترین مسیر تردد کالا، مسافر و تقویت ترانزیت بین‌المللی گمرک بیله‌سوار است که با اتصال آن به منطقه آزاد تجاری ارس می‌توان از این ظرفیت برای تقویت و توسعه همه‌جانبه اقتصادی در این منطقه استفاده کرد.

سفیر ایران در کشور جمهوری آذربایجان اضافه کرد: هرچند برخی‌ها سعی می‌کنند به توسعه روابط ایران و آذربایجان خدشه و خللی وارد کنند، اما توسعه و تعمیق روابط بین دو کشور برگرفته از فرهنگ و مدنیت مردمان سخت‌کوش دو منطقه است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از استقرار نمایندگی کنسولگری آذربایجان در شهرستان بیله‌سوار خبر داد.

حجت‌الاسلام حبیب برومند بیان کرد: در کنار آن، مجوز الحاق پایانه مرزی بیله‌سوار و گمرک این منطقه به منطقه آزاد تجاری ارس گرفته شده و مسئولان و متولیان کشوری در این زمینه دستور لازم را داده‌اند و این حرکت شتاب‌دهنده در دستورکار است.

وی با یادآوری اینکه این پیوستن می‌تواند به نقطه تکاپوی این گمرک در حوزه اقتصادی، تجاری و تبادلات مرزی باشد، از منطقه آزاد ارس به عنوان نقطه تحول‌آفرین در اقتصاد منطقه آذربایجان یاد کرد.

برومند ادامه داد:‌ ما در کنار تجهیز و تکمیل گمرک و پایانه مرزی بیله‌سوار به شکل همه‌جانبه و نوین سعی داریم گمرک اصلاندوز را نیز با همکاری طرف مقابل فعال کنیم تا از این ظرفیت نیز بتوان بهره برد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در سال خلق حماسه اقتصادی باید با تکیه بر این ظرفیت‌ها اقتصادی پویا، بانشاط و همراه با رشد فزاینده را رقم زد، گفت: همچنان بلاتکلیفی منطقه آزاد اقتصادی اردبیل ما را رنج می‌دهد و معلوم نیست به چه دلیل این منطقه بلاتکلیف به حال خود رها شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، این الحاق در حالی صورت می‌گیرد که استان اردبیل در سال‌های اخیر مجوز راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی را دریافت کرده، اما راه‌اندازی آن همچنان در پیچ و خم اداری و صدور مجوزها و فعال‌سازی و جذب سرمایه‌گذاران در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*