البرز یکی از چهار استان برتر کشور در اجرای برنامه های پیشگیرانه است

رییس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اعلام کرد: البرز با اجرای برنامه های مناسب اجتماعی یکی از چهار استان برتر کشور در فعالیت های پیشگیرانه است.

به گزارش  روتیتر و به نقل از اداره کل دادگستری البرز، علیرضا ساوری در سومین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز با قدردانی از دادگستری کل استان البرز به دلیل اقدامات انجام شده در زمینه کاهش جرائم گفت: ارزیابی دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نشان می دهد که استان البرز یکی از چهار استان برتر کشور در اجرای برنامه‌ها و طرح‌های پیشگیرانه است.

وی در ادامه با بیان اینکه آمار کلی تصادف در کشور رشد ۳۱ درصدی داشته است که استان البرز از نظر آماری در جایگاه پانزدهم قرار دارد، افزود: با مجموعه اقدامات صورت گرفته با وجود حجم بالای تردد در البرز ، آمار تصادف های آن کمتر از میانگین کشوری است.

بیش از ۱۰۰ راهکار کاهش تصادفات

ساوری با اشاره به اینکه در زمینه کاهش صدمات جانی در تصادفات در حوزه پیشگیری از تصادفات بیش از ۱۰۰ راهکار اساسی در مورد سه عنصر اصلی یعنی انسان، خودرو و جاده داریم که عمدتا در قالب مصوبه، دستورالعمل یا شیوه نامه و طرح نامه ارائه شده است نتیجه گیری کرد: بنابراین ما در راهکار دچار محدودیت نیستیم، هنر مجموعه دستگاه‌های مسوول استان تمرکز و اولویت‌بخشی بر راهکارهایی است که ضریب وزنی و تعیین کنندگی بیشتری برخوردار هستند؛ اجرای همه راهکارها به دلیل بار مالی میسر نیست اما هنر مدیریت، تمرکز و اولویت بخشی در راهکارهایی است که از ضریب تعیین کنندگی بیشتری برخوردار هستند که تشخیص و تعیین اولویت‌ها بر عهده شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز است.

نقش ۷۰ درصدی عابرین پیاده در تصادفات منجر به فوت

وی در ادامه با یادآوری اینکه بیش از ۷۰ درصد تصادفات منجر به فوت، مربوط به عابرین پیاده است بیان کرد: در ماه‌های پیش از پایان سال جاری، رفع مشکلات چهار نقطه حادثه خیز در کرج، اصلاح و به روزرسانی دوربین‌های نظارتی، پایشی و پلاک خوان؛ تکمیل بانک اطلاعاتی رانندگان پرخطر و ارسال پیام‌های هشدار آمیز، هشدار، انذار، تذکر و توجیه به موقع؛ نظارت بر مراکز صدور معاینه فنی به ویژه سیستم ترمز و لاستیک خودروها بسیار راهگشا خواهد بود.

رییس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، راهبرد اصلی را کاهش تصادفات در استان تا قبل از پایان سال با پیگیری راهکارهای موجود دانست.

در ادامه این نشست فرمانده انتظامی استان البرز با اشاره به تعامل نیروی انتظامی با دستگاه قضایی در حوزه های مختلف، این تعامل و همکاری نزدیک را زمینه ساز بسیاری از برنامه های مشترک در حوزه پیشگیری از سرقت و جرایم خاص برشمرد و آمار کاهش قابل توجه در زمینه وقوع جرم را نتیجه این همکاری دانست.

سردار عباسعلی محمدیان در ادامه با اشاره به اینکه در ۹ ماهه سال جاری بیش از۱۵۶ میلیون تردد خودرویی در راه های استان ثبت شذه است ، افزود: آمار ورودی و خروجی از استان به ترتیب ۱۸ و ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می دهد.

وی اضافه کرد: بیش از یک میلیون و ۵۹۳ هزار مورد اعمال قانونی در ۹ ماهه امسال برای وسایل نقلیه متخلف در البرز انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان می دهد.

در این مدت ۷۴۱ هزار برخورد با تخلفات حادثه ساز با رشد ۱۶۶ درصدی به نسبت سال ۱۴۰۰ انجام شده و در زمینه اعمال قانون دوربین‌های ثبت تخلف جاده‌ای نیز با بیش از یک میلیون مورد اعمال قانون، رشد ۱۷۰ درصدی را شاهد هستیم.

محمدیان با تاکید بر اینکه به رغم اعمال قانون و افزایش نظارت‌ها متاسفانه شاهد افزایش آمار تصادف منجر به فوتی هستیم، گفت: در زمینه تعداد فوتی ها آمار بیانگر آن است که در ۹ ماهه سال جاری به نسبت سال گذشته، تعداد فوتی ها از ۱۶۱ به ۱۹۰ افزایش داشته است هرچند تعداد مجروحین کاهش یک درصدی را نشان می دهد.

در ادامه وی با برشمردن برخی نواقص موجود در آزادراه های کرج – تهران و کرج – قزوین، آزاد راه غدیر، آزاد راه تهران شمال در محدوده استان البرز، آزاد راه شهید همت در محدوده کرج، محور کرج – چالوس، آسارا- کندوان، فشند طالقان، جاده ماهدشت به اشتهارد، جاده محمدشهر، جاده مخصوص، جاده قدیم کرج – قزوین و محورهای روستایی استان خواستار برطرف شدن این نواقص برای کاهش تلفات و سوانح جاده‌ای شد.

 

کاهش پنج درصدی در ۱۰ جرم اول البرز

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز با ارائه گزارش عملکرد استان در حوزه‌های مختلف پیشگیری به تشریح جزئیات ۱۰ جرم اول استان پرداخت و تصریح کرد: بررسی ۹ ماهه سال جاری نشان می دهد که در ۱۰ اتهام اول استان کاهش پنج درصدی را در مقایسه با سال قبل شاهد هستیم.

فرید نجف‌نیا اضافه کرد: اتهام اول کشوری و به تبع آن استان البرز «سرقت مستوجب تعزیر» است که آمار ۹ ماهه بیانگر آن است که رتبه استان در بین سایر استان های کشور از نظر نرخ وروی ماهانه در جایگاه ۲۴ قرار دارد و در حالی که میزان وقوع سرقت مستوجب تعزیر در کشور رشد هفت درصدی را ثبت کرده است که در استان البرز با اقدامات انجام شده شاهد کاهش ۱۲ درصدی هستیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز دومین اتهام استان را «توهین به اشخاص عادی» بیان کرد و متذکر شد: رتبه استان البرز در این اتهام در بین سایر استان‌های کشور از نظر ورودی ماهیانه ۲۱ است و در حالی که در کشور شاهد رشد ۱۰ درصدی بودیم ولی خوشبختانه در استان البرز کاهش یک درصدی ثبت شده است.

کاهش هفت درصدی ضرب و جرح عمدی

نجف نیا در ادامه «ضرب و جرح عمدی» را سومین اتهام استان برشمرد و افزود: رتبه استان البرز از نرخ ورودی ماهیانه در بین سایر استان های کشور، ۲۴ است و خوشبختانه با اقدامات انجام شده در حالی که شاهد رشد ۶ درصدی در کشور هستیم آمار این اتهام در استان البرز کاهش هفت درصدی را نشان می دهد.

 

کاهش ۲۱ درصدی طلاق در استان البرز

بخش دیگری از گزارش فرید نجف نیا به تبیین عملکرد دادگستری کل استان البرز در حوزه طلاق اختصاص داشت که بر اساس آمار ارائه شده کاهش محسوسی را نشان می‌دهد که وی در این باره گفت: با اقدامات انجام شده در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز شاهد کاهش ۱۳ درصدی طلاق توافقی، کاهش ۲۶ درصدی طلاق به درخواست زوجه، کاهش ۱۷ درصدی صدور گواهی عدم سازش به درخواست زوجه هستیم و در مجموع عملکرد ۹ ماهه بیانگر آن است که خوشبختانه کاهش ۲۱ درصدی در پرونده های طلاق به نسبت سال قبل هستیم.

دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز یکی از دغدغه‌های استان در حوزه ورودی پرونده را در حوزه جرایم مرتبط با رانندگی برشمرد و متذکر شد: در اتهام «ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اثر تصادفات رانندگی» رتبه استان البرز در بین سایر استان‌ها در نرخ ورودی ماهانه ۲۰ است و در حالی که در کل کشور شاهد کاهش ۱۵ درصدی وقوع جرم در این حوزه بوده‌ایم اما در استان البرز رشد یک درصدی را داشته ایم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در اتهام «رانندگی بدون پروانه» رتبه استان البرز بین سایر استان ها در نرخ ورودی ماهیانه ۶ است و در حالی که در کشور رشد هفت درصدی ورودی این قبیل پرونده ها را داشته ایم این رشد در استان البرز ۶ بوده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز به منظور کاهش وقوع جرایم مختلف مرتبط با رانندگی، از چندین برنامه مشترک با نیروی انتظامی و وزارت راه در این زمینه پرده برداشت و ابراز امیدواری کرد با برداشتن گام های عملی در مسیر مصوبات این جلسه شاهد کاهش آمار تلفات و صدمات جاده ای و داخل شهری در استان البرز باشیم.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*