دمای هوای کردستان زیر صفر؛ افزایش حدود ۶ برابری مصرف گاز

در حالی که دمای هوا در تمام شهرهای استان کردستان به زیر صفر درجه رسیده، اظهارات متولیان شرکت گاز حاکی از آن است که متوسط مصرف گاز در استان کردستان ۷۱ میلیون متر مکعب است که در این فصل به ۴۰۰ میلیون متر معکب افزایش یافته است.

به گزارش روتیتر ، افزایش مصرف گاز در فصل زمستان همواره به عنوان یکی از دلایل افت فشار و قطعی گاز مطرح بوده است. امسال دمای سرد هوا و شرایط جوی حاکم بر کشور و به تبع کردستان منجر به افزایش ۱۰درصدی مصرف گاز در استان نسبت به سال گذشته شده است.

اظهارات متولیان شرکت گاز حاکی از آن است که متوسط مصرف گاز در استان کردستان 71 میلیون متر مکعب است که در این فصل زمستان به ۴۰۰ میلیون متر معکب افزایش یافته است. از سویی دیگر با ورود سامانه هوای سرد به استان و تداوم آن تا روز جمعه این هفته، همچنان شاهد افت دما و سرمای فراگیر در بیشتر نقاط کردستان هستیم، به‌طوری که هم‌اکنون دمای هوا در همه شهرستان‌ها زیر صفر بوده و در چند روز اخیر برخی نقاط سردسیر همچون بابارشانی و دهگلان سردترین نقطه کشور را به خود اختصاص داده است.

اگرچه تا این لحظه هیچ‌گونه  قطعی گاز در استان کردستان اتفاق نیفتاده اما نگرانی‌هایی بین مردم ایجاد شده که اگر گاز قطع شود، مسئولان چه برنامه‌ریزی و تدابیری برای جبران ضعف‌‌های این حوزه اتخاذ کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان امروز در جلسه‌ای که در استانداری برگزار شد، گفت: برخلاف برخی اخبار مطرح‌ شده در فضای مجازی هیچ‌گونه مشکل افت فشار گاز نداریم.

احمد فعله‌گری پیش‌تر نیز با اشاره به اینکه روزانه ۳۰درصد مصرف گاز کردستان به نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج اختصاص می‌یابد، گفت: در حال حاضر باتوجه به شرایط استان مصرف گاز این نیروگاه قطع شده و سوخت نیروگاه به وسیله گازوئیل تأمین می‌شود‌.

وی با اشاره به اینکه 155 هزار انشعاب شهری و ۱۳۴ هزار و 600 انشعاب روستایی در استان داریم، خاطرنشان کرد: روزانه ۷۹ درصد مصرف گاز در استان در بخش خانگی اتفاق می‌افتد، کردستانی‌ها فقط 34 درصد بخش خانگی گاز را بهینه مصرف کرده و این در حالی‌‌ست که این وضعیت در کشور ۶۱ درصد است.

۲۰ هزار مشترک گاز کردستان، بدمصرف هستند

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان با اذعان به اینکه متأسفانه بیش از ۲۰ هزار مشترک شرکت گاز استان در رده پرمصرف‌ها و بد مصرف‌ها قرار دارند، ابراز داشت: باتوجه به کاهش ذخایر گاز، لازم است تا آمادگی لازم در مواجه با قطعی گاز در استان را داشته باشیم.

این اظهارات در حالی مطرح شده که، امروز مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان اذعان کرده که در حال حاضر از ۵۲ جایگاه سی ان جی در استان، گاز ۱۸ مورد آن به علت افت فشار گاز قطع است!

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*