چند نکته درباره تخفیف ۷۰ درصدی دولت به مشترکان گاز

اعمال تعرفه‌های جدید گازبهاء و صدور قبض‌های نجومی برای برخی مشترکان مناطق سردسیر برخی استان‌ها از جمله لرستان و خراسان جنوبی و اعمال تخفیف ۷۰‌ درصدی سوالاتی را ایجاد کرده است.

به گزارش روتیتر ، با اعمال سیاست‌های جدید اتخاذ شده درباره تعرفه مصرف گاز، اعمال آن‌ها در انتهای آذرماه در دستور کار شرکت گاز کشور قرار گرفت. بر اساس مصوبه هیئت دولت، مصرف متعارف در پلکان اول تا سوم اقلیم سه به ترتیب، ۱۷۵، ۲۵۰ و ۳۲۵ مترمکعب به ازای هر واحد مسکونی در ماه است و محاسبه گازبهای پلکان اول تا سوم بدون افزایش نسبت به قبل و مشابه سنوات گذشته است. 

پله‌های چهارم به بعد که با افزایش تعرفه روبه‌رو خواهند شد، به این صورت است که پلکان ۴، ۵ و ۶ افزایش ۳۰ درصدی نسبت به تعرفه سال قبل، پلکان ۷، ۸، ۹ و ۱۰ افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته و پلکان ۱۱ و ۱۲ که بسیار پرمصرف هستند، به ترتیب، به ازاء هر مترمکعب ۵ و ۶ هزار تومان محاسبه خواهد شد. 

این افزایش تعرفه گاز بها به‌ صورت پلکانی و تعرفه هر پله به‌ازای مازاد مصرف پله‌های قبلی محاسبه می‌شود، ضمن آن که این محاسبات از ۱۶ آذرماه به بعد اجرایی و تا پیش از آن، با همان نرخ مصوب قبلی محاسبه خواهد شد. 

با صدور تعرفه‌های گازبهای مشترکان در دی ماه، برخی از مشترکان گاز بخش روستایی و شهری لرستان و بخصوص شهرهای سردسیر الیگودرز و ازنا و همچنین شهرهایی در استان خراسان جنوبی، با صدور قبض‌های نجومی این ماه شوکه شده و قبض‌های گازی از مشترکان این شهرها در فضای مجازی دست به دست شد که در نوع خود قابل تأمل بود و باعث گلایه‌های شدید شهروندان از صدور این قبض‌ها شد. 

برخی از مشترکان این شهرها معتقد بودند در ماه قبل نیز مصرفی مشابه سقف مصرف این ماه داشته‌اند اما این ماه، رقم‌های گازبهای غیرمتعارف و چندین برابری برای آنها صادر شده است که با تعرفه‌های گازبهای منتشر شده از سوی شرکت گاز و رقم مصرفی همیشگی آنها همخوانی ندارد. 

صدور قبض‌های چندین برابری با وجود مصرفی مشابه ماه‌های قبل

مجتبی صالحی یک شهروند الیگودرزی که ساکن روستای گورچی است، گفت که فقط یک بخاری کوچک در یکی از اتاق‌های خانه روستایی کوچک خود دارد و در ماه‌های قبل تعرفه گاز صادر شده برای آنها رقمی در حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان بوده اما این ماه به ۲۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته است. 

حمید تاج‌میری شهروند دیگری نیز که مستأجر و دارای یک فرزند معلول تحت پوشش بهزیستی بود می‌گفت که در ماه‌های پیشین خانواده ۴ نفره آنها گازبهایی حدودا ۱۵۰ هزار تومانی داشته که با اعمال تعرفه‌های جدید این ماه با گازبهای ۳ میلیون و ۴۹۴ هزار تومانی مواجه شده‌اند که در نوع خود یک رکورد بسیار تعجب‌برانگیز بود.   

بیشتر بخوانید

شناسایی ۹ هزار مشترک پرمصرف گاز در لرستان

کرم گودرزی مدیرعامل شرکت گاز لرستان در ششم بهمن ماه با اشاره به اینکه تعرفه‌های جدید اعمال شده گازبهاء به صورت کشوری اعمال شده و از اختیار استان خارج است، اظهار داشت: در استان لرستان ۶۰۰ هزار مشترک گاز شهری، روستایی و صنعتی وجود دارد. 

وی با اشاره به اینکه افزایش چندبرابری تعرفه گازبها مربوط به مشترکان پرمصرف شرکت گاز بوده است، افزود: ۲ ماه قبل از اعمال تعرفه‌های جدید، ما اقدام به شناسایی مشترکان پرمصرف در استان کردیم که در این راستا حدود ۹ هزار مشترک پرمصرف شناسایی و طی ۲ مرحله برای آنها از طریق پیامک هشدارهای صرفه جویانه لازم صادر شد. 

گودرزی با اشاره به اینکه هزینه‌های دریافت شده گازبهاء مشترکان به حساب خزانه دولت واریز می‌شود، عنوان کرد: اغلب کسانی که گازبهای‌شان با افزایش چندبرابری روبه‌رو شده است دارای خانه‌های بزرگ بوده و غالباً صاحبان باغ ویلا و استخر و… هستند  و یا چندخانوار هستند که در یک منزل واحد مسکونی یا چند طبقه بوده و یک کنتور گاز مشترک دارند و سابق بر این هم جزو مشترکان پرمصرف بوده اند. 

مشترکان معترض به شرکت گاز مراجعه کنند

وی افزود: چنانچه مشترکی غیر از موارد گفته شده به تعرفه خود اعتراض داشته باشد جهت رفع هرنوع ابهامی می تواند به شرکت گاز مراجعه و اعتراض خود را اعلام نماید تا رسیدگی های لازم صورت گیرد. 

داریوش شاهون‌وند دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان نیز در واکنش به این موضوع در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم ‌‌اظهار داشت: طی چند روز اخیر شاهد افزایش نجومی قیمت گاز در برخی شهرستان‌های سردسیر لرستان بودیم؛ ‌در سفر به شهرستان ازنا رسیدگی به ‌افزایش بی‌رویه قبض‌های گاز برخی شهروندان الیگودرزی و ازنایی  را به طور ویژه در دستور کار قرار دادیم. 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان با بیان اینکه متاسفانه رقم قبض‌های گاز در شهرستان‌های  ازنا و الیگودرز که از مناطق سردسیر استان محسوب می‌شوند  بسیار عجیب و میلیونی بود، بیان کرد: پس از بررسی‌های ویژه شاهد بودیم مصرف برخی خانواده در ماه‌های قبل بعضا کمتر از ۵۰ هزار تومان بوده است ولی در قبض جدید ۱۰ میلیون و یا بیشتر بود‌. 

قبض گاز شهروندان معترض در صورت اثبات اشتباه، اصلاح می‌شود

وی افزود: شهروندان لرستانی در کل استان اگر دارای قبض نجومی یا نامتعارف گاز هستند که احتمال اشتباه در ثبت قرائت شماره کنتور از حیث مصرف کارکرد وجود دارد به شرکت گاز مراجعه و مراتب اعتراض خود را اعلام کنند. 

دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد عنوان کرد: پس از بررسی قبوض نجومی برخی شهروندان توسط شرکت گاز در صورت صحت ادعا، قطعا اقدام اصلاحی محقق می‌شود. 

شهروندان لرستانی دارای قبض نجومی گاز به اداره گاز مراجعه کنند

پیگیری های خبرگزاری تسنیم سبب واکنش مسئولان کشوری شد بگونه‌ای که به گفته مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران آیت‌الله رئیسی شخصاً به این موضوع ورود کرده و دستور اعمال تخفیف ۷۰ درصدی در تعرفه های صادر شده قبض مشترکان گاز را صادر کرد و این دستور آیت‌الله رئیسی توسط مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران هم رسانه‌ای شد. 

رایگان شدن قبوض خانوارهای تحت حمایت نهادهای حمایتی از محل افزایش تعرفه بدمصرف ها

مسلم رحمانی، مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: در مورد تعرفه‌ها، بر اساس بند م تبصره یک قانون بودجه ۱۴۰۱ باید الگوی مصرف را اصلاح می کردیم و همچنین بر اساس بند “ک” تبصره ۱۵ همین قانون، بایستی مشترکینی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند و الگوی مصرف را رعایت می کردند، قبوض آنها رایگان شود که این رایگان شدن قبوض خانوارهای تحت حمایت نهادهای حمایتی، از محل افزایش تعرفه بدمصرف ها و پرمصرف‌ها باید تأمین شود که بر این اساس، اصلاح تعرفه‌ها برای پرمصرف‌ها در دستور کار قرار گرفت. 

وی افزود: از ۱۶ آذر مصوبه جدید در مورد اصلاح تعرفه‌های از سوی دولت ابلاغ شد که بر اساس آن، سه پله اول بدون تغییر به اسم مصارف متعارف، سه پلکه ۴تا ۶ با سی درصد افزایش تعرفه ها و ۴ پله ۷ تا ۱۰، با ۵۰ درصد افزایش تعرفه مواجه شدند که مشترکینی که در این ۷ پله قرار می گرفتند مشترکین پرمصرف ما هستند. 

رحمانی ادامه داد: دو پلکان یازدهم و دوازدهم مشترکینی بسیار پرمصرف و بدمصرف هستند که تعرفه های آنها، با رقم ثابت ۵ هزار تومان و ۶ هزار تومان محاسبه می شود. 

لزوم مدیریت مصرف گاز توسط شهروندان

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: به محض اینکه مصوبه از سوی دولت ابلاغ شد، در رسانه‌ها و به شیوه‌های مختلف به مردم توضیح دادیم که مصارف را کنترل کنند و به تمام مشترکینی که سال گذشته در محدوده مصارف بالاتر از پلکان چهارم بودند، پیامک زده شد تا هم به تعرفه‌های جدید دقت داشته باشند و هم به پایداری شبکه گاز کمک کنند. 

وی افزود: همزمان با این مصوبه، موج سرمای بی‌سابقه ای وارد کشور شد و از ابتدای دی ماه سرمای بی سابقه ای را شاهد بودیم به طوری که بیش از ۲۶ مرکز کشور دمای زیر صفر را شاهد بودند و ماندگاری سرما هم در کشور بی‌سابقه بود و تا همین الان هم تعدادی زیادی از شهرهای کشور زیر صفر هستند. 

رحمانی خاطرنشان کرد: این سرما و ماندگاری یک مقدار مصارف را دچار چالش کرده بود و با قبوض جدیدی که صادر شد، شاهد افزایش گازبهای برخی مشترکین بودیم. 

دستور صریح رئیس جمهوری بر اعمال تخفیف ۷۰ درصدی

وی ادامه داد: از ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار قبض گازی که در این چند روز صادر شده، نزدیک به ۶۰ درصد قبض‌ها در همان سه پلکان اول قرار گرفتند و افزایش تعرفه‌ای نداشتند و فقط ۱٫۶ درصد مشترکین وارد پلکان یازدهم و دوازدهم شدند، اما با توجه به اینکه در همین ۱٫۶ درصد، برخی مشترکین در روستاها و شهرهای کوچک بودند، آقای رئیس جمهور دستور جدیدی صادر کردند. 

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: با دستور رئیس‌جمهور، به منظور کمک به اقتصاد خانوارها در شرایطی که کشور با سرمای بی‌سابقه مواجه شده بود، تعرفه افزایش یافته طبق مصوبه‌ای که از ۱۶ آذرماه ابلاغ شده بود، برای تمامی قبوض صادر شده و در دست صدور، ۷۰ درصد تخفیف خواهد داشت. 

اعمال دستور رئیس جمهور تا پایان فصل سرما

وی افزود: مصوبه دولت پابرجا هست و این مصوبه از ابتدای ۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد، اما با دستور جدید رئیس جمهوری، این تخفیف تعرفه تا پایان فصل سرد امسال اعمال می‌شود. بازبینی و اصلاح قبوض صادر شده از فردا آغاز می‌شود و کسانی که قبوض خود را پرداخت کرده‌اند، در مبالغی که با تعدیل مواجه می‌شود، در قبوض بعدی بستکانکار خواهند شد. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اکثر مشترکانی که قبض‌های نجومی برای آنها صادر شده معتقدند که این قبض‌ها با رقم‌های مصرف آنها همخوانی ندارد و احتمالا اشتباهی از سوی شرکت گاز درباره محاسبه‌ها رخ داده و خواستار بازبینی مجدد قبض‌های خود هستند. 

این در حالی است که شرکت گاز هم اعلام کرده بود آن‌دسته از مشترکانی که به قبوض نجومی صادر شده خود معترض هستند می‌توانند با مراجعه به شرکت گاز اعتراض خود را اعلام کنند تا قبوض آنها مورد بازبینی مجدد قرار گیرد اما سرنوشت این دسته از مشترکان هنوز مشخص نیست. 

در این قضیه آنچه که مسلم به نظر می رسد جدا کردن مشترکان طبقه متوسط و ضعیف از مشترکان بامصرف نجومی است که عمدتاً مشترکانی دارای ویلاباغ و استخر و پرمصرف‌ها هستند که اتفاقا اخذ کامل هزینه قبض‌های صادره‌ در صورت دقیق بودن رقم تعیینی، باید دریافت شود و به بیت‌المال برگردد.

اما درخصوص مشترکان با مصرف متعارف که اکنون با رقم‌های نجومی در قبوض خود مواجه شده‌اند نیاز به بررسی است چرا که برخی از این مشترکان گاهاً در منازل کوچکی هم اقامت دارند یا ساکن روستاهای دورافتاده‌ای هستند که رقم گازبهای صادر شده برای آنها با وضع معیشتی آنها سازگار نیست چگونه ممکن است که این رقم‌های نامتعارف مربوط به میزان مصرف آنها باشد؟

به نظر می رسد اگر قرار بر لغو مصوبه مصارف مشترکان با شیوه‌نامه ابلاغی جدید است پس شرکت گاز صراحتا در گفت‌وگو با رسانه‌ها لغو این مصوبه و موکول کردن آن را به تاریخ بعد از فصل سرما اعلام کند که در این صورت باید هزینه گازبهای مشترکان نیز مطابق مصوبه پیشین قرائت شود و چنانچه این مصوبه پابرجاست اگر اشتباهی درخصوص محاسبه رقم گازبهای این دسته از مشترکان حتی به احتمال بسیار کم رخ داده است صراحتاً اعلام و قبوض را مورد بازبینی مجدد قرار داده و اصلاح کنند تا چنانچه ثابت شد هزینه‌های صادر شده گازبهای مشترکان مطابق مصرف واقعی آنها اعمال شده از مشترکان دریافت شود. 

به طور کلی درباره ماجرای قبض‌های گاز جدید و ادعاهای مطرح شده مبنی بر وقوع اشتباه در صدور آنها سه حالت مطرح است؛

اول آنکه رقم‌های اعلامی صحیح است که در این صورت دولت باید هزینه گازبها را به طور کامل از مشترکان دریافت کند.

دوم آنکه رقم‌های صادره اشتباه است که در این صورت شرکت گاز باید با اصلاح قبوضی که در آنها اشتباه رخ داده، قبض جدید را با رقم صحیح صادر کند.

سوم آنکه دولت به هر دلیلی از اجرای مصوبه اخیر خود درباره نرخ‌های جدید گازبها به طور موقت صرفنظر کرده باشد که باید این موضوع را با مردم در میان بگذارد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*