رمزگشایی از تحرکات ضد ایرانی محور لندن – تل‌آویو

ترور محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته هسته‌ای کشورمان توسط رژیم صهیونیستی به واسطه اطلاعاتی که علیرضا اکبری در اختیار سرویس جاسوسی انگلیس قرار داده بود در کنار ادعای اسرائیلی تهدید خبرنگاران ایرانی مستقر در لندن و جوسازی‌ها علیه سپاه، از روابط عمق محور لندن – تل‌آویو علیه ایران پرده بر می‌دارد.

اجرای حکم اعدام علیرضا اکبری، محکوم به افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس در روز شنبه ۲۴ دی‌ماه ۱۴۰۱ با واکنش‌های مداخله‌جویانه مقام‌های لندن مواجه شد. نخست وزیر، وزیر امور خارجه و شماری از نمایندگان طرفدار رژیم صهیونیستی و گروهک تروریستی منافقین، به واسطه تابعیت مضاعف نامبرده و با گرفتن ژست بشردوستی، اجرای حکم دادگاه ایران را محکوم کرده و برلزوم تشدید فشارها علیه ایران تاکید کردند.

جیمز کلورلی وزیر امور خارجه انگلیس در اظهاراتی مداخله‌جویانه با اشاره به احضار کاردار سفارت کشورمان در لندن ادعا کرد که اقدام ایران بی‌پاسخ نمی‌ماند. البته واژه‌ای که وزیر امور خارجه انگلیس به کار برد عبارت unchallenged بود که معنای درست‌تر آن بدون چالش است؛ به عبارت دیگر وی ادعا کرد که اعدام شهروند انگلیسی را به چالش خواهد کشید. اما واقعیت امر این است که این لفاظی فاقد پشتوانه حقوقی است چرا که ایران بلحاظ نظام حقوق بین‌الملل تابعیت مضاعف را نمی‌پذیرد و لندن ابزاری جز یاوه‌گویی، بلوف و کارت سوخته تحریم در بساط ندارد. از این جهت هنگامی که جیمز کلورلی از تحریم دادستان کل کشور ایران در واکنش به اعدام اکبری خبر داد، فعالان ضد انقلاب در فضای مجازی واکنش لندن را ضعیف توصیف کردند.

اکبری متهم است که در ازای دریافت دستمزد به مبالغ یک میلیون و ۸۰۵‌ هزار یورو، ۲۶۵ هزار پوند انگلیس و ۵۰ هزار دلار آمریکا، اقدامات گسترده‌ای علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس صورت داده است.

براساس دادنامه صادره، اقدامات محکوم در سال‌های گذشته علیه امنیت ملی کشور، جاسوسی به نفع کشور انگلیس، ارتباطات با سرویس جاسوسی MI۶ و تعداد ملاقات‌های وسیع با افسران اطلاعاتی دشمن در کشورهای مختلف و مدت طولانی جاسوسی، مصداق جنایت گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور است، به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور در حد وسیع شده است.

وی پس از خروج از کشور با اقامت در انگلیس همکاری با موسسات مطالعاتی لندن را آغاز کرده و با توجه به دسترسی‌های قبلی با حضور در ایران نسبت به جمع آوری اطلاعات اقدام و به آن موسسات که تحت مدیریت افسران اطلاعاتی بودند ارائه کرده است.

اما یکی از اتهامات مهم ‌نامبرده، افشای اطلاعات مرتبط با شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته هسته‌ای کشورمان به سرویس جاسوسی انگلیس است. اکبری در طول همکاری با سرویس جاسوسی انگلیس با مسئولین کشور جلسات مکرر داشته و نظرات ایشان در موضوعات مختلف را دریافت می‌کرده و به سرویس انگلیس منتقل می‌کرده است. وی در ارتباطات خود با مسئولین سوالات خاصی را مطرح می‌کرده و سوالات مطروحه از جانب وی مطابق با آخرین نیازمندی‌های سرویس اطلاعاتی MI۶ بوده است.

در سوالات مطرح شده از سوی افسران اطلاعاتی انگلیسی حدود ۱۷۸ نام برده شده است که دانشمندان ایران از جمله شهید فخری زاده یکی از آن اسامی است. وی در اطلاعاتی که به سرویس بیگانه داده است، شهید فخری‌زاده را فردی کلیدی در سطح تکنیکال معرفی کرده بوده است.

این مساله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم رژیم صهیونیستی به نقش خود در ترور شهید فخری‌زاده اذعان و در این رابطه اعتراف کرده است که تل‌آویو به عملیات علیه ایران، فارغ از حمایت واشنگتن مبادرت می‌ورزد.

فخری‌زاده که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت اسرائیل، دو سال و نیم پیش از ترور او، نامش را به عنوان «پدر بمب هسته‌ای ایران» ذکر کرده و گفته بود که «این نام را به خاطر بسپارید»، روز هفتم آذر سال ۱۳۹۹ هنگام رانندگی با خودرویش در جاده آبسرد در حومه تهران در جریان یک عملیات تروریستی از قبل برنامه ریزی شده از سوی عوامل رژیم صهیونیستی ترور شد و به شهادت رسید.

ترور این دانشمند برجسته هسته‌ای ایران در کنار عملیات روانی اخیر لندن در خصوص ادعای اسرائیلی و بدون مدرک تهدید خبرنگاران ایرانی مستقر در انگلیس از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نشانگر بخش کوچکی از روابط پشت پرده لندن-تل‌آویو علیه ایران است.

ادعای تهدید خبرنگاران ایرانی، ابتدا از سوی شبکه سعودی ایران اینترنشنال، سازمانی که به تعبیر باراک راوید خبرنگار سرشناس اسرائیلی برای جنگ اطلاعاتی علیه ایران استفاده می‌شود، مطرح و ادعا شد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهدیدهایی جدی علیه روزنامه‌نگاران این شبکه به راه‌انداخته است. شرکت «ولانت مدیا» که «ایران اینترنشنال» را مدیریت می‌کند با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد: این تهدیدهای مرگبار علیه شهروندان بریتانیایی در خاک بریتانیا، چند هفته پس از هشدارهای سپاه و دولت ایران راجع به اقدامات یک رسانه آزاد و بی‌سانسور فارسی‌زبان است که در لندن فعالیت می‌کند

دو روز بعد بحث به پارلمان انگلیس کشیده شد تا دست‌اندرکاران این ادعا، از طریق باب بلکمن رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و اسرائیل، تقاضای تشدید تحریم‌ها علیه سپاه را مطرح کنند. بلکمن در جلسه با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه انگلیس پرسید که سپاه «چه اقدامات بیشتری را باید صورت دهد تا ما آن‌را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهیم.»

در همین پیوند هفته‌نامه ساندی تایمز در گزارشی ادعا کرد که صدها نفر از روزنامه‌نگاران و کنشگران سیاسی در بریتانیا در چند ماه اخیر نامه‌هایی از پلیس ضدتروریسم بریتانیا دریافت کرده‌اند که به آنان هشدار می‌دهد به دلیل مواضعشان در مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران، ممکن است هدف حمله قرار بگیرند.

بر اساس این گزارش، در یکی از این نامه‌ها که به یک روزنامه‌نگار مقیم لندن فرستاده شده، هشدار داده شده است که تلاش ایران بر این است تا ایرانیان را به کشورهای نزدیک ایران ببرد و از آنجا آنان را به داخل کشور برباید و سپس به مرگ محکوم کند. پلیس در این نامه از دریافت‌کنندگان خواسته که هرگونه نگرانی در مورد ایمنی خود و برخورد مشکوک را اطلاع دهد.

اما این تحرکات زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم موساد ادعای ساختگی تهدید خبرنگاران ایرانی توسط سپاه را سرهم کرده و در اختیار انگلیس قرار داده است. تارنمای تایمز اواسرائیل در گزارشی ادعایی نوشت: اسرائیل اطلاعاتی را در اختیار مقامات انگلیسی قرار داد و آنها را قادر ساخت تا نقشه ایران برای حمله به روزنامه نگاران مستقر در انگلیس را خنثی کنند.

این درحالیست که مقامات کشورمان بارها نسبت به تبعات گروگان بودن سیاست‌های غرب در قبال ایران به نفع رژیم صهیونیستی و همچنین اتخاذ مواضع غیرسازنده و غیرمسئولانه هشدار داده‌اند. از این منظر انتظار می‌رود که دولت انگلیس با غلبه بر تحرکات تحت رهبری گروهک تروریستی منافقین و رژیم صهیونیستی برای افزودن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک نهاد رسمی نظامی ایران به فهرست‌ سازمان های تروریستی این کشور، از اقدامی که منجر به تشدید روابط میان دو کشور شود، پرهیز کند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*