“گوآوا” نوبرانه بلوچستان برای مردم ایران/ برداشت میوه گرمسیری در دل زمستان + تصاویر

برداشت گوآوا در بلوچستان در فصل زمستان انجام می‌شود و در شرایطی که همه نقاط کشور را برف و سرما فرا می‌گیرد وارد بازار مصرف می‌شود و خلا میوه نوبرانه را در بازار جبران می‌کند.

به گزارش روتیتر ، گوآوا(Guava) با نام‌ “زیتون محلی” میوه‌ای گرمسیری، خوش طعم، با عطر فراوان و بومی کارائیب، مکزیک و آمریکای جنوبی و مرکزی محسوب می‌شود که به دلیل سازگاری با آب و هوا و اقلیم منطقه بلوچستان در جنوب استان سیستان و بلوچستان و همچنین در استان هرمزگان کشت می‌شود.

گواوا گیاهی به صورت درختچه‌ای همیشه سبز است که برای کاشت در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مناسب بوده و دارای ارقام مختلفی است که میوه آن در رنگ‌های مختلف زرد، قرمز، بنفش، سبز و صورتی ظاهر می‌شود. نام این میوه در واقع از نام مرسوم آن به نام گواوا در کشور هائیتی گرفته شده و از میوه گوشتی و آبدار این گیاه استفاده‌های مختلفی می‌شود که هم به صورت خام و هم به صورت پخته شده و مربا قابل استفاده است.

درخت گواوا دارای ارقام و واریته‌های مختلفی شامل گواوا زرد گیلاسی، گواوا قرمز گیلاسی، گواوا الله آباد صفدا، گواوا صورتی گلابی، گواوا زرد گرد، گواوا سبز گلابی فوق درشت، گواوا صورتی سیبی، گواوا بنگلور، گواوا چیتیدار، گواوا هفشی، گواوا سردار و گواوا ناگپور بدون بذر است.

گواوا میوه کروی و تخم مرغی شکل کشیده‌ای مانند گلابی تولید می‌کند که پوست آن صاف و ناهموار است و در ابتدای رشد به رنگ سبز است که به هنگام رسیدن بسته به گونه آن به رنگ‌های مختلف تبدیل می‌شود که البته رنگ قسمت گوشتی این گیاه صورتی، عنابی، سفید و گاها زرد است که بسیار آبدار است و طعم دلچسبی دارد.

برداشت گواوا در بلوچستان در فصل زمستان انجام می‌شود و در شرایطی که همه نقاط کشور را برف و سرما فرا می‌گیرد وارد بازار مصرف می‌شود و خلا میوه نوبرانه را در بازار جبران می‌کند.

حدود ۶۴۰ هکتار سطح باغات میوه گرمسیری گواوا در شهرستان‌های نیکشهر، چابهار، سرباز، راسک و کنارک سیستان و بلوچستان وجود دارد و شهرستان راسک در جنوب استان با داشتن ۳۱۷ هکتار باغات گواوا قطب تولید این میوه نادر در کشور محسوب می‌شود. میوه گواوا در بازار مصرف در تهران هر کیلوگرم حدود ۱۶ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بیشتر بخوانید

زراعتی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان راسک در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه گواوا یکی از محصولات گرمسیری شهرستان راسک محسوب می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود در این فصل که سرما و یخبندان همه کشور را فرا گرفته و در شرایطی که شهرستان راسک در آب و هوای بهاری به سر می‌برد بالغ بر دو هزار و ۵۲۴ تن محصول برداشت و روانه بازارهای مصرف شود.

وی با اشاره به اینکه  برداشت این محصول نیز همه ساله تا اوایل فروردین‌ماه ادامه دارد، خاطرنشان کرد: گل درختچه‌های گواوا بسیار خوشبوست، همچنین پوست تنه گواوا سبز یا قهوه‌ای متمایل به قرمز است.

برداشت میوه گواوا کار آسانی است به این صورت که سه ماه پس از گلدهی میوه‌های گیاه بالغ و قابل برداشت می‌شوند و زمانی که میوه گیاه رسید نرم‌تر و پوست آن نیز تغییر می‌کند. هنگام برداشت معمولاً میوه‌هایی را که سبز هستند برداشت می‌کنند و به مدت دو تا پنج هفته در مکانی سرد نگهداری می‌کنند چرا که در دمای اتاق اگر رسیده باشد پس از چند روز فاسد می‌شود.

گواوا سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین C، پتاسیم و فیبر است و مصرف این میوه مغذی فواید زیادی از جمله کمک به افزایش سلامت قلب، بهبود عملکرد سیستم گوارش، کاهش خطر ابتلا به سرطان، تقویت سیستم ایمنی بدن و تقویت بینایی برای سلامتی دارد و برخی مطالعات نشان داده مصرف آن ممکن است به کاهش قند خون کمک کند.

انور بلیدهی از کشاورزان و باغداران شهرستان سرباز در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: من حدود پنج هکتار باغ گواوا دارم که در حال حاضر با توجه به آغاز زمان برداشت، در حال برداشت محصول از سطح باغ هستیم و میوه را به صورت سبز برداشت می‌کنیم که ماندگاری بیشتری داشته باشد.

ناصر حملی از دیگر باغداران این شهرستان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: من ۲۰ هکتار باغ گواوا دارم که محصولا آن را پس از برداشت به بازارهای مصرف شهرستان‌های مختلف سطح استان و همچنین استان‌های همجوار ارسال می‌کنیم.

استان سیستان و بلوچستان ,
استان سیستان و بلوچستان ,
استان سیستان و بلوچستان ,
استان سیستان و بلوچستان ,
استان سیستان و بلوچستان ,
استان سیستان و بلوچستان ,
استان سیستان و بلوچستان ,
استان سیستان و بلوچستان ,
استان سیستان و بلوچستان ,

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*